@loungeunderwear

Siječanj je mjesec svjesnosti o raku vrata maternice, a ovo je sve što biste trebali znati

Temu je napisala dr. sc. Petra Kojan, specijalizantica ginekologije i opstetricije.

Prije nekoliko dana zakoračili smo i u siječanj, koji je mjesec svjesnosti o raku vrata maternice. To je najčešći karcinom spolnog sustava kod žena i po učestalosti se nalazi odmah iza raka dojke. Iako postoje dostupne i pristupačne prevencija i dijagnostika, ne uspijevaju dati toliko zadovoljavajuće rezultate. Tako, naime, u Hrvatskoj godišnje oboli 300 žena, a od ovog karcinoma koji je najpreventabilniji, premine 100 žena.

Vrat maternice ili cerviks je dio maternice koji ulazi u rodnicu, a do karcinoma dolazi zbog nepopravljivih oštećenja stanica koje kreću nekontrolirano rasti. U 99,7 posto slučajeva uzrok je infekcija virusom HPV (humani papilomavirus). Kad je riječ o raku vrata maternice postoje jedna dobra i jedna loša činjenica koje valja imati na umu.

Loša je ta da bolest nema simptoma sve dok ne uznapreduje, a tad se mogu pojaviti nepravilno vaginalno krvarenje, krvarenje nakon odnosa te bol u donjem dijelu trbuha. No, zato je dobra vijest da je za razvoj ovog karcinoma potreban dugačak period – od 10 do 15 godina, a s obzirom na to da postoje odlične metode dijagnosticiranja, može se uspješno spriječiti.

Rizični čimbenici za karcinom grlića maternice na koje biste trebali obratiti pozornost su dugotrajna infekcija virusom HPV, dugotrajna konzumacija oralne hormonalne kontracepcije, pušenje, nepravilna prehrana, često mijenjanje partnera, veliki broj poroda uz prisutne druge vaginalne infekcije i obiteljska anamneza.

Pitanje koje se najčešće postavlja je – što svaka od nas može učiniti kako bi se prevenirao karcinom grlića maternice. Kao prvu stavku navodim zdravi životni stil što podrazumijeva pravilnu nutritivno bogatu prehranu, odmor, fizičku aktivnost te uzdržavanje od štetnih supstanci.

Isto tako iznimno je bitno paziti na vaginalno zdravlje. To uključuje nošenje pamučnog donjeg rublja i korištenje higijenskih potrepština bez dodatnih boja i mirisa, između ostalog. Nije potrebno ispirati rodnicu niti koristiti šampone i kupke zbog ph-a sluznice. U slučaju antibiotske terapije ili pada imuniteta bilo bi poželjno koristiti probiotike. Isto tako, bitno je upoznati svoj menstrualni ciklus te odgovorno stupati u spolne odnose.

Od iznimne važnosti je redovito ići na ginekološke preglede i PAPA test – taj se pregled i test obavljaju jednom godišnje te ih nijedna žena ne bi trebala preskakati. Ranije navedene stavke su temelj ženskog zdravlja, a kad su sve ispunjene, postoji i dodatna zaštita, a to je cjepivo protiv HPV-a koje je dostupno u Hrvatskoj, ali se ne nalazi u kalendaru cijepljenja. U zemljama u kojima je uvedeno u kalendar cijepljenja pokazao se zanačaj pad u postotku obolijevanja od ovog karcionama, a namijenjeno je osobama koje još nisu stupile u spolne odnose.

Za karcinom grlića maternice postoje odlične metode prevencije i zato neka u ovom mjesecu jedna od vaših novogodišnjih odluka  bude i briga o cervikalnom zdravlju. Zapišite u kalendar datum svog ginekološkog pregleda jer vam tih nekoliko minuta može spasiti život.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Instagram

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0