
Tko je japanski kolekcionar koji je kupio originalnu Birkin torbu za 8 milijuna eura?
Originalna torba Hermès Birkin, koju je posjedovala sama Jane Birkin prošlog je tjedna prodana za rekordnih 8 milijuna eura japanskoj kompaniji Valuence Japan, koja stoji iza brenda Allu. Povijesna kupnja dogodila se na aukciji Fashion Icons koju je organizirao Sotheby’s u Parizu, čime je postavljen novi svjetski rekord za najvrjedniju torbu ikad prodanu. Sotheby’s je otvorio nadmetanje za prototip birkinice s početnom cijenom od milijun eura, nakon čega je uslijedila žestoka borba između devet kolekcionara.
Ova dugo iščekivana aukcija označila je prvo pojavljivanje originalne Birkin torbe na tržištu u posljednjih 25 godina. Torba je do sad prodana dvaput — prvi put 1994. godine, kad ju je Jane Birkin donirala aukciji za pomoć francuskoj udruzi za borbu protiv AIDS-a Association Solidarité Sida, te ponovno na aukciji u kući Poulain Le Fur u svibnju 2000. godine privatnoj kolekcionarki Catherine Benier, koja je torbu čuvala više od dva desetljeća.
Mistična Birkin torba nije bila viđena u javnosti sve do jeseni prošle godine, kada je izložena u Sotheby’s Paris Galleries. Ove je godine bila prikazana i u prostorima Sotheby’s u Hong Kongu, New Yorku i Parizu, gdje je privukla tisuće posjetitelja, generirajući globalni interes za prošlotjednu aukciju.
Izvorno ju je dizajnirao tadašnji izvršni direktor Hermèsa, Jean-Louis Dumas, nakon slučajnog susreta s britansko-francuskom glumicom i pjevačicom Jane Birkin 1981. godine. Prema priči, Jane Birkin je tijekom leta prolila sadržaj svoje pletene košarice u Dumasovo krilo, što je inspiriralo tadašnjeg umjetničkog direktora da zamisli praktičnu torbu dovoljno veliku da u nju stanu svi njezini osnovni predmeti. Torba je vrlo brzo stekla kultni status pa sve do danas kad je predmet mnogih rasprava o prekomjernoj potrošnji, nejednakosti bogatstva i gubitku individualnosti – u ironičnom kontrastu prema svojoj izvornoj verziji koju je nenametljivo nosila sama Jane Birkin.
Kupac koji je stekao originalnu Birkin torbu je japanska kompanija Valuence Japan, koja upravlja s nekoliko luksuznih modnih poslovanja, uključujući poznate otkupljivače Allu i Nanboy. Iz kompanije su naglasili kako kupnja nije namijenjena za preprodaju već umjesto toga, torbu vide kao vrijedno kulturno nasljeđe, koje žele učiniti dostupnim široj javnosti. No, tko je zapravo japanski kolekcionar koji stoji iza ove kompanije?
Shinsuke Sakimoto je osnivač, predsjednik i glavni izvršni direktor kompanije Valuence Holdings Inc., prethodno poznate kao SOU Inc., sa sjedištem u Tokiju. Rođen je u Osaki 1982. godine, a svoju je profesionalnu karijeru započeo kao nogometaš. Međutim, njegova sportska karijera bila je kratkog vijeka, nakon čega je 2011. godine osnovao je kompaniju Valuence Japan, specijaliziranu za pre-owned luksuzne komade. Kompaniju je ubrzo proširio u različite sektore, uključujući aukcije, antikvitete, nekretnine, tehnologiju i osobno upravljanje imovinom. Pod njegovim vodstvom, Valuence se pozicionirala kao jedna od vodećih tvrtki u industriji preprodaje luksuznih komada s globalnim dosegom i naglaskom na održivost.
Kupnjom originalne torbe Birkin, Shinsuke Sakimoto nije samo ispisao povijest u svijetu modne aukcije, već je pokazao kako se poslovanje može koristiti za odavanje počasti kreativnosti, individualnosti i kulturnom pamćenju. Unatoč tome što je nakon ovakve prodaje bilo žalosno za znati da torbu nije kupila sama kuća Hermès ili da nije primjerice smještena u nekim od modnih muzeja diljem svijeta, ipak se čini da Sakimoto nema želju ovaj povijesni komad zadržati samo za sebe.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Sotheby’s, Instagram