Zašto je Sylvie Grateau najbolje što je proizašlo iz serije “Emily u Parizu”

Serija “Emily u Parizu” ubraja se u jednu od onih koja, unatoč tome što je među mnogima omražena, i dalje izaziva ovisnost i jednostavno moramo saznati što će se dogoditi. I oni koji tvrde da ih radnja i ne zanima pretjerano, opet mogu pronaći neku zabavu za sebe, bilo da im gledanje ove serije služi za “isključiti mozak” ili, pak, mogu zaboraviti na svakodnevicu i utonuti u pitak scenarij prepun suviše stiliziranih kadrova i uspješnih ljudi. Posljednje epizode četvrte sezone ovih dana pokrenule su veliku raspravu na društvenim mrežama, a u njima se majstorski isprepliću elementi komedije, romanse i izazovi kulturne prilagodbe. No, ono što je ovog puta malo drugačije je da su i neki drugi likovi dobili dubinu i pokazali se u ranjivom svjetlu te dali do znanja da ni u toj izmišljenoj stvarnosti nije uvijek sve idilično.

Svakom novom sezonom sve pobliže upoznajemo likove, njihovu prošlost i gledamo sukus osobnog i profesionalnog života. Unatoč tome što je Emily i dalje u centru pažnje, kreatori serije produbili su karakterno i brojne druge likove, no jedan lik od samog početka serijala mnogima je omiljen. Radi se o Sylvie Grateau, šezdesetogodišnjoj marketinškoj stručnjakinji za koju svi tvrde da je jedini pravi prikaz Pariza u seriji, a mi ćemo reći i ono najbolje što je proizašlo iz ovog Netflixovog projekta. 

Syvie Grateau tumači francuska glumica Philippine Leroy-Beaulieu koja je sjajno portretirala Emilynu šeficu u marketinškoj agenciji i već od prve epizode serije stavila u fokus publike s modnim stilom koji odiše pariškom elegancijom, oštroumnošću i dubokim razumijevanjem tržišta luksuza. Njezin je lik utjelovljenje francuskog chica i profesionalizma, ona je poslovna žena koja može biti uzor, a sa svim se karijernim i privatnim izazovima nosi s gracioznošću. Marketinšku karijeru je vrijedno razvijala godinama, sve dok nije otvorila vlastitu agenciju Grateau. 

Osim poslovnih uspjeha koje može pratiti, dobivamo uvid i u njezin pomalo misteriozan privatan život – u prvoj sezoni udana, no više zakonski nego ljubavno te pratimo razvoj njezinih romansa i flertova.

Sylvie ne živi kao tipična šezdesetogodišnjakinja.

Ona je moćna žena u industriji u kojoj vladaju muškarci, zna što želi, govori što misli i postupa kako hoće. Ona je žena koja savršeno funkcionira u složenosti svojeg profesionalnog i privatnog života, niti s jednim dijelom nije nezadovljna, iako živi daleko izvan standardnih norima, a uvijek je vjerna svojim stavovima i mišljenjima. Sylvie je žena koja živi život punim plućima, svidjelo je to nekome ili ne, te pokazuje kako život ne staje u 50-ima ili 60-ima. Izuzev složenosti odnosa sa suprugom, odnosa čiji bi detalji ionako trebali ostati između dvoje ljudi, Sylvie postupa ispravno za sebe, sretna je sa životom koji živi, pa iako se on ne sastoji od slike savršene obitelji – što je nešto što bi se očekivalo od žene u njezinim godinama.

Zrelost, samopouzdanje i manjak kompleksa pokazuje i u poslovnom smislu – nakon što je Emily zaradila njezino poštovanje s uspješnim projektima, Sylvie se sve više počela oslanjati na nju, izazivati je, očekivati od nje rast, poticati njezinu kreativnost i zajedno s njom i ostalima, u timskom duhu, razvijati uspješnu marketinšku agenciju.

I dok su svi drugi likove serije pomalo iskarikirani i nitko zapravo ne definira onaj pariški chic, Sylvie utjelovljuje pravu Parižanku – ne samo svojim stavovima o životu, nego i modno. Njezin bismo stil, ali i gard, mogli povezati s legendarnom modnom urednicom i stilisticom Carine Roitfeld, jer čini se da je lik Sylvie inspiriran upravo njom. Roitfeld je nekadašnja glavna urednica francuskog izdanja magazina Vogue, ikona francuskog stila koja je uvijek besprijekorno odjevena i prikazuje onu nedostižnu parišku eleganciju i oštrinu.

Atraktivni, senzualni krojevi koje bira odražavaju njezin status iskusne profesionalke u svijetu luksuznog marketinga, pri čemu je svaki komad pomno odabran da najbolji način prenese samopouzdanje, autoritet i duboko razumijevanje mode.

Sylvie Grateau ima taj je ne sais quoi koji definira pariški etos. Njezin šarm ne leži samo u njezinom izgledu, već i u njezinom stavu prema životu koji je mješavina samopouzdanja, otpornosti i dosljednosti. Takav stav, naravno, može zahvaliti godinama, ali i prethodnom negativnom iskustvu koje ju je dodatno osnažilo. Naime, na početku karijere, dok je bila asistentica glavnom direktoru JVMA-a, postala je žrtvom muškarca na poziciji koji je iskoristio svoju moć da dođe do onog što želi.

Iako je riječ o traumatičnom iskustvu koje je godinama krila, i s tim se odlučila obračunati te je postala primjer hrabre žene koja se ipak, pa makar to bilo godinama kasnije, izborila za sebe, ali i druge žrtve te još jednom poslala poruku da nikad nije kasno. Ako se nju pita, nikad nije kasno živjeti život onako kako ga želite živjeti i unijeti hrabre promjene koje društvo možda ne očekuje od vas.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Emily In Paris (@emilyinparis)

Serija “Emily u Parizu” možda nije jedna od onih koje iziskuju dublju analizu. Ona je tu da nas zabavi i da uz nju utonemo u idilu, bez previše razmišljanja.

Ali, Sylvie Grateau je lik koji nedostaje u serijama.

Zrelije žene rijetko su nam malim ekranima prikazane moćnima kao ona i najčešće ih gledamo u nekim drugačijim životnim ulogama. Grateau je po svim parametrima uspješna i samopoudana poduzetnica, čijem uspjehu mnogi mogu pozavidjeti, u slobodno vrijeme istinski uživa u slobodi koju si je sama stvorila, udaljena je od svih očekivanja i normi te time predstavlja pravo osvježenje na malim ekranima i, za nas, nešto najbolje što je proizašlo iz ove serije!

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Netflix

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0