@isabellehartmann

Dina Dončević 26.03.2025.

KOLUMNA | Pušenje u trudnoći

Autorica kolumne je dr. Petra Kojan, specijalizantica ginekologije i opstetricije. Sve njezine Moms Club kolumne možete pronaći na ovom linku.

Iako danas globalno postoji trend smanjenja pušenja cigareta u općoj populaciji i dosta zdravstvenih akcija posvećenih edukaciji o štetnosti duhanskog dima, nažalost, još uvijek u svakodnevnom radu susrećem se s velikim postotkom trudnica koje su ovisnice o cigaretama.

Noviji problem je konzumacija e-cigareta koje se promoviraju kao “zdravija” opcija što može biti izuzetno privlačno ženama kojima je problem prestati pušiti. Istraživanja ipak pokazuju da ih ne bismo smjeli smatrati boljim alternativama i da postoje potencijalno stvarni zdravstveni rizici od vapinga, kad govorimo o trudnoći.

Pušenje i trudnoća su definitivno dva nespojiva pojma i kroz ovaj tekst podsjetit ćemo se zašto tako mora i ostati te kako i kad prestati pušiti.

@isabellehartmann

Pušenje se, uz povišeni krvni tlak i pretilost, smatra vodećim uzrokom smrti koje bi se moglo prevenirati. Među 7000 kemikalija koji su sastojci duhanskog dima više od 70 njih je dokazano kancerogeno. Nikotin prolazi placentu i može se detektirati u fetalnoj cirkulaciji u razinama koje premašuju i majčine koncentracije za 15 posto, a koncentracije nikotina u plodovoj vodi su za 88 posto više nego u majčinoj plazmi. Utvrđeno je da nikotin narušava vaskularnu funkciju maternice tijekom trudnoće, smanjuje protok krvi kroz placentu, a ugljični monoksid smanjuje dostupnost kisika fetusu. Osim nikotina i ugljikovog monoksida duhanski dim sadrži tisuću spojeva koji mogu imati štetne učinke na plod.

Trudnoće kod žena koje puše cigarete povezane su s povećanim rizikom od pobačaja, izvanmaternične trudnoće, ograničenje rasta ploda, placente previje, abrupcije posteljice, prijevremenog poroda, prijevremenog pucanja ovoja i niske porođajne težine, kongenitalnih anomalija (rascjep usne ili nepca) te mrtvorođenosti. Čini se da postoji odnos doza-odgovor, ali to ne znači da je dovoljno samo smanjiti konzumaciju cigareta jer najčešće se to zamijeni većim brojem dubokih udaha dima. Potrebno je naglasiti kako ne postoji minimalna doza izloženosti cigaretama koja se smatra sigurnom.

@felicitymbrid

Mnogi pušači se trenutačno okreću e-cigaretama kao manje štetnoj lošoj navici, ali iako aerosol sadrži manje kemikalija od dima cigareta, ne smatraju se sigurnima za korištenje jer one sadrže druge tvari poput olova, benzena i diacetila te aroma tako da ih Svjetska zdravstvena organizacija ne smatra bezopasnima, niti boljom opcijom.

Ono što zabrinjava je da se taj loš utjecaj na zdravlje djeteta nastavlja i nakon rođenja kroz pasivno pušenje. Postoji jaka povezanost između majčinog pušenja i sindroma iznenadne smrti dojenčadi. Također, prenatalna i postnatalna izloženost duhanskom dimu povezana je s povećanim rizikom od smanjene funkcije pluća, respiratornih infekcija i astme kod djece. Osim toga, postoje dokazi koji upućuju na neurotoksični učinak prenatalne/postnatalne izloženosti duhanu na ponašanje novorođenčadi u vidu razdražljivosti, hipertonije, rizika od poremećaja pažnje, hiperaktivnosti i poremećaja ponašanja.

Lista razloga za prestanak pušenja je izrazito duga i pravo vrijeme za prestati pušiti je upravo sada. Ipak, najjači razlog kojeg možemo imati za prestanak je pružiti pravilan razvoj svojem djetetu, jer od trenutka kad u rukama držimo pozitivan test na trudnoću više nismo odgovorni samo za sebe.

@isabellehartmann

Zapravo, velika većina trudnica ima motivaciju prestati pušiti jer se tijelo samo brani od štetnih navika i to je prilika koju ne biste smjeli prepustiti samo motivaciji jer ona ipak kod ovisnosti kratko traje.

Zato donesite čvrstu odluku i napravite održivi plan:

  1. Zapišite datum od kojeg prestajete.
  2. Obavijestite svoje bližnje i tražite potporu.
  3. Izbjegavajte situacije i mjesta u kojima ste najčešće posezali za cigaretom.
  4. Uvedite nove rituale opuštanja.
  5. Ne odustajte od odluke čak ni onda kada posustanete na trenutak.
  6. Potražite liječničku pomoć kod savjeta za medikamentoznu pomoć u apstinencijskoj krizi.
  7. Isprobajte akupunkturu.

Pronađite svoj najbolji način i uživajte u trudnoći i majčinstvu bez duhanskog dima.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Instagram