KOLUMNA | Mučnina i povraćanje u trudnoći
Autorica kolumne je dr. Petra Kojan, specijalizantica ginekologije i opstetricije. Sve njezine Moms Club kolumne možete pronaći na ovom linku.
Mučnina i povraćanje u trudnoći su najvjerojatnije dva najpoznatija simptoma koja se vežu uz trudnoću. I da, statistika je da 50 do 90 posto trudnica ima neki stupanj mučnine s ili bez povraćanja. Uvriježen izraz je jutarnja mučnina ali zapravo se kod najvećeg broja trudnica javlja nevezano za doba dana. Trajanje i jačina simptoma varira.
Mučnina u trudnoći najčešće se javlja od 5,6 tjedna trudnoće, svoj vrhunac doseže oko 9. tjedna a najčešće se smiruje oko 16.-18.tjedna. Ovo stanje iako jako neugodno i zahtjevno u većini slučajeva nije opasno za fizičko zdravlje ali jako umanjuje kvalitetu života trudnice.Informacija koja može biti utješna je da trudnice s mučninom i povraćanjem dožive manje ranih spontanih pobačaja..Točni uzrok još nam nije poznata, moguće je da se navedeni simptomi javljaju uslijed povišenih vrijednosti ljudskog korionskog gonadotropina (hCG) kojeg stvara posteljica, estrogena koji pomaže očuvanju trudnoće i progesterona koji se proizvodi kontinuirano kroz trudnoću a može usporiti kretanje želučanog sadržaja što također doprinosi osjećaju mučnine. Genetička predispozicija i psihološki faktori su također česte teorije.
Faktori rizika
- mučnina/povraćanje u prijašnjim trudnoćama
- osjećaj mučnine za vrijeme uzimanje estrogena(žene koje su bile na hormonskoj kontracepciji)
- žene koje imaju “bolest putovanja”
- članovi obitelji (posebno majke i sestre) koje su također imale ove simptome
- prijašnji probavni problemi
- blizanačka trudnoća
- molarna trudnoća
Kada potražiti pomoć
Najveći broj trudnica ne treba medicinsku pomoć ali bi ipak o tome trebale obavijestiti svoga ginekologa kako bi zajedno mogli tražiti rješenje koje bi olakšalo situaciju. Ako ipak dođe do jakih simptoma kada tijekom dana trudnica učestalo povraća, izgubi apetit i ne može zadržati tekućinu ili hranu govorimo u hiperemezi. Ovo stanje zahtijeva liječničku pomoć jer ove trudnice mogu dehidrirati, gubiti na težini, psihički biti u teškom stanju.
Kako si olakšati
- jedite prije ili odmah kad osjetite glad
- jedite česte male porcije, birajte hranu bogatu ugljikohidratima i proteinima a s manjim udjelom masti
- dovoljno se hidrirajte ali u malim, čestim gutljajima (voda, limunada, čaj od đumbira)
- mirišite svježi limun i/ili mentu ili koristite difuzore u prostorijama
- ne preskačite obroke
- dovoljno odmarajte
- izbjegavajte zagušljive prostorije
- izbjegavajte jako mirise, dim, kemikalije
- smanjite unos kofeina
- izbjegavajte intenzivniju fizičku aktivnost
- od pomoći može biti i pranje zubi nakon jela
- izbjegavajte ležeću poziciju neposredno nakon jela
- ako vam prenatalni vitamini pogoršavaju simptome probajte ih uzimati prije spavanja , ako se simptomi nastave privremeno ih prestanite uzimati ali o tome obavijestite svog ginekologa
- lizalice, bomboni, čaj od đumbira
- akupunktura/akupresura
- vitamin B6
Mučnina i povraćanje u trudnoći su stvaran problem koji ne smijemo zanemariti jer iako nije opasan za trudnicu izrazito smanjuje njenu kvalitetu života. Kako bi se lakše nosili s njima obratite pažnju što vam sve izaziva mučninu(praćenje dnevnika) kako bi znali izbjegavati trigere. Hranite se zdravo, dovoljno se hidrirajte, suplementirajte vitamin B6 i ne zaboravite se dovoljno odmarati i relaksirati
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Instagram (@saasha_burns)