Latica Martinis 01.10.2023.

Zavirite u divan stan u centru Zagreba u kojem se isprepliću japanska estetika i skandinavski dizajn

Spoj japanske estetike i funkcionalnosti skandinavskog dizajna u vidu famoznog japandi stila karakterizira uređenje ovih 55 četvornih metara smještenih u centru Zagreba pod nazivom projekt Hayabusa. Projektni zadatak od samog je početka bio, objašnjava arhitektica Nina Soče iz Studija Soče, stvoriti stambeni prostor za samca čiji životni stil naginje hygge filozofiji, stavljajući fokus na nematerijalne vrijednosti. Rezultat toga je suptilno uređen i elegantan životni prostor lišen bespotrebnih detalja, koji odiše osjećajem smirenosti i reda. 

Zatečeno stanje je, prisjeća se arhitektica, karakterizirala stroga separacija funkcija prostora karakteristična za stanove donjogradskih blokova s kraja 19. stoljeća. Uz poštivanje svih pravila struke projektiranjem novog stanja nastao je kompaktan i funkcionalno povezan prostor čime je dobivena dvostrana orijentacija, a samim tim veća količina prirodnog osvjetljenja. 

Na pitanje oko naziva projekta Hayabusa, objašnjava kako to na japanskom znači sokol te ujedno vuče inspiraciju iz statement elementa u stanu, tapete talijanskog branda Wall&decò naziva Hero. Dominirajući prostorom uz još nekoliko komada karakterističnih za istočnjačku stranu japandi stila, predstavlja maskulinitet u odnosu na nježne neutralne tonove i linije skandinavskog minimalističkog dekora. Na taj način uspostavljena je, objašnjava arhitektica Soče, ravnoteža između funkcije i estetike, a da su pritom ispunjeni svi zahtjevi postavljeni projektnim zadatkom i željom investitora. 

Kada su u pitanju boje i materijali imperativ je bio, nastavlja dalje, na kombinaciji prirodnih materijala drveta, kamena i keramike smeđih, sivih i bež nijansi te prirodnih tkanina neutralnih tonova. Kako bi se postigla dinamika u prostoru uz zadržavanje neutralnih i prirodnih tonova koristio se element teksture u vidu reljefnih keramičkih pločica u kupaonici i 3D zidnih instalacija u ostatku prostora.

Geometriju namještaja karakteriziraju pak jednostavne, čiste, oštre i zaobljene plohe formirajući elegantne siluete bez suvišnih ukrasa. Velika pažnja pridala se i rasvjetnim tijela, pa je tako korištena rasvjeta podijeljena u dvije kategorije, primarna točkasta jednostavnog i diskretnog dizajna u funkciji praktičnog osvjetljenja, te stolnih i zidnih lampi koje pružaju ugodno ambijentalno svjetlo koje prostoru daju jednu posebnu dozu topline.

Japandi stil se u ovom slučaju zagrebačkog stana, osim kroz materijale i oblikovanje očituje i kroz samu prostornu dispoziciju. Fluidnost prostora tako je ostvarena maksimalnim povezivanjem različitih prostorija i njihovih funkcija u jednu cjelinu, a da se pritom ne naruši statika. Kroz prizmu namještaja to je posebno vidljivo duž zida gdje se nižu elementi kuhinje i komode s policama koja ujedno ima funkciju klupe za sjedenje. 

Još jedan element interijera u kojem je vidljiv utjecaj japanskog stila jesu pomični paneli iznad spomenute komode čije pomicanje predstavlja igru elemenata i time mijenja karakter zida na kojem se nalaze. Za potrebe privatnosti određeni se prostori mogu lako odvojiti teškim, dekor zavjesama te time pružaju osjećaj odvojenosti bez stvaranja prepreka.

Cilj od samog početka, govori arhitektica Soče za kraj, bio je stvoriti prostor koji će predstavljati kontrast onomu što ga okružuje izvan vanjskih zidova, gradske vreve i užurbanog načina života karakterističnih za centar grada. Investitor je, možemo zaključiti, dobio u biti svojevrsni hram kojem se vraća u ravnotežu sa samim sobom.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Studio Soče