Što je rozaceja i kako ublažiti crvenilo kože?

Rozaceja je kronično upalno stanje kože, koje karakterizira crvenilo kože koje se često širi po nosu i obrazima, kao i kožne nepravilnosti i vidljive krvne žile. Naziv rozaceja dolazi od latinske riječi rosaceus – ruža, ali često se upotrebljava i termin kuperoza koji ima potpuno isto značenje, samo je podrijetlo riječi njemačko. Najčešće zahvaća žene, i to one starije od 30 godina sa svijetlom puti koja lako pocrveni. Rozaceja ne predstavlja nikakvu opasnost po zdravlje, ali pripada u estetske poremećaje.

Simptomi rozaceje razlikuju od osobe do osobe, a najčešći primarni su:

  • Trajno crvenilo,
  • Kvrge i nepravilnosti teksture lica, a ponekad i akne,
  • Vidljive krvne žile,
  • Proširene pore,
  • Koža koja brzo reagira na podražaje poput vremenskih uvjeta, jako začinjene hrane ili crnog vina.

Sekundarni simptomi uključuju:

  • Iritaciju i/ili upalu očiju,
  • Suhu kožu koja se peruta,
  • Zadebljalu, hrapavu i crvenu kožu,
  • Oticanje i velike upale.

Rozaceja ima nekoliko stadija. Simptomi najčešće započinju crvenilom na obrazima, nosu, bradi i čelu. Crvenilo nije konstantno, dolazi i prolazi u valovima. U nekim se slučajevima rozaceja može pojaviti i na vratu, prsima, vlasištu i/ili ušima. S vremenom crvenilo može postati tamnije ili čak purpurne boje, a onda ne nestaje tako brzo. Također, često su vidljive i proširene krvne žile. Ako se rozaceja ne liječi i ne drži pod kontrolom, velike su šanse da će se stanje pogoršati. U poodmakloj fazi koža na nosu može nateći te postati vrlo neravne teksture, a može doći i do nadraženih ili upaljenih očiju, kada će vam trebati pomoć oftalmologa.

Što uzrokuje rozaceju?

Nažalost, ne postoji jasan uzrok rozaceje. Svatko je može dobiti, ali ipak je češća kod žena. Brojni su čimbenici koji mogu potaknuti ili pogoršati rozaceju, a među njima su: konzumiranje alkohola, vruća hrane i pića te jako začinjene hrane, hormonalni disbalans, nadražujući sastojci u proizvodima za njegu lica, stres, vazodilatacijski lijekovi i lijekovi s kortikosteroidom, vruća voda te Sunčeva svjetlost.

Koje tipove rozaceje razlikujemo?

Postoje četiri različite vrste rozaceje, koje se mogu i ne moraju preklapati:

  • eritemato-telangiektaktična rozaceja koju karakterizira crvenilo i proširene krvne žile,
  • papulopustularna rozaceja koja izgleda poput akni na licu,
  • phymatous rosacea koja se ističe oticanjem i zadebljanjem kože,
  • okularna rozaceja zbog koje kapci natiču i crvene se.

Iako počinje s blagim crvenilom, s vremenom, oboljeli mogu razviti trajno crvenilo nosa i obraza, kao i mnoštvo drugih neugodnih simptoma – prištiće, suhoću kože, ljuštenje, peckanje te osjetljivost na proizvode za njegu.

Što pogoršava rozaceju?

Trigeri nisu isti kod svih ljudi. Netko može biti osjetljiv na promjenu u vremenu, malo topliju ili hladniju vodu pri tuširanju, različitu hranu ili mogućnošću nošenja sa stresom. Na nekoga će izlaganje sunčevim zrakama biti triger a nekome će upravo sunce pomoći u smanjenju upale. Nažalost, čak i kofein,čokolada, vježbanje i vjetar mogu rasplamsati simptome. Nije potpuno poznato što uzrokuje rozaceju.

Postoji li trajni lijek za rozaceju?

Ne postoji poznati lijek za rozaceju, iako postoji niz učinkovitih tretmana koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma. To uključuje antibiotike i topikalne lijekove koje liječnik može propisati i često dovode do remisije nakon otprilike četiri do šest mjeseci liječenja. Kod crvenila i proširenih žila na licu, liječenje laserom, IPL-om i LED terapijom mogu biti učinkovito rješenje.

Znači li rozaceja suhu kožu?

Suha koža češći je simptom ekcema ili dermatitisa i obično nije povezana s rozacejom, ali u nekim vrlo pojedinačnim slučajevima može biti prisutna. U nekim se slučajevima također rozaceja  može zamijeniti s ekcemom ili dermatitisom jer osim crvene kože nema drugih simptoma.

Treba li izbjegavati šminkanje?

Iako je uvijek lice dobro odmoriti od teškog makeupa, ne morate izbjegavati šminkanje ako vam puder i drugi proizvodi ne smetaju na koži. Želite li prekriti crvenilo, korektori zelene boje bit će od najveće pomoći. Obavezno dobro očistite lice nakon nošenja šminke te uklonite sve ostatke.

Koje sastojke biste trebali izbjegavati?

Uvijek izbjegavajte proizvode koji sadrže alkohol, esencijalna ulja i sintetičke mirise. Cimet, ružmarin, lavanda i ruža mogu jako iritirati kožu. Ne kupujte proizvode za njegu kože koji sadrže limun, limetu, mentol i paprenu metvicu, bor ili cedar jer znaju uzrokovati velike iritacije. Abrazivni pilinzi s grubim zrncima nisu vam prijatelj. Glikolna kiselina, salicilna kiselina, benzoil peroksid i hidrokinon također nisu poželjni kao sastojci proizvoda za njegu.

Kako njegovati kožu koja ima problema s rozacejom?

Koža koja boluje od rozaceje pripada u kategoriju vrlo osjetljive kože. Bilo bi poželjno, a nekada i nužno, izbjegavati sve što znate da bi moglo dodatno pogoršati kožu. Prirodni, nježni proizvodi koji neće oštetiti kožnu barijeru, isušiti kožu ili imati bilo kakve reagense bit će od najbolje pomoći.

Njegu lica uvijek započnite nježnim sredstvom za čišćenje. Nikada nemojte koristiti sapun i uvijek izbjegavajte sredstva koja vašu kožu isušuje te oštre pilinge ili bilo kakve četke, ručnike, spužvice za čišćenje koje imaju kruta vlakna koja oštećuju i upale kožu pogoršavajući stanje.

Jednom ili dva puta dnevno upotrijebite BHA piling koji umiruje kožu. BHA ljušti površinski sloj, smanjuje crvenilo i reducira izgled suhe, perutave kože, a pomaže i kod mrlja i mitesera. Započnite s BHA kiselinom polako, nekoliko puta tjedno, pa ovisno o reakciji kože napredujte do jednom dnevno.

Danju koristite sredstvo sa zaštitnim faktorom s najmanje SPF30, a preporučljivo i SPF50 koji sadrži samo titanov dioksid i/ili cink oksid. Ova dva mineralna sredstva za zaštitu od sunca izuzetno su nježna i učinkovita, što je najbolje za kožu sklonu rozaceji.

Ako imate masnu ili mješovitu kožu s rozacejom, za noćnu kremu upotrijebite lagani losion ili gel hidratantnu kremu ili čak lagani serum. Dobra je opcija i serum s retinolom. Retinol također pomaže smanjiti upale tipične za kožu sklonu rozaceji.
Ako imate normalnu ili suhu kožu, noću koristite losion ili kremu koja sadrži dovoljno antioksidansa i sastojaka za obnavljanje kože. Može sadržavati i retinol.

Ako imate ikakve indikacije rozaceje, otiđite kod svoga liječnika ili dermatologa koji će vas najbolje savjetovati oko toga što i kako koristiti. Postoje lijekovi koji se izdaju na recept kao i oralna terapija. Kreme koje će vam pripisati dermatology uvijek koristite prije dnevne ili noćne kreme. Redoslijed pravilnog nanošenja proizvoda od iznimne je važnosti. Iako rozaceja često započinje kao blagi problem, ako ga ne liječite, gotovo će uvijek biti gore.

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0