Dina Dončević 19.01.2025.

Kako poboljšati san u 2025. godini?

Brojni znastvenici i liječnici složni su u jednom, dobar san je jedna od esencijalnih uvjeta za zdravlje i dugovječnost. Zato kreiranje zdrave rutine spavanja svima treba biti na listi prioriteta ako se želite osjećati bolje i biti produktivniji u 2025. godini. Prosječnoj odrasloj osobi potrebno je 7 do 8 sati sna tijekom noći, a svi koji se ujutro žele osjećati svježe i odmorno trebali bi ići spavati između 22 sata i ponoći.

@jankapolliani

Iako to nije uvijek moguće, rutine bi se ipak trebalo držati i preskočiti bingeanje još jedne epizode napete Netflix serije. No, ako imate problema i zaspati, možda radite neke od grešaka tijekom večeri koje mogu biti neprijatelji dobrog sna. U ovu kategoriji ulazi večera nesposredno prije kreveta, pogotovo ako je riječ o teškoj hrani ili šećeru, alkoholu, kavi ili sokovima i čajevima koji sadrže kofein. Isto tako, bilo bi se dobro držati podalje od ekrana koji emitiraju plavu svjetlost minimalno dva sata prije spavanja. Neke od trikova za poboljšanje sna, otkrivamo vam u nastavku.

Rutina, rutina, rutina

Iako smo redovitu rutinu spavanja naveli več u uvodnom dijelu, to je zaista esencijalno kako bi se vaš organizam imao dobar cirkadijalni ritam. To znači da će vam tijelo samo dati signale kad je vrijeme za spavanje, a kad za buđenje. To će čini pomoću otpuštanja hormona kortizola i melatotnina, danju i noću, te će tako organizam ima obrazac spavanja koji prati svaku noć. Mnoge stvari mogu omesti taj ritam, no zato je bitna rutina koja ponovno usklađuje vanjske faktore poput toga koliko je sati s osjećajem koje vam tijelo daje da je vrijeme za spavanje.

Uvjeti u spavaćoj sobi

Ono što definitivno utječe na cirkadijalni ritam su svjetlost i mrak – svjetlost daje signal tijelu da je vrijeme za buđenje, dok mrak omogućava otpuštanje melatonina. Zato je bitno ići spavati u zamračenoj sobi – u tome vam mogu pomoći ne samo rolete i zavjese, već i maska za spavanje, a buditi se u onoj obasjanoj svjetlošću. Isto tako, prije spavanja preporučuje se obavezno provjetriti spavaću sobu zbog ugodnijeg sna te provjeriti temperaturu – ona između 16 i 20 Celzijevih stupnjeva idealna je za spavanje.

@mathildegoehler

Vruća kupka

Ako imate problema sa smirivanjem prije spavanja, vruća kupka u večernjim satima može vam pomoći da lakše zaspete. Ležanje u kupki može potaknuti proizvodnju serotonina, “hormona sreće” pa ćete nakon toga biti opušteniji, a trenuci mira koje doživljavate tijekom kupke blagotvorno će djelovati na osjećaj sreće te će pomoći da se riješite nakupljene negative prije odlaska u krevet. Isto tako, dok ležite u toploj kupki, temperatura vašeg tijela raste, a kada izađete iz nje, ona će naglo pasti i tako potaknuti proizvodnju i otpuštanje melatonina, “hormona sna”.

Suplementi za bolji san

Unos magnezija u organizam u večernjim satima također će pridonijeti umirivanju uma i tijela prije spavanja. Naime, konzumiranje magnezija prije spavanja može pomoći tijelu da se opusti jer magnezij smanjuje stres i, u konačnici, pomaže da mirnije i duže spavate. Znanstvena istraživanja su pokazala da više od 60 posto odraslih osoba ne unosi dovoljno magnezija u tijelo, a to može uzrokovati probleme sa spavanjem. Isto tako, ako ne možete zaspati, možete probati i melatonin, koji tijelo i prirodno proizvodi, a o čijim smo vam benefitima pisali u ovom članku.

Weighted blanket

Teške deke ili weighted blankets koriste duboku stimulaciju pritiska, za koju se smatra da stimulira proizvodnju hormona koji podiže raspoloženje (serotonin), smanjuje hormon stresa (kortizol) i povećava razinu melatonina, hormona koji vam pomaže da spavate. To može pomoći poboljšati ukupnu kvalitetu sna, a ovaj inovativni proizvod u kratkom je roku postao iznimno popularan zbog svoje učinkovitosti.

@emilisindlev

Aromaterapija u službi sna

Sprejevi koji se nanose na jastučnicu prije spavanja, a koji su obogaćeni eteričnim uljima čiji miris dokazano relaksira, poput lavande, definitivno su odlična pomoć pri uspavljivanju. Mogu vam pomoći da lakše i brže zaspete te da se ne budite tijekom noći, a već smo vam pisali i o nama omiljenom spreju obogaćenom lavandom, kamilicom i vetiverom This Works Deep Sleep Pillow Spray.

Aplikacije za spavanje

Iako se ovo kosi s korištenjem smartphonea neposredno prije spavanja, milijuni zadovoljnih korisnika aplikacija za uspavljivanje i praćenje sna ipak govore u prilog činjenica da nam tehnologija ipak može i pomoći sa snom. U ovoj kategoriji svatko ima aplikaciju u koju se pouzda i koju će preporučiti, a svakome će odgovarati značajke neke druge. Među nama omiljenim nalazi se Pzziz.

Dobar san bitan je zbog toga što se tijekom noći organizam regenerira što pridonosi wellbeingu, pomaže u pamćenju i kognitivnom funkcioniranju, doprinosi boljem imuniteti i pozitivno utječe na upravljanje sa stresom.

Još tema iz Fresh Start January rubrike otkrijte klikom na vizual ispod.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Dupe, Instagram