KOLUMNA | Boy moms vs. girl moms, trend na društvenim mrežama koji ne posustaje
Članak pišu psihologinje, stručnjakinje u području obiteljske psihologije, okupljene u platformi za praćenje i poticanje djetetova razvoja Psidacta. Sve njihove Moms Club kolumne možete pročitati na ovom linku.
Baloni ispunjeni ružičastim ili plavim konfetima, vatromet i neobične torte – čini se da danas roditelji sve češće organiziraju kreativne i spektakularne događaje kako bi podijelili vijest o tome hoće li dobiti dječaka ili djevojčicu. Ovaj trend je nešto što većina voli pogledati na društvenim mrežama – uzbudljiv je, pokazuje kreativnost i daje nam mali uvid u nečiji intiman život pa nije ni čudno što je toliko popularan.
Ono što je meni posebno zanimljivo kod njega je da uz sve navedeno, on sa sobom donosi i neke nove trendove te čak potiče razgovor o jednoj temi na koju se često do sada gledalo samo s podsmijehom.
Na platformama poput TikToka i Instagrama sve je popularnija podjela među majkama – one koje se identificiraju kao boy moms ili girl moms.
Ovaj trend omogućava majkama da podijele svoju svakodnevicu i svoje roditeljsko iskustvo kroz prizmu spola svog djeteta.
Pa tako uz simpatičan opis #girlmom majke djevojčica dijele njihove trenutke nježnosti, nove frizure i outfite, dok pod oznakom #boymom majke dječaka dijele njihove pothvate i avanture, ali i ponos što odgajaju sina. Pa tako, iako se na prvi pogled čini da je riječ o jednostavnom, zabavnom trendu, on često otkriva dublje emocije i pitanja koja se tiču naših očekivanja i stereotipa o rodu.
Važno je razumjeti da ove etikete, iako pojednostavljene, nisu nužno loše same po sebi. One omogućuju majkama da se identificiraju s određenim iskustvom, dijele ga sa zajednicom i dobiju podršku. No, iako ove etikete često stvaraju osjećaj zajedništva među majkama, one također mogu pojačati pritisak i očekivanja koja mogu biti negativna, osobito u kontekstu gender disappointment.
Gender disappointment – sram ili validni osjećaji?
Gender disappointment opisuje osjećaj razočaranja koji neki roditelji dožive kada saznaju spol svog djeteta. Naime, od trenutka kad saznamo spol nerođenog djeteta, često se suočavamo s velikim osobnim, ali i društvenim očekivanjima o tome kako bi taj dječak ili djevojčica trebali izgledati, ponašati se i što bi trebali postići u životu. Čak i za one koji od početka tvrde da im je svejedno hoće li dobiti dječaka i djevojčicu trenutak otkrivanja spola djeteta često bude jedno preplavljujuće emocionalno iskustvo.
Stereotipi o rodu, iako često pojednostavljeni, u određenoj mjeri temelje se na stvarnim iskustvima i društvenim normama. Primjerice, ideja da je odgoj sina fizički zahtjevniji i dinamičniji dok je odgoj kćeri emotivniji, nije potpuno neutemeljena. Iako ne vrijedi za svakog roditelja, mnogi ljudi kroz vlastita iskustva prepoznaju te razlike u ponašanju i potrebama djece prema spolu. Stoga, kada roditelji žele sina ili kćerku, oni nisu nužno pod utjecajem starih predrasuda, već svoje želje temelje na vlastitim iskustvima, vrijednostima i kulturološkim normama.
Ove želje, iako se možda razlikuju od osobe do osobe, mogu imati duboko ukorijenjene razloge i ne bi ih trebalo olako odbaciti. Roditelji koji iskuse gender disappointment često se osjećaju osramoćeno ili zbunjeno, jer bi to morala biti “radosna vijest” ili “netko drugi bi bio sretan”. Međutim, istina je da ti osjećaji nisu povezani s manjkom radosti ili ljubavi prema djetetu koje dolazi. Oni su često samo rezultat emocionalnih očekivanja koja su se kod svakog budućeg roditelja razvijala kroz godine, kroz njihove interese, ličnost, stil života i slično.
Razlike unutar grupe
No, kad govorim o ovoj temi uvijek se sjetim jednog predavanja na fakultetu koje mi se urezalo u pamćenje, a govorilo je o onom što se često previdi kada se raspravlja o razlikama među spolovima. Naime, jedan od ključnih aspekata koji se često zanemaruje u raspravama o gender disappointmentu i rodnim stereotipima je činjenica da razlike unutar spola često mogu biti puno veće nego razlike između spolova.
Postoji mnogo fizički aktivnih djevojčica koje se ne uklapaju u tradicionalni obrazac nježnih, mirnih “djevojčica” koje su često povezane s rodnim stereotipima. Neke djevojčice jako vole sportove, energične su, strastvene i sklone fizičkoj igri, baš poput mnogih dječaka. S druge strane, među dječacima također postoje oni koji su mirni, introspektivni, povučeni i manje zainteresirani za fizičku aktivnost. U mnogim slučajevima, raspon razlika unutar grupe djevojčica ili dječaka može biti puno veći nego same razlike između dječaka i djevojčica.
Zbog toga je važno prepoznati da su razlike između pojedinaca unutar iste grupe često mnogo veće od razlika između cijelih spolova.
Ovaj uvid može pomoći roditeljima da bolje prihvate individualnost svog djeteta i povežu se s njim kroz različite interese i aspekte njihovog karaktera. Na kraju, bez obzira na spol, svako dijete ima svoje jedinstvene osobine koje nadmašuju bilo kakve rodne kategorije.
Dakle, iako trend boy moms vs. girl moms na društvenim mrežama može biti zabavan i omogućiti majkama da podijele svoje roditeljske doživljaje, važno je gledati ih kroz prizmu koja razumjeti dublje emocionalne dinamike koje se kriju iza tih etiketa. Razlike među spolovima su kompleksna tema, a gender disappointment je stvaran fenomen i osjećaji razočaranja zbog spola djeteta nisu ništa manje validni od bilo kojih drugih neugodnih emocija koje roditelji doživljavaju tijekom trudnoće i odgoja. Stoga, važno je pristupiti ovoj temi s razumijevanjem i suosjećanjem.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Instagram