Mirja Vasić 16.01.2021.

Comfort food: Ribollita, toskanska juha koja djeluje poput zagrljaja

Comfort food, u prijevodu: hrana za utjehu, ponekad nam je najdraža kategorija hrane! Često za njom posežemo kad nam je potrebna utjeha, kad smo pod stresom, lošeg raspoloženja ili, pak, kad se osjećamo sjajno i želimo to obilježiti nečim ukusnim, Ona čini da se osjećamo bolje, u nama potiče nostalgične ili sentimentalne vrijednosti te nas veseli iznutra. Upravo zato, gusta toskanska juha Ribollita, comfort food u pravom smislu te riječi, naš je izbor za početak godine!

Za comfort food vežemo poznate okuse, ponekad i okuse djetinjstva, a za svakog od nas nešto drugo predstavlja hranu za utjehu. Nekome su to jela “na žlicu”, kao što je Ribollita, nešto u umaku, zapečeno sa sirom, tjestenina, burgeri, pržena hrana ili njoki. Jedno je sigurno – obavezno mora sadržavati ugljikohidrate!

Psiholozi kažu da konzumiranje visokokalorične, masne, slane i slatke hrane u mozgu stimulira sustav nagrađivanja što daje karakteristični užitak i podiže raspoloženje te nas opušta. Kad su prisutna negativna psihološka stanja i emocije, ljudi konzumiraju takav tip hrane kao nagradu ili, pak, samo teže osjećaju trenutnog zadovoljenja.

Znanstvena studija otkriva kako kod muškaraca ugodu potiču pretežito topli obroci poput steakova, složenaca i juha, dok žene preferiraju hranu koja je povezana sa snackovima kao što su čokolada i sladoled. Posebno zanimljivi su pozadinski razlozi: muškarci biraju ovu vrstu slanih jela jer im daju osjećaj da ih se pazi i mazi, dok je kod žena izbor opravdana činjenicom da snackove povezuju s malo posla i manje čišćenja. Također, kod žena je konzumacija hrane za utjehu potaknuta negativnim emocijama, a kod muškaraca pozitivnim.

Nakon prazničnog pretjerivanja u hrani, masnome, slatkome i kaloričnom, treba nam nešto laganije, zdravije, ali i jednako fino jer u siječanjskom bluesu i ovim stresnim, nesigurnim vremenima želimo od hrane osjetiti ugodu.

Naš prvi prijedlog ove godine je Ribollita, rustikalno talijansko zimsko varivo koje zadovoljava uvjete jela za utjehu, a zdravo je i puno sezonskog povrća koje je sada na vrhuncu kvalitete.

Idealna za hladne siječanjske dane, za detoksikaciju nakon blagdana, a i sveopće potreban comfort food – Ribollita, ukusno gusto varivo iz Toskane, puno je vitamina, minerala i vlakana. Tradicionalisti tvrde da bi treba biti toliko gusta da se jede vilicom, a ne žlicom, a što duže odstoji i više puta se zagrijava, boljim prožimanjem okusa postaje sve ukusnija. O tome svjedoči i sam naziv Ribollita, što znači – ponovno prokuhano.

Ribollita je jelo tipično za talijanski termina cucina povera – tradicionalni stil talijanske kuhinje koji u doslovnom prijevodu znači siromaško kuhanje. U cucinu poveru ubraja se i pizzu, a glavna joj je karakteristika kuhanje s onim što imamo u tom trenutku kod kuće, tj. iskorištavanje ostataka. Zahvaljujući snalažljivim i spretnim rukama nastalo bi vrhunsko jelo, a vještina je bila napraviti što više sa što manje raspoloživog. Kako biste i vi mogli uživati u toplom zagrljaju Ribollite, u nastavku vam donosimo recept.

Za četiri porcije bit će vam potrebno:

  • 200 grama kelja, krupno narezanog
  • 200 grama blitve, krupno nerezane
  • 2 manje mrkve
  • 1 šalica kuhanog bijelog graha, od koje ćete pola izblendati ili usitniti štapnim mikserom
  • 1 šalica pelata
  • 1 stapka nasjeckanog celera
  • bijeli dio jednog poriluka, nasjeckan
  • 2 češnja češnjaka, nasjeckana
  • 2 žlice maslinova ulja
  • pola litre vode ili povrtnog temeljca
  • prstohvat mljevene čili papričice
  • 1 lovorov list
  • timijan
  • sol
  • kriške sourdough kruha

Na maslinovom ulju lagano sotirajte poriluk i češnjak, dok ne omekšaju, oko pet minuta. Dodajte kockice mrkve i celera često miješajući dok ne omekšaju. Dodajte pelate koje ste prethodno zgnječili rukama rukama,lovor i timijan, nakon čega slijede blitvu i kelj s pola litre vode ili povrtnog temeljca. Dodajte grah, ne zaboravite čili i posolite prema ukusu.

Kada Ribollita dođe do vrenja snizite temperaturu i lagano kuhajte dok sve ne postane fino mekano, oko 30 minuta. Kriške kruha – mi bismo preporučili sourdough kruh, ispecite na grillu ili ih tostirajte te poslužite uz Ribollitu koju ste u tanjuru dovršili kvalitetnim maslinovim uljem i velikodušno naribanim parmezanom.

Tekst: Mia Grčić