Mirja Vasić 01.01.2022.

Dnevna i noćna krema: Koja je razlika i zašto je potrebno koristiti obje?

Blistava i zdrava koža naš je cilj, a do njega se ne dolazi preskakanjem stepenica. Ako ste se pitali je li vam potrebna i noćna krema, uz dnevnu hidratantnu kremu bogatu kvalitetnim sastojcima, odgovor je – da. Dnevna i noćna krema imaju različite benefite i koža žudi za oba proizvoda. Svaka krema ima svoju svrhu te se razlikuju, a kako točno i na što obratiti pozornost, otkrijte u nastavku.

DNEVNA KREMA

Dnevna krema bi trebala bi se nalaziti na vrhu popisa najvažnijih proizvoda u svačijoj kozmetičkoj torbici. Bez obzira na to koristite li booster ili dnevni serum, njega kože lica nije potpuna bez završnog sloja hidratantne kreme. Za razliku od noćnih krema, dnevne su laganije teksture, manje su masne te većinom sadrže SPF. Zahvaljujući brzom upijanju, lice brzinski hrane i čine ga spremnim za nanošenje šminke.

Ovisno o vrsti kreme koju odaberete, aktivni će sastojci djelovati cijeli dan. Zahvaljujući laganim konzistencijama, dnevne kreme porama omogućavaju da dišu tijelom dana. Kada biste jutarnju kremu koristili navečer, lice biste nepotrebno opteretili SPF-om, a koža ne bi dobila hard core njegu koju dobiva iz proizvoda namijenjenim za noć.

Na koje sastojke obratiti pozornost?

SPF 15: Svaka kvalitetna dnevna hidratantna krema trebala bi sadržavati zaštitni faktor. Bez obzira na to je li prognoza sunčana ili ne, koža je osjetljiva na Sunčeve zrake, pa dodatak zaštitnog faktora, u kombinaciji s anti-UVA filtrima, kožu dulje održavati mlađom.

Hijaluronska kiselina: Sastojak koji biste, ako još niste, trebali prigrliti u svakodnevnom režimu njege lica. Ovaj magični sastojak kožu dubinski hidratizira, uvršćuje te je čini sjajnom i elastičnijom.

Antioksidansi: Sunce nije jedini faktor koji oštećuje kožu, slobodni radikali iz onečišćenog zraka mogu potaknuti prerano starenje kože. Upravo zato, koža može izgledati umorno, sivo, opušteno i naborano. Odličan antioksidans je vitamin C pa ga potražite u sastojcima svoje dnevne kreme.

Glikolna kiselina: Kako biste zagladili površinu kože tijekom dana glikolna kiselina, koja je i odličan anti-age sastojak, bit će od pomoći jer potiče nježnu eksfolijaciju i uklanjanje mrtvih stanica s površine kože, čime lice izgleda svjetlije i svježe.

NOĆNA KREMA

Zamislite samo što je sve vaša koža “proživjela” do kraja dana. Od hladnoće, suhog zraka, ili, pak, pretjerane vrućine, šminke, izlaganja suncu i zagađenju. Koži je potrebna pomoć, i to malo jača, koja će djelovati za vrijeme spavanja i regenerirati štetu koja je nastala tijekom dana.

Formula noćne kreme najčešće je puno gušća od dnevne hidratantne kreme jer sadrži sastojke koje koža apsorbira tijekom noći, uz pomoć kojih se idućeg jutra budite sa sjajnim, glatkim i besprijekornim tenom.

Noćne kreme ne sadrže zaštitni faktor, a uključuju veću koncentraciju aktivnih sastojaka snažnijeg djelovanja. Noć je idealno vrijeme za oporavak kože pa je za to treba i iskoristiti i koži pružiti što je više moguće. Proizvodnja sebuma noću je manja, a kada se ne stvori zaštitni sloj prirodnih ulja, koža gubi vlagu. Zbog sporo upijajuće prirode, noćne kreme mogu postupno prodirati u kožu tijekom cijele noći. To znači da su će vlažiti, popravljati i uravnotežiti kožu te doprinijeti izgledu blistavog i čistog tena.

Bogate su hidratantnim sastojcima za popravak zaštitne barijere kože i hidrataciju, a često sadrže antioksidanse koji djeluju suprotno slobodnim radikalima – uzrokovanim UV svjetlom, dimom i onečišćenjem te pomažu u sprječavanju stvaranja linija, bora i opuštanja. Dobra noćna krema ili serum pomoći će optimizirati prirodni proces obnove kože.

Na koje sastojke obratiti pozornost?

Retinol s vremenskim otpuštanjem: Retinol je sveti gral sastojaka među sastojcima koji se koriste za borbu protiv starenja kože. Ako ste početnik, krenite s niskim udjelom retinola dva do tri puta tjedno te polako pojačavajte korištenje. Nakon korištenja retinola obavezno ujutro nanesite kremu sa zaštitnim faktorom.

Ceramidi: Ceramidi su lipidi (masti) koji se prirodno nalaze u visokim koncentracijama u najvišim slojevima kože. Pomažu u održavanju kože stvaranjem zaštitnog sloja koji ograničava gubitak vlage i štiti od vidljivih oštećenja i drugih stresora iz okoliša. Uz retinol su jedan od najvažnijih sastojaka u borbi protiv starenja kože.

Peptidi: Peptidi su građevni elementi kolagenih i elastinskih vlakana koji se nalaze u koži. To su kratki lanci aminokiselina i tijelu mogu narediti da proizvodi još više kolagena. U kremama su najvažniji tetrapeptidi i heksapeptidi, pa obratite pozornost na te sastojke.

Vitamin E: Vitamin E bori se protiv slobodnih radikala na koži koji su rezultat svakodnevnih stresnih faktora iz okoline poput nezaštićenog izlaganja suncu i zagađenja zraka. U borbi protiv slobodnih radikala, vitamin E pomaže u zaštiti kože od oštećenja, ima hidratantne i ljekovite benefite te pomaže u jačanju funkcije kožne barijere. Prirodno je protuupalno sredstvo pa djeluje i smirujuće.

Koju hidratantnu kremu odabrati ovisno o budžetu, koji je pravilan redoslijed nanošenja proizvoda i kako spasiti lice nakon blagdanske konzumacije alkohola već smo apsolvirali, a Nova godina je pravo vrijeme za donošenje odluke o promjeni rutine njege kože – na bolje!

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: @ariviere,@allegrashaw, @drunkelephant