@josefinehj

Dina Dončević 05.02.2025.

KOLUMNA | Tjelesne promjene u trudnoći i kad postoji rizik od vježbanja

Autorica teksta je Nika Grah, bacc. cin. i
certificirani trener prenatal i postnatal treninga na reformeru te vlasnica
Sweat Corner studija. Sve njezine Moms Club kolumne možete pročitati na ovom linku.

Znanstveno je dokazano da vježbanje u trudnoći ima benefite za dijete i majku te da je sigurno uz određene prilagodbe za svako tromjesečje. Uz sve fiziološke i posturalne promjene koje se događaju tijekom trudnoće i zbog kojih dolazi do modifikacije vježbi, treba napomenuti i određena stanja, odnosno kontraindikacije i rizike, koji su mogući u trudnoći i kada se sa vježbanjem treba prekinuti.

Promjene u kardiovaskularnom sustavu poput povećanja volumena krvi i frekvencije srca te pritisak maternice na venu cava može povećati rizik od nesvjestice, težeg protoka kisika do mozga i osjećaja slabosti. Naravno, tu je riječ o situaciji ako se nakon 15.- 16. tjedna trudnoće dugo zadržavate u ležećoj poziciji na leđima.

@harmony.butcher

Hormon relaksin opušta se tijekom cijele trudnoće i priprema tijelo za porod. To je normalna hormonalna promjena u tijelu, no može dovesti do toga da se ligamenti i mišići previše opuste te dolazi do promjena u propriocepciji i povećanju boli u zdjelici.

Kod treniranja treba pripaziti na izvedbu vježbi dok stojite na jednoj nozi, a kod vježbi mobilnosti ne forsirati preveliki opseg pokreta odnosno tokom trudnoće nije preporučljivo povećavati fleksibilnost.

Kako se povećava volumen krvi i srce brže radi, normalna pojava je i povećanje tjelesne temperature stoga nam je potrebna konstantna hidratacija. Uvijek uz sebe imajte bočicu vode, pogotovo tijekom treninga kada se svakako podiže tjelesna temperatura i frekvencija srca. Ukoliko počnete osjećati vrtoglavicu, kraće dišete, počnete se jače znojiti odmah prekinite sa treningom i duboko dišite kako bi se frekvencija srca spustila i tijelo smirilo.

@josefinehj

Kod odabira treninga, za trudnice se preporučuju se prilagođeni pilates, pilates na reformeru, plivanje, šetnja… Aktivnosti nižeg inteziteta u kojima ćete imati kontrolu nad svojim tijelom i gdje neće doći do brzog i prevelikog zamora tijela.

S obzirom na to da beba raste, tijekom drugog tromjesečja dolazi do najvidljive promjene u tijelu, a to je veće povećanje trbuha. Također, normalna promjena u kojoj se mišići trupa izdužuju, ligamenti se sve više opuštaju i produžuju. Unutarnji organi se pomiču kako bi napravili mjesto za bebu te je moguća pojava žgaravice stoga tokom treninga treba izbjegavati vježbe koje vam ne pašu i koje aktiviraju žgaravicu. Preporučljivo je tada da odradite lakši trening iz stajaće i/ili sjedeće pozicije ili se samo odmorite taj dan. Nije potrebno forsirati trening ako se ne osjećate dobro. Pripazite na unos masnih, slatkih i previše ljutih namirnica i izbjegavajte gazirana pića.

Tijekom drugog i trećeg tromjesečja promjena u posturi je najveća i najvidljivija. Najčešće se javlja kifozično-lordozično držanje, oslabljeni mišići zdjeličnog dna, manjak snage u mišićima stražnjice, napetost u mišićima ramenog obruča, skraćenost mišića pregibača kuka te promjene u torakalnom dijelu kralježnice.

Pinterest

Treba pripaziti na pravilno dizanje/spuštanje tijela tijekom dnevnih aktivnosti, a kod treninga dati veći fokus na aktivaciji mišića ali i na vježbama mobilnosti kako bi svaki dio tijela odradio ono što mu je potrebno. Rizik koji postoji pred kraj trudnoće je gubljenje balansa, povećanje dijastaze nepravilnim izvedbama vježbi i povećanje možda već postojeće boli u leđima pojavom kifoze i lordoze nepravilnom izvedbom vježbi.

Kontraindikacije u trudnoći, kad treba izbjegavati vježbanje i svakako se savjetovati s liječnikom oko daljnjih dnevnih aktivnosti i mirovanja su: pojava teške anemije, dijabetis tip 1, srčani problemi i problemi s disanjem, skraćeni cerviks, pojava krvarenja u drugom ili trećem tromjesečju, hipertenzija odnosno povišen krvni tlak – preeklamsija.

Preeklamsija je ozbiljna komplikacija u trudnoći koja utječe i na majku i na nerođeno dijete, obilježena povišenim krvnim tlakom i povećanom koncentracijom proteina u mokraći. Može biti popračeno konvulzijom odnosno nevoljkim stiskanjem mišića tijela, praćenim gubitkom svijesti. Glavni znak preeklamsije je povišen krvni tlak, on se obično definira kao krvni tlak viši od 140/90 mmHg. Oticanje dijelova tijela praćeno naglim porastom tjelesne mase te smanjena proizvodnja mokraće također mogu biti znaci preeklamsije.

Kod težih slučajeva mogu se javiti i drugi simpomi poput teške i dugotrajne glavobolje, poremećaji vida, otežano disanje.
Preeklamsija se javlja u oko 5% trudnoća, a neki od čimbenika koji nose povećan rizik za njihov razvoj je višeplodna (blizanačka) trudnoća, preeklamsija u prethodnim trudnoćama, zastoj u rastu fetusa, viša životna doba trudnice ( viša od 35 godina), dijabetes.

Važno je tijekom trudnoće osvijestiti koje se sve promjene događaju, slušati svoje tijelo i pravovremeno reagirati na simptome te imati otvorenu i iskrenu komunikaciju s liječnikom koji vodi trudnoću.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Instagram, Pinterest