Najbolji savjet koji sam dobila u trudnoći? Prihvati neizvjesnost

Drugo stanje, blaženo stanje, najljepše doba… Ima puno epiteta kojima se opisuje trudnoća, a baš svi govore o ovom razdoblju kao najljepšoj stvari u životu žene. I da se ne shvatimo krivo – i ja sam među onima koji misle tako, a uz to, vjerujem i da se u ovom periodu treba nastojati uživati koliko god se može jer se ipak radi o jedinstvenom iskustvu tijekom kojeg nastaje novi život, a mama osjeća svaki pokret svoje bebe i funkcioniraju kao jedno. No, pobornica sam i one da nije baš sve tako crno-bijelo i da sve buduće mame ne mogu uživati u ovom periodu na isti način. Pa će možda nekima ovaj članak olakšati razmišljanje dok ste još na početku svog puta.

Prvi razlog zašto mislim da nije sve tako crno-bijelo je svakako činjenica da je trudnoća i više nego individualno stanje i svaka ga žena osjeća na svoj način. Uz to, mnoge žene doživljavaju brojne tegobe o kojima se malo priča, a koje ih sprječavaju da u ovom periodu uživaju na tako blažen način. Malo se govori o tome, i iskreno, da nemam prisan krug prijateljica koje su nedavno prošle trudnoću, s kojima dijelim sve, mislim da bih bila prilično zatečena s nekim izazovima koje ovaj period nosi.

Ako se nekako mogu opisati, to je da svakako spadam u kategoriju overthinkera, a takvi u nepoznatim situacijama ne znaju reagirati baš najbolje. Vrlo je jednostavan razlog – volim imati odgovor na sve, a na neke stvari ga u ovoj situaciji jednostavno nema. To je posebno izazovno jer ipak razmišljate o tome da svi vaši postupci sad po prvi put (ako se radi o prvoj trudnoći) fizički direktno utječu na još jedno živo biće.

I sad dolazimo do najzanimljivije stvari – do činjenice koliko male (i inače bezazlene) situacije u ovom periodu mogu izazvati upitnike iznad glave – primjerice krivo saginjanje i posljedično osjećanje napetosti u trbuhu, nošenje teže vrećice koju ste mislili da možete nositi, čitanje nekog sumnjivog teksta o tome što trudnice ne smiju jesti (a ne spada među osnovne namirnice koje vam doktor kaže da izbjegavate), a koju ste naravno pojeli baš noć prije (otkad se rotkvice ne smiju jesti?), svrbež trbuha, zatvor, prekomjerno lupanje djeteta, ali onda i nedovoljno lupanje djeteta, vožnja brodom, vožnja na biciklu, vožnja bilo čime zapravo, odlazak na putovanje, konzumiranje kave, aktivno vježbanje, potpuno mirovanje, plivanje u moru, plivanje u bazenu… Situacije koje smo do sad smatrali normalnima, u trudnoći mogu postati pravi izazovi u kojima ne znate odgovor, a koje vas zbog toga mogu i zabrinuti.

Uz prethodni set potencijalnih pitanja, tu su i ona egzistencijalna, poput – hoće li sve biti u redu, što se događa s tijelom, što se događa s bebom, napreduje li dobro, što ako ne napreduje dobro, radim li sve kako treba da beba dobije sve što joj je potrebno, što ako ne radim dovoljno da dobije sve što joj je potrebno i slično…

Vjerujem da vas je već čitanje ovih pitanja potencijalno umorilo, zamislite što bi bilo da vam se svakodnevno nekoliko njih vrti u glavi. Većina trudnica ima upravo jednaku količinu pitanja, a osim te enormne količine pitanja, većina trudnica dobiva i enormnu količinu savjeta i ideja što kako treba. Često se zato može dogoditi da se izgubimo u moru onoga što nam naši bližnji (a ponekad i ne tako bliske osobe, ali svakako one koje vole dati svoje mišljenje) savjetuju. To može dovesti do situacije u kojoj više ne znate što trebate učiniti, koga je dobro poslušati, a koga ne.

Ako ste zdravog razuma, uspjet ćete sami prosuditi koga želite slušati, a koga ne, i to nije toliki problem, ali s druge strane, znamo da ovaj period nije vrijeme pretjerano zdravog razuma s obzirom na velik utjecaj hormona zbog čega i prosuđivanje može biti “zamagljeno”. U tom slučaju postoji jedno pravilo i jedan glavni savjet koji može umiriti svaku trudnicu koja ima sto upitnika iznad glave – prihvati neizvjesnost.

Tako je jednostavno – radi na sebi i prihvati da nemaš sve odgovore, da ne možeš znati sve i da ne možeš ni zamisliti što te čeka. Ne, ne možeš se pripremiti na sljedeći mjesec trudnoće jer on neće biti kao onaj prethodni. Ne, ne možeš znati kako će izgledati drugo tromjesečje na temelju prvog jer se događaju nove senzacije u tijelu koje u prvom nisu bile moguće. Ne možeš zamisliti kako će izgledati porod, jer koliko god pričala s drugim ženama, svatko ima svoje iskustvo i svoj prag tolerancije za određene stvari. Ne možeš imati odgovore na pitanja o zdravlju svog djeteta baš svaki dan u mjesecu, već se treba prepustiti i biti miran jer već radiš dovoljno odlaskom na redovite preglede i provođenje uputa koje liječnik daje na pregledu. Samo prihvati situaciju kakva je i ne mozgaj previše ni o čemu. Ne pokušavaj sama dati odgovore na pitanja na koja ne možeš ili ne znaš dati odgovor. Raščisti um i samo idi dan po dan.

Meni je to nadasve pomoglo, pogotovo uz neke metode kao što su meditacija i prakticiranje joge, koje su i inače poznate po tome da su dobre za postizanje mira i usporavanje ritma. Iako se prema gornjim pitanjima čini da je u mojoj glavi košmar, zapravo i nije, jer sam i ja ovaj savjet dobila od svoje prijateljice i to, na sreću, relativno rano u trudnoći, otkad aktivno radim na preslagivanju misli i prihvaćanju neizvjesnosti na dnevnoj bazi. Um je najbitniji dio za to kako ćemo određenu situaciju percipirati, bez obzira kakva ona zaista bila, stoga je vježbanje pozitivnog razmišljanja i prihvaćanje situacije onakvom kakva je, po meni, najbitnija stvar. Stoga od tad idem dan po dan, smireno, s jasnim saznanjem da je neizvjesnost jedino što znam. I tako sam, za tren, došla od prvog tromjesečja prepunog pitanja, do onog zadnjeg, a isto to želim svim drugim trudnicama. Sretno!

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Pinterest

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0