Emma Melin

Petra Kojan 07.11.2024.

KOLUMNA | Što učiniti ako se borite s urinarnom inkontinencijom poslije poroda

Autorica kolumne je dr. Petra Kojan, specijalizantica ginekologije i opstetricije. Sve njezine Moms Club kolumne možete pronaći na ovom linku.

Kad se u društvu govori o postpartumu sva priča se fokusira na bebu, dojenje, spavanje, eventualno cijeljenje rane nakon epiziotomije ili carskog reza. Ipak, jedna tema uvijek prolazi ispod radara, a to je urinarna inkontinencija nakon poroda. Nažalost, to nije tako rijetko i brojne žene trpe ovo stanje misleći da se radi o nepopravljivoj situaciji. Tako se njihova cjelokupna kvaliteta života smanjuje.

Cilj ovog članka je objasniti ženama kako to ne treba biti njihovo “novo normalno”.

Potrebno je posvetiti se oporavku svoga tijela i ono što je važno, nikad nije kasno da krenemo njegovati svoje zdravlje. Pa idemo detaljnije.

Tijekom trudnoće tijelo se mijenja i prilagođava kako bi beba mogla rasti i kako bi se osigurao porod. Te promjene se u postpartumu vraćaju u prvobitno stanje. Svaka promjena cijeli svojim tempom i ponekad je to proces koji nije usko vezan za vrijeme postpartuma. Urinarna inkontinencija je nemogućnost zadržavanja mokraće, od povremenog curenja do potpune nemogućnosti kontroliranja urina. Kad pričamo o inkontinenciji nakon trudnoće i poroda govorimo o statičkoj inkontinenciji ili stresnoj inkontinenciji. Ovo stanje objašnjavamo kao nevoljno otjecanje mokraće onda kada povećani intraabdominalni tlak savlada intrauterini zaporni mehanizam koji je oslabljen nakon trudnoće poroda. Kako bi ovo lakše razumjeli probajte se prisjetiti situacija kad ste na treningu trebali uzastopno skakati, kad ste kihali ili se smijali. U tim i sličnim situacijama naš intraabdominalni tlak se povećava i ako su potporne strukture mišićnog dna oslabljene dogodit će se nevoljno curenje mokraće.

Mišićno fascijalni aparat zdjelice s pomoću rastezanja i razmicanja omogućava porod. Ako prilikom tog poroda glavica djeteta predugo stoji na izlazu zdjelice ili ako su bile potrebne intervencije prilikom poroda tkivo se može oštetiti i time otežati kasniji oporavak, što kasnije dovodi do urinarne inkontinencije i prolapsa genitalnih organa. Ono što još doprinosi ovom stanju je broj poroda, prirođena slabost vezivnog tkiva, povećana tjelesna težina, težak fizički rad.

Kako si pomoći u trudnoći?

Glavna preporuka za sve trudnice za vrijeme trudnoće i nakon poroda su vježbe za mišiće zdjeličnog dna. Ovdje bi napomenula da se to ne odnosi samo na Kegelove vježbe. Isto tako, pokušajte kontrolirati prirast težine u trudnoći, unositi dovoljnu količinu tekućine, jesti dovoljno hrane s vlaknima kako biste izbjegli zatvor te izbjegavati nošenje težih stvari. Imajte uredne toaletne navike te, ako je potrebno, za vrijeme kihanja ili kašljanja prekrižite noge kako biste si olakšali.

Koje su mogućnosti liječenja postojeće urinarne inkontinencije?

  1. Izbjegavati tvari koje nadražuju sluznicu mjehura i potiču pojačano mokrenje kao što su kofein, alkohol i gazirana pića
  2. Prilagoditi tjelesnu težinu ako je potrebno
  3. Izvoditi vježbe za oporavak dijastaze i zdjeličnog dna
  4. Elektrostimulacija gdje električnim impulsima aktiviramo mišiće zdjelice
  5. Laserska fototerapija ili Mona Lisa touch je najnovija metoda gdje s pomoću vaginalne sonde zagrijavamo tkivo i tako aktiviramo broblaste koji dalje proizvode kolagen, hijaluronsku kiselinu i proteoglikanske agregatskoj učvršćuju vezivno tkivo, povećava se elastičnost i vlaženje tog područja
  6. Paravezikularno injiciranje botoksa
  7. Kirurško liječenje

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Instagram