Pinterest

MagMe MagMe 30.06.2025.

Moms Club: Kad je vrijeme za prvi posjet ginekologu s kćeri

Prvi pregled kod ginekologa – tema koju je roditeljima teško započeti, a kod mladih izaziva neugodu i strah od nepoznatog. Donosimo savjete ginekologinje kako pričati o tome, zašto su važni redoviti pregledi na vrijeme te zašto za prijateljski i siguran izbor za savjetovanje odabrati mjesto u koje možete imati potpuno povjerenje kao što je Affidea poliklinika.

Iznimno bitno pitanje prvog ginekološkog pregleda, tema je o kojoj svaka majka djevojčice mora voditi računa i pravovremeno otvoriti dijalog sa svojim djetetom, s posebnim naglaskom na ulogu prevencije kroz redovite kontrole. Prvi ginekološki pregled nije i ne mora biti ništa strašno, no važno je sa svojom djevojčicom o tome pričati, odgovoriti joj na sva pitanja koja potencijalno ima te stvoriti odnos povjerenja oko ove bitne teme.

Uz stručne savjete ginekologa, donosimo najvažnije poruke koje roditeljima mogu pomoći da pravovremeno i s povjerenjem usmjere svoju kći prema prvom pregledu. Osim korisnih informacija o tome kad i zašto je važno krenuti na redovite preglede na vrijeme, otkrivamo i gdje taj prvi korak mogu učiniti te zašto je upravo to mjesto pravi izbor.

Školske i studentske obaveze napokon su gotove, što znači samo jedno – ljeto može početi! Sloboda, putovanja, večernji izlasci, more, kampiranja, after beach partyji i bezbrižna druženja, sve su ono što se mjesecima strpljivo čekalo. No, iako je ljeto razdoblje opuštenosti, u njemu ipak treba uživati s dozom odgovornosti, pogotovo kad je u pitanju intimno zdravlje.

Mr. sc. Martina Žigmund, doktorica medicine, specijalistica ginekologije i opstetricije

Kako bismo pomogli u skidanju tabua s intimnog zdravlja i demistificirali prvi ginekološki pregled, razgovarali smo s mr. sc. Martinom Žigmund, doktoricom  medicine, specijalisticom ginekologije i opstetricije Affidea poliklinike o tome postoji li pravo vrijeme za prvi ginekološki pregled, što mlade najčešće brine i treba li za to čekati prvi spolni odnos, neki problem s intimnim zdravljem ili smo tad već zakasnili?

Prvi pregled – kad i zašto?

Ginekolog nije isključivo “za odrasle žene” i prvi pregled nije rezerviran tek za vrijeme nakon stupanja u spolne odnose.

“Preporuka je da djevojke prvi put posjete ginekologa između 13. i 15. godine, ne nužno zbog pregleda, već radi edukacije i razgovora. To može pomoći pri razumijevanju menstrualnog ciklusa, tjelesnih promjena i osnaživanju osjećaja kontrole nad vlastitim zdravljem. Ako mlada osoba ima neredovite, bolne cikluse, neobične simptome ili jednostavno želi postaviti pitanja o spolnom zdravlju, to je već dovoljan razlog za posjet. Čak i ako je sve u redu – i dalje je dobro upoznati prostor, liječnika i saznati što očekivati”, objašnjava mr. sc. Martina Žigmund, ginekologinja iz Affidea poliklinike.

@ellapottermills

Što mlade najviše brine?

Strah od nepoznatog, neugoda i sram najčešće su emocije koje prate prvi odlazak ginekologu. Mnoge mlade djevojke strahuju od nerazumijevanja stručnih izraza, da će biti nepripremljene za pregled ili da će ih liječnici osuđivati. Zato je iznimno važno da prvi susret bude prije svega razgovor.

Najvažnije je izgraditi povjerenje i stvoriti osjećaj sigurnosti. Prvi pregled ne mora uključivati klasičan ginekološki pregled ako nije potreban. Često se sve svodi na razgovor i osnovni UZV pregled izvana ili preko trbuha. Kad mlada osoba zna što može očekivati, napetost se automatski smanjuje”, kaže Žigmund.

Ljeto – sezona infekcija i prevencije

Toplina, vlaga, kupanje u bazenima i moru, sintetički kupaći kostimi… Sve to može stvoriti savršene uvjete za razne infekcije. Bakterijska vaginoza, gljivične infekcije i urinarne smetnje ljeti su češće, ali nisu neizbježne. Mijenjanje mokrog kupaćeg kostima ključno je za osobe osjetljive kože ili sklone infekcijama, jer vlažno i toplo okruženje pogoduje razvoju bakterija i gljivica.

Prevencija počinje s nekoliko jednostavnih navika koje je potrebno naglasiti svojoj kćeri:

  • mijenjanje mokrog kupaćeg kostima odmah po izlasku iz mora ili bazena,
  • nošenje pamučnog donjeg rublja i izbjegavanje uske odjeće,
  • izbjegavanje agresivnih sapuna i mirisnih gelova za intimnu njegu,
  • održavanje intimnog područja suhim,
  • korištenje zaštite pri spolnim odnosima i informiranje o spolno prenosivim bolestima.

Jednako je važno ne zanemarivati simptome i ne koristiti Google za postavljanje dijagnoze, nego potražiti savjet liječnika.

Kako sa svojim djetetom razgovarati o spolnom zdravlju?

Ovo je možda i najosjetljivija točka. Mnogim roditeljima i skrbnicima neugodno je započeti razgovor o spolnom zdravlju. No šutnja ne štiti, ona samo odgađa edukaciju koja bi mogla spriječiti ozbiljne probleme.

Mladi ne traže perfekciju ni savršeno sročene rečenice, žele iskrenost. Ako roditelj ili skrbnik ne zna odgovor, može reći: ‘Ne znam, ali možemo zajedno potražiti informacije’. Otvorenost i podrška važniji su od idealnih riječi”, savjetuje Žigmund.

@aninebing

Kako odabrati ginekologa za prvi posjet?

Privatne ustanove poput Affidea poliklinika često su prvi izbor za mlade upravo zato što nude mirno okruženje, fleksibilne termine i liječnike koji imaju vremena objasniti sve što treba. U Affidea poliklinikama je posebna pažnja posvećena komunikaciji i to ne samo s pacijenticom, već i po potrebi s roditeljem ili skrbnikom. Nitko ne “sili” na pregled, može se i razgovorom dobiti bitna zdravstvena informacija i stručna pomoć.

Ovo je razgovor koji ne biste trebali odgađati, a uz savjete ginekologinje i pronalaska liječnika, odnosno poliklinike od povjerenja, lakše ćete se opustiti tijekom ljeta znajući da je intimno zdravlje vašeg djeteta u sigurnim rukama.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: PR