Zašto je bitno osvrnuti se na godinu iza nas i 3 savjeta kako to jednostavno napraviti
Osvrt na godinu iza nas može biti važan jer nam omogućava da sagledamo postignuća, izazove, i lekcije koje smo naučili tijekom protekle godine. To nam pomaže da bolje razumijemo sebe i sve oko sebe, postavimo ciljeve za budućnost i donesemo odluke koje smatramo potrebnima. Donosimo tri savjeta kako jednostavno napraviti osvrt na proteklu godinu.
Vodite dnevnik ili bilješke
Započnite vođenjem dnevnika ili bilježenjem ključnih trenutaka tijekom godine. Pisanje može pomoći da jasnije vidite svoje emocije, postignuća i izazove. Vodite evidenciju o postignućima, situacijama koje su vas izazvale, stvarima koje su vas usrećile ili lekcijama koje ste naučili. Pregledavanjem ovih bilješki možete stvoriti cjelovitu sliku godine i tako izvući vrijedne zaključke. Rijetko se možemo disocirati i sagledati se objektivno, a kada pregledavamo vlastite zapise možemo dobiti novu perspektivu istih događaja i ponašanja što je jako vrijedno za osobni razvoj.
Napravite samorefleksiju
Samorefleksija se definira kao mentalni proces koji osoba koristi kako bi mogla bolje razumjeti tko je, koje su njezine vrijednosti te zašto misli, osjeća i djeluje na određeni način. Razmišljanje o iskustvima, izazovima i postignućima omogućuje da procijenimo svoj osobni razvoj. Kao temelj samorefleksije, dobro je pronaći odgovore na neka pitanja.
Koje su bile moje najveće radosti i uspjesi ove godine?
S kojim izazovima sam se suočio/la i kako sam ih prevladao/la?
Koje lekcije sam naučio/la o sebi i svojim ciljevima?
Kako sam raspolagao/la svojim vremenom i energijom?
Možete identificirati područja u kojima ste napredovali, stekli nove vještine ili prevladali prepreke. Ova svijest je ključna za kontinuirani razvoj. Razmišljanje o pogreškama ili zastojima omogućuje vam da učite iz njih. Razumijevanje razloga koji stoje iza situacija koje bi radije da se nisu dogodile, pomaže vam da izbjegnete ponavljanje istih ponašanja u budućnosti. To je konstruktivan način da pogreške ili lekcije pretvorite u prilike za rast.
Razmišljanje o pozitivnim aspektima godine pomaže u njegovanju zahvalnosti. Prepoznavanje i uvažavanje postignuća i pozitivnih iskustava pridonosi pozitivnom načinu razmišljanja i općem miru. Samorefleksija pomaže u donošenju bolje informiranih odluka u budućnosti. Razumijevanjem svojih vrijednosti, prioriteta i stvari koje su uistinu važne, možete postaviti ciljeve i donositi odluke koje su u skladu s vama.
Postavite ciljeve
Ako ste već postavljali ciljeve, onda je kraj godine savršen trenutak za procjenu ostvarenja ciljeva. Analiza onoga što ste postigli, a onoga što niste, pomaže vam razumjeti zašto su neki ciljevi ispunjeni, a drugi nisu. Taj je uvid vrijedan za postavljanje realnijih ciljeva u budućnosti. Ako niste do sada postavljali ciljeve, možda je baš sada odličan trenutak da počnete!
Kada donosimo odluke, želimo želje, ili postavljamo ciljeve važno je biti jako konkretan, u detalje definirati koja je točno namjera i željeni ishod. Dobro je znati i na koji period se naš cilj odnosi, i naravno, koliko je važno ili potrebno da se to ostvari.
Upravo zato se često spominje tehnika SMART prilikom određivanja ciljeva. SMART tehnika kaže da cilj treba biti: specifičan (Specific), mjerljiv (Measurable), ostvariv (Attainable), relevantan (Relevant) i vremenski ograničen (Time- based).
Razmislite o onome što želite postići i kako možete primijeniti ono što ste naučili u ovoj godini. Pročitajte naš vodič za dobro postavljanje ciljeva u novoj godini, i krenite zapisivati što želite, čemu težite, što morate promijeniti. Ovo će vam pomoći da imate jasnu viziju onoga što želite postići i kako ćete to postići.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Pinterest