Dupe (Neda Mankute)

Savjeti za putovanje avionom s bebom

Prvi let s bebom može izgledati kao događaj grandiozan koliko i prvi korak, prvi zalogaj ili prvi odlazak u vrtić. Nitko ne može predvidjeti kako će dijete reagirati na zrakoplov, a – što god se dogodilo – samo je jedno sigurno: bit ćete zaglavljeni u kabini punoj stranaca barem nekoliko sati.

Zato je razumljivo da se roditelji osjećaju u najmanju ruku preplavljeno. Međutim, uz malo pomnog planiranja, odgovarajuću opremu i spremnost na prilagođavanje, let s bebom ili malom djecom mnogo je lakše nego li se čini. Donosimo vam nekoliko osnovnih savjeta za ugodno putovanje avionom s bebom.

Prije svega…

Generalno govoreći, bebe mogu podnijeti let zrakoplovom već od sedmog dana života. Ipak, nužan preduvjet bilo kakvog planiranja je provjera zdravstvenog stanja djeteta i konzultacije s pedijatrom. Tek kada dobijete zeleno svjetlo, nastavite s organizacijom nezaboravnog i zaista neponovljivog putovanja. Kao i odrasli, i bebe moraju imati valjane putne isprave te eventualno potrebne zdravstvene potvrde. Prije polaska spremite i informacije o rezervacijama, logistici tranzita, rasporedu letenja i odabiru sjedala.

Pinterest

Spakirajte se pametno

Za optimalnu organizaciju prtljage počnite s detaljnim popisom glavnih stavki te ih razvrstajte prema tome idu li u carry-on ili checked luggage. Savjet za potonju je da sve što možete nabaviti na destinaciji ostavite doma. Međutim, za carry-on vrijedi upravo suprotno, ovdje manje nije više. Zračne luke nisu mjesta gdje lako možete naći pelene ako ostanete bez, a kamoli bilo što drugo što vam za putovanje s bebom može biti potrebno.

TORBA ZA PELENE

Izračunajte koliko će vam pelena i vlažnih maramica biti potrebno tijekom leta, pa dodajte nekoliko preko za svaki slučaj. Praktično je imati i manji neseser sa stvarima neophodnima za samo jedno presvlačenje – podloga za presvlačenje, vlažne maramice, krema za pelensku regiju, pelena. Toaleti u zračnim lukama i zrakoplovima su skučeni, s malo i nimalo prostora za
odlaganje, a nerijetko i isprskani vodom te ponekad značajnije neuredni. Neseser će vam uvelike pojednostaviti boravak u jednom takvom.

Uz to, korisno je imati i kremu s visokim zaštitnim faktorom (SPF 50) te malo pakiranje termalne vode u spreju. Za vrijeme leta, koža je izložena jačem sunčevom zračenju i riziku od dehidracije, te ju je važno zaštiti. Pogotovo onu najnježniju, bebinu.

HRANA

Dojite li, ovo je situacija u kojoj ste zbog toga u velikoj prednosti – hrana je spremna bilo kad i bilo gdje, uvijek na pravoj temperaturi i uvijek prave količine. Ako, pak, koristite adaptirano mlijeko, ponesite dovoljno za cijeli put. A, ako vaša beba već jede čvrstu hranu, ponesite nekoliko kašica i prikladnih grickalica. Neke aviokompanije u jelovnicima nude obroke za djecu, ali
ne želite se kockati s tim.

Što se tiče sigurnosne provjere, majčino mlijeko, formula i kašice spadaju pod “medicinski nužne tekućine” te se stoga na njih ne primjenjuje pravilo o maksimalno dozvoljenoj mililitraži. Osoblje će ih odvojiti sa strane za posebnu provjeru. S druge strane, kreme, dezinficijensi i slično ipak će morati biti u putnim veličinama pa pripazite da budu manji od 100 mililitara.

ODJEĆA I DODACI

Obucite bebu slojevito. Obavezno je imati i rezervnu odjeću – barem jednu kompletnu presvlaku. A, onda i još jednu za svaki slučaj. Kombinezoni sa stopalima, odnosno onesies, najpraktičniji su izbor za bebe na putu. Uzmite i po jednu dodatnu majicu za svakog roditelja, u slučaju nekih nezgoda.

Kako bi ugodno drijemala visoko iznad oblaka, spremite svojoj bebi njezinu omiljenu dekicu. Za pokrivanje očiju dobro će vam doći kapa.

Knjige, šuškave slikovnice, zvečkice i plišanci dobar su izbor za ponijeti u kabinu, no izbjegavajte glasne igračke za let. Dobar trik je, međutim, ponijeti neku sasvim novu igračku koju će mali putnik imati priliku otvoriti tek u zrakoplovu pa se s njom znatiželjno zabaviti.

OSTALA OPREMA

Jedna od iznimno korisnih stvari za putovanja je nosiljka koja vam oslobađa obje ruke dok istovremeno držite bebu na sigurnom – na svojim grudima. Kasnije, nakon polijetanja i kad se ugasi znak za vezivanje pojasa, u nosiljci po potrebi možete i ljuljkati bebu njišući se prolazom kabine. “Klokanice” pogodne za bebe od 0+ mjeseci tako su višestruko isplativa investicija.

Isto tako, u kaosu zračne luke bijela buka će pomoći bebi da se smiri i zaspe jer, osim što ima umirujuće šumove, izolira vanjske zvukove kojih je na takvim mjestima pregršt.

Što se kolica tiče, ona dobivaju posebne etikete kao prtljaga te ih možete predati odmah po dolasku u zračnu luku. Međutim, savjetujemo da se ipak odlučite za gate check i predate ih neposredno prije ulaska u zrakoplov, te ih isto tako onda i preuzmete odmah po izlasku iz zrakoplova. Mnogo će vam olakšati samo kretanje po zračnoj luci, pogotovo ako prije preuzimanja ostale prtljage morate čekati na graničnoj kontroli.

Što se autosjedalica tiče, one nisu neophodne. Razmislite o opciji da ih ponesete namjeravate li iznajmiti automobil na destinaciji ili, alternativno, s rent-a-car agencijom provjerite dostupnost vozila s autosjedalicama. Ako se odlučite ponijeti svoju, provjerite njezinu kompatibilnost s zrakoplovom. One koje jesu kompatibilne uglavnom sa strane imaju istaknutu oznaku na kojoj se to jasno vidi.

Organizacija letenja, polijetanje i slijetanje

Prilikom rezervacije sjedala, svaka opcija ima svoje za i protiv. Pored prozora imate privatnost i, ako beba zaspe, sigurni ste da vas nitko neće dizati da, primjerice, prođe do toaleta. No, sjedalo uz prolaz daje vam više prostora za promjene pelena ili umirivanja bebe. Svakako, iako bebe i djeca do navršene druge godine mogu putovati u krilu, za duže letove preporučili bismo posebno sjedalo koje neke aviokompanije nude i po umanjenoj cijeni. Dijete će vrlo vjerojatno većinu vremena provesti u krilu roditelja, ali je razina udobnosti mnogo veća s dodatnim prostorom.

Pinterest

Također, vječita je dilema trebate li se sa svojom bebom u zrakoplov ukrcati u prvom valu, pogotovo jer uglavnom uz kolica dođe i priority boarding mogućnost? S novorođenčetom ili dojenčetom, to je zapravo odlična prilika da se na miru smjestite i pripremite za polijetanje. Međutim, to znači i dodatnih 30 do 45 minuta u zrakoplovu, s potencijalno razdražljivim ili jako aktivnim djetetom. Ako putujete s još jednom odraslom osobom, neka se jedna od vas ukrca odmah sa svim torbama dok
druga provede još malo vremena zabavljajući bebu do “zadnjeg trena”.

Dolazimo do najuzbudljivijih, ali i najstresnijih trenutaka zračnog putovanja – polijetanja i slijetanja. Zbog promjene tlaka, dojenčad može doživjeti nelagodu pa čak i bol u ušima. Dojenje ili hranjenje djeteta za vrijeme polijetanja i slijetanja pomaže u ublažavanju pritiska budući da refleks sisanja na prirodan način izjednačava tlak. Zato je idealno tempirati hranjenje prema rasporedu letenja. No, ponekad stvari jednostavno ne možete iskontrolirati. Ponekad i uz najbolju organizaciju i manipulaciju potrebama let jednostavno zakasni, beba ne može čekati ukrcaj u avion pa jede prije ili možda ne želi jesti uopće. Onda, kao plan B, dude varalice mogu priskočiti u pomoć.

I za kraj, imajte na umu da – putujući s bebama – pripadate u posebnu skupinu putnika. Osim konstantne prednosti u redovima u kojima roditelji s djecom prolaze prvi, za vrijeme cijelog putovanja kabinsko osoblje vam je na potpunoj dispoziciji za svaku pomoć. Ponekad će čak i piloti dozvoliti da beba vidi kokpit, a to znači da ćete ga vidjeti i vi.

Pexels (Ingo Joseph)

Iako su znatno drugačija od slobodnjačkih lutanja svijetom, vjerujte nam, putovanja s djecom zapravo donose mnogo drugih posebnih čari. Sretan put!

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Pexels, Pinterest