@nikaturkovic

Samopregled dojki iznimno je bitan. Nemojte ga zaboraviti napraviti!

Listopad je mjesec u kojem fokus stavljamo na borbu protiv karcinoma dojke. Rak dojke više nije najčešći zloćudni tumor u žena u Hrvatskoj, već se nalazi na trećem mjestu, a upravo zbog Mjeseca borbe protiv rajka dojke, stopa smrtnosti žena od ove bolesti znatno se smanjila u posljednjih nekoliko godina – u padu je za 25 posto u zadnjih sedam godina. To se može pripisati osviještavanju žena o samopregledu dojki te redovitom ultrazvučnom i mamografskom pregledu jer se upravo pomoću toga karcinom može otkriti u ranim fazama bolesti i tako zaštititi žensko zdravlje.

Rak dojke zloćudna je bolest koja nastaje kada normalne žljezdane stanice dojke promijene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Takve promijenjene stanice mogu potom dospjeti u limfne i/ili krvne žile te tako proširiti bolest u druge dijelove tijela.

Iako više od 80 posto oboljelih pripada u skupinu žena starijih od 50 godina, iako rjeđe, od raka dojke mogu oboljeti i mlađe žene što samo potvrđuje važnost redovitih (samo)pregleda grudi. Pet do 10 posto svih karcinoma dojke nasljedni su, a neki od najznačajnijih čimbenika koji povećavaju rizik od nastanka ove bolesti, uz dob su, prva menstruacija prije 12. godine života, menopauza nakon 50. godine života, nerađanje ili rađanje poslije 30. godine života, pojavnost raka dojke i/ili raka jajnika kod bližih srodnika te prethodna bolest dojke. Prisutnost jednog ili više rizičnih faktora ne znači nužno da će žena dobiti rak dojke, već samo da postoji veća vjerojatnost za to naspram žene koje te rizične faktore nemaju.

Više od 90 posto oboljelih od raka dojke ima šansu za izlječenje ako se dijagnoza postavi u početnom stadiju i ispravno liječi.

U samom početku razvoja bolesti najčešće nema nikakvih simptoma te je jedan od prvih upravo onaj koji se može otkriti samopregledom – opipljiva kvržica na dojci. Takva kvržica u većini je slučajeva benigna, no to otkriće je znak da se morate javiti liječniku i podvrgnuti se kliničkom pregledu te potencijalno dodatnim pretragama kao što su ultrazvuk ili mamografija dojki. U slučaju da tijekom samopregleda primijetite i druge promjene poput čvorića ili iscjetka, također se javite liječniku.

@giuliatordini

Samopregled dojki je jednostavna metoda koju možete brzo i lako naučiti, a pomoću koje možete na vrijeme uočiti promjene koje bez toga ne biste primijetili. Preporučuje se da samopregled radite već od pubertetske dobi, i to jednom mjesečno, najbolje na početku ciklusa jer su tada grudi najmekše. Trebali biste ga izvoditi u isto vrijeme svakog mjeseca, a bitno je poznavati svoje dojke vizualno i na dodir kako biste uočili promjene koje mogu biti u obliku kvržica, iscjetka ili promjena u veličini.

Samopregled dojki se izvodi ispred ogledala, pod tušem i u ležećem položaju, a potrebno je za njega izdvojiti svega nekoliko minuta.

Najprije ćete stati pred ogledalo bez odjeće, spustit ćete ruke na bokove i stisnuti ih prema dolje te ćete vizualno promatrati grudi. Obratite pozornost ima li promjena u veličini grudi, naboranosti kože, promjene boje, crvenila, oticanja, izbočina ili, pak, postoji li iscjedak iz bradavice. Nakon toga ruke ćete podignuti iznad glave te ponovno pregledati dojke sa svih strana u potrazi za vidljivim promjenama.

Zatim uđite u tuš i počnite se tuširati. Tad ćete mokrim prstima malim kružnim pokretima prolaziti preko dojke krećući se kružno, tako da detaljno prođete tkivo samih dojki. Najbolje bi bilo da koristite tri ili četiri prsta dok prelazite preko tkiva. Obavezno prijeđite i prostor između i iznad dojki te pazušnu jamu. Koristite desnu ruku za pregled lijeve dojke te lijevu ruku za pregled desne dojke. Provjerite postoji li tvrdi čvor, zadebljanje ili bilo kakvih razlika u odnosu na raniji samopregled. Ovaj dio možete napraviti i izvan tuša, a umjesto gela za tuširanje tad možete koristiti losion za tijelo.

Treći dio pregleda izvest ćete ležeći u krevetu. Kako biste što bolje otkrili tkivo dojke, stavite jastuk ili složeni ručnik pod rame i ruku iznad glave. Ispruženim prstima suprotne ruke pritišćite dojku nježno u malim kružnim pokretima krećući se kružno po cijeloj dojci. Koristite najprije vrlo nježni pritisak da procijenite osjetite li što drugačije na koži, potom srednji i na kraju čvrsti pritisak da opipate i dublje tkivo. Ponovite ove korake na drugoj dojci nakon što jastuk premjestite pod suprotno rame i podignete ruku iznad glave.

Pregled završite opipavanjem područja ispod pazuha. Ruka koja miruje treba biti potpuno opuštena kako bi se mišići oko pazuha opustili. To možete postići na način da dok sjedite položite opuštenu ruku na malo udaljeni stol ili drugi namještajaj te suprotnom rukom duboko opipate cijeli pazuh tražeći povećane limfne čvorove ili kvržice.

Samopregled te redoviti ultrazvučni i mamografski pregledi ključan su alat u otkrivanju ove bolesti u što ranijem stadiju, tako da čine nešto što bi se barem jednom godišnje trebalo naći u vašem kalendaru. Rano otkrivanje karcinoma dojke, redoviti pregledi i pravilno izvođene samopregleda grudi od iznimne su važnosti za zdravlje žena – nemojte ih zanemariti!

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Instagram (@nikaturkovic, @giuliatordini), Pinterest

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0