
Pogledali smo novu sezonu serije “Black Mirror”, a posebno nas se dojmila jedna epizoda
Popularna serija “Black Mirror” premijerno prikazana 2011. godine, vratila se na male ekrane s novom, sedmom sezonom. Riječ je o seriji koja se svima zavukla pod kožu, ponekad na neugodan način, ali nas je natjerala na razmišljanje dugo nakon pogledane epizode.
Svaka epizoda je zasebna tema pa djeluje poput filma, iako je dio sezone serije.Od kad je Netflix preuzeo seriju 2015. godine, u seriji nerijetko glume poznate glumci, a niti sedma sezona nije izuzetak.
Ova serija je doslovno uznemirujuće, crno, ogledalo našeg društva, tehnologije i načina na koji nas moderni život oblikuje.
Iako serija odlazi u krajnosti, iskrivljava mogućnosti koje tehnologija ima danas, zapravo potiče na razmišljanje i propitkivanje. Neke epizode, odnosno priče, su toliko jake da o njima razmišljamo danima kasnije, i iako smo svjesni da to nije realnost, isto toliko je zastrašujuće koliko brzo može postati.
Sedma sezona ima šest epizoda, brojni gledatelji i kritičari su ovu sezonu prozvali najemotivnijom i najhumanijom, a najveći utisak na mene je ostavila prva epizoda pod naslovom “Common People”. Uopće me nije iznenadilo da je dan nakon što je predstavljena, mediji bili prepuni članaka u kojima se autori pitaju kako je moguće da je Netflix dopustio emitiranje ove epizodu. Sporan je, naravno, dio fokusiran na pretplatu, odnosno kako usluge koje koristimo stalno pronalaze nove načine da nas unaprijede na veći paket, što i Netflix radi svojim pretplatnicima. Ili, pak, s druge strane, kako da smanje mogućnosti postojećeg paketa, kao što je i Netflix nedavno ukinuo mogućnost korištenja računa u više kućanstava.
Epizoda prati Mikea (Chris O’Dowd) i Amandu (Rashida Jones), par koji planira dijete i čiji se život mijenja kada Amanda sazna da ima neoperabilni tumor na mozgu. Opcija koja joj može pomoći da nastavi sa životom je zapravo usluga tvrtke Rivermind, koja nudi zamjenu dijela mozga sintetičkim tkivom povezanim s cloudom. Iako je operacija besplatna, održavanje funkcionalnosti zahtijeva mjesečnu pretplatu koja se postepeno povećava, odnosno ona osnovna pretplata se počinje pogoršavati, baš kao i kod ostalih principa pretplate koju svi mi koristimo. Amanda postaje poput oglasnog prostora, počinje automatski izgovarati reklame, izgubi posao, sve duže mora spavati kako bi se sve uspjelo “dignuti na cloud”.
“Common People” se ističe kao jedna od najpotresnijih epizoda serije Black Mirror, nudeći snažnu kritiku suvremenog društva i tehnologije.
Njezina realistična prikazivanja i emocionalna dubina ostavljaju dugotrajan dojam na gledatelje, potičući ih na razmišljanje o stvarnim problemima s kojima se suočavamo. Kritičari su istaknuli da epizoda pruža oštru kritiku kapitalizma i privatiziranog zdravstvenog sustava, prikazujući kako osnovna zdravstvena skrb postaje luksuz dostupan samo onima koji si je mogu priuštiti.
Ostatak sezone je zanimljiv, i vjerujem da će (pogotovo među postojećim fanovima serije) svatko sebi pronaći favorita.
Druga epizoda, pod nazivom “Bête Noire” je fokusirana na sabotažu i iskrivljavanje stvarnosti pomoću misteriozne tehnologije, od strane bivše kolegice iz škole koja je sada nova kolegica na poslu.
U trećoj epizodi pod nazivom “Hotel Reverie”, prikazuje se potpuno novi koncept korištenja umjetne inteligencije kako bi se snimio remake poznatog filma iz 40-ih godina prošlog stoljeća. Issa Rae je u ulozi glumice koja se zaljubljuje u glavnu glumicu filma, ranije preminulu, u čijem remakeu glumi.
Epizoda “Plaything” je fokusirana na starijeg kompjuterskog geeka, koji je godinama opsjednut igricom pa policajcima prepričava kako “mala žuta stvorenja” žele preuzeti čovječanstvo.
Peti nastavak, “Eulogy”, kritičari su prozvali najemotivnijom epizodom sezone. Paul Giamatti je u ulozi čovjeka koji treba snimiti poruku za pogreb svoje bivše ljubavi koja je nedavno preminula. Kako bi došao do sjećanja na nju, uz pomoć umjetne inteligencije prolazi kroz povijest njihovog odnosa, kroz ono čega se on sjeća, ali i ono što se zaista dogodilo.
Sezona završava epizodom koja je zapravo nastavak prve epizode iz četvrte sezone. Dizajner videoigara, kojeg je tumačio Jesse Plemons, zatočio digitalne klonove svojih suradnika u svijetu temeljenom na njegovoj omiljenoj staroj svemirskoj seriji, gdje je on bio diktatorski kapetan. Kada je klonirao Nanette, koju je glumila Cristin Milioti, ona se pobunila. U ovom nastavku, klonirana Nanette i ostatak posade broda još uvijek pokušavaju preživjeti. Original je bio oštra analiza čovjeka čija okrutnost nije sprječavala da sebe vidi kao dobrog momka i žrtvu – ovaj nastavak djeluje više kao komedija i nije toliko britak. Ipak, povratak glumačke postave, koja uključuje i Billyja Magnussena te Jimmija Simpsona, pravo je zadovoljstvo.
Ako niste do sada pogledali niti jednu epizodu ove serije, super je znati da ni ne morate gledati sve, već možete prema glumcima i radnji odabrati one epizode koje vam se čine zanimljive.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Netflix