MAGnificent Women: Selma Prodanović, žena koja drugima pomaže da budu financijske neovisne, motivirane i da investiraju

Powered by SHIFT by Porsche

Imati sugovornicu koja je investitorica i poslovna anđelica te koja svoja iskustva i znanja nesebično dijeli s drugim ženama, zbog čega je dobila i nadimak “Startup-Grande-Dame” zaista je velika čast, ali i prilika za upiti svaku riječ koju ova motivacijska govornica izgovori. No, savjeti Selme Prodanović mladim ženama uopće nisu oni koje biste si zamislili. Do svega do čega je došla, došla je mukotrpnim radom koji je nosio i poneku negativnu posljedicu, a danas, gledajući unatrag, priznaje kako bi do istog statusa i pozicije došla i da je od sebe davala 50 posto onog što je davala.

Svojim primjerom želi srušiti mit “snažne žene” koja se “ubija” od posla i sve može sama. Za mlađe generacije želi da drugačije definiraju svoju snagu i uspjeh te da su – sretne.

Radi i na tome da žene shvate da investiraju u mnogim poljima u svojem životu pa se zato uopće ne bi smjele bojati investirati i financijski – Prodanović kaže kako je svaka žena investitor. Kako se počela baviti ulaganjima, što možemo poduzeti kako bi bile financijski neovisne te koje navike imaju uspješne žene koje je upoznala, otkrila nam je u intervjuu.

MagMe: Poznati ste široj javnosti po osnaživanju žena i već dugi niz godina radite na tome. Kako ste se uopće odlučili za taj put i što vas je motiviralo?

Selma Prodanović: Vrlo dobro pitanje, bio je to naravno sklop okolnosti i puno stvari koje su se poklopile, nije nikada samo jedna. Jedna činjenica koja je sigurno utjecala na to, je da sam u momentu kad sam rodila djecu napravila pauzu i htjela sam ponovno početi raditi.

Ispostavilo se da, iako sam bila idealan kandidat, nitko me nije htio zaposliti.

Kao majku s dvoje male djece, nisu me htjeli zaposliti. Htjela sam raditi nešto pametno, imati neki utjecaj, a da istovremeno baš ne radim 16 sati dnevno sedam dana u tjednu. Tu mogućnost nisam imala i nisam je pronašla, tako da je to jedan od tih događaja koji je utjecao na to da stvari malo drugačije gledam. To je bio prvi put kad sam shvatila da postoji velika razlika, jer je u tom istom trenutku moj suprug najnormalnije nastavio raditi, nije imao nikakvih promjena u životu, a to je bio moj prvi susret s tim da ja kao žena imam neki drugačiji status.

MagMe: Kad smo se dotakli te teme, iako ne volimo usporedbe s muškarcima, ali to je nešto o čemu vi često govorite, žene još uvijek nemaju tendenciju razgovora o financijama, minusima, bonusima i slično, dok muškarci o tome puno otvorenije razgovaraju. Koji je razlog za taj tabu i kako to riješiti?

SP: Mislim da je tu riječ o dvije stvari. S jedne strane je to što mi pretpostavljamo da muškarci stvarno iskreno razgovaraju o tome. Razgovaraju o tome “tko je veći” kako mi to kažemo, više nego što stvarno iskreno razgovaraju o svojim znanjima, iskustvima i greškama koje su napravili. Isto tako, posljedica društva u kojem živimo je da imamo situaciju u kojoj žene nisu imale priliku raspolagati novcem i samim tim nisu investirale i nisu imale o čemu pričati.

Iako se mora reći da su u našim krajevima žene imale priliku imati značajnije uloge i u društvu i u privredi nego, primjerice, u Austriji. To je vrlo zanimljivo, gledati koliko su žene iz naših krajeva, snažne, jake, sposobne i kako su imale uloge koje su ovdje za nas “normalne”, a u Austriji u kojoj živim uopće nisu tako uobičajene. Žene nisu imale priliku raspolagati s novcem, a samim time nisu imale ni priliku da o tome govore, ali stvari se mijenjaju.

MagMe: Koji su prvi koraci koje biste savjetovali mladim ženama prema putu ka financijskoj slobodi?

SP: Pa, prvo je da stvarno to žele biti.

Ne možemo podrazumijevati da svaka žena želi biti financijski neovisna.

Ja mislim da bi to tako trebalo biti, ali ne znači da to tako mora biti. Drugo je, naravno, početi ulagati – dakle, napraviti iskorak i reći “ja odvajam svaki mjesec 10 eura, 100 ili sto tisuća”, koliko tko može, ali svjesno donijeti odluku “ja želim investirati”. Treći korak je s nekim se povezati – postoje ljudi koji to znaju i koji su to već radili, i to su onda prilike u kojima možete izmijeniti svoja iskustva, pa onda na osnovu toga odlučiti koliko želite i što želite, koliko rizika želite preuzeti ili ne želite. Mislim da je to svjesna odluka, povezivanje s ljudima i onda to nije ništa što žena danas ne može.

Čak štoviše, dosta podataka koje imamo i istraživanja govore da obično žene kao investitori imaju bolje rezultate nego klasične muške konstelacije. To nije ništa protiv muškarca nego je stvar u tome kako se odnosimo prema riziku, za žene se kaže da su risk averse, da su protiv rizika, ali ja to drugačije promatram. Ja kažem da su žene risk aware, odnosno da su svjesne rizika i postoje istraživanja koja govore da postižu bolje rezultate. Najbolje rezultate daju mješoviti timovi kad je u pitanju odlučivanje u investicijama, ali kad gledamo odvojeno samo muškarce i samo žene, žene postižu bolje rezultate.

MagMe: Na radnom mjestu okruženama sam samo ženama, odnosno u našoj redakciji trenutačno rade samo mlade i ambiciozne žene. Da nam možete dati jedan karijerni savjet, koji bi to bio?

SP: Ima nešto što sam shvatila sa svojih 55 godina, a to je da sam mogla biti gdje jesam danas s 50 posto truda. Žene su vrlo često u situaciji u kojoj se moraju dokazivati, a onda se to pretvara u još veću potrebu za dokazivanjem, a to je nešto što je nepotrebno i mislim da možemo postati svjesne da neke stvari možemo raditi s puno više lakoće, s puno više uživanja i da se ne moramo toliko silno truditi biti bolje – da smo dovoljne ovako kakve jesmo.

MagMe: Spomenule ste brojne uloge koje žene preuzimaju, a i vi ih imate. Imate titulu investitorice, poslovnog anđela, motivacijske govornice, majka ste… Što na sve to kaže mala Selma i kako se osjeća?

SP: Mala Selma, poslije niza godina u kojima joj je to sve bilo nejasno i osjećala se neugodno više nego što je stvarno uživala u tome, sjedi zavaljena u nekoj dobroj kožnatoj fotelji, jede kokice i gleda predstavu, smije se i jako uživa u tome što vidi. S vremenom se mora malo uštipnuti da shvati da je to stvarno, da je istina sve što se događa, ali je u suštini naučila uživati u svemu tome.

MagMe: Ženama koje imaju nekoliko uloga ponekad može biti teško balansirati između svega, i to može stvarno biti iscrpljujuće. Koji je savjet koji im dajete kad dođu do točke pucanja?

SP: Savjet bi bio da ne dođe do točke pucanja. Kad shvatimo da ne treba biti sve savršeno u svakom trenutku, da ima trenutaka u kojima je fokus više na majčinstvo, više na karijeru, na samu sebe, na supruga, onda mislim da je cijeli cilj u tome da budemo bolje prema samoj sebi, da shvatimo svoje granice, prihvatimo ih i shvatimo kao poziv da se malo odmorimo, da popijemo čaj popodne, prošetamo se ili napravimo bilo što drugo da ne bi došlo do toga.

Mislim da sam neke stvari koje sam proživjela u životu, vjerojatno morala proživjeti zato da bi danas mogla pomoći barem jednoj ženi koja će reći “pa možda stvarno ne moram, ako je ona rekla da ne moram, sve to tako intenzivno raditi.

MagMe: Mislim da se svi trudimo biti bolje verzije sebe i neprestano se challengirati. Pročitala sam da ste u jednom intervjuu rekli “Moj cilj je da danas budem bolja nego što sam bila jučer”, no vjerujem da dođe do trenutka kad se tako ne osjećate i demotivirani ste. Što radite kad vam ponestane motivacije?

SP: Mislim da je bitno razjasniti što znači biti bolja verzija sebe. Za mene biti bolja verzije sebe znači biti i nježnija prema sebi, imati više razumijevanja prema svojim potrebama, a ne da samo želimo više i više. To je rad na sebi, da ja naučim svoje granice, da naučim što meni treba i da naučim poštivati to što meni treba, mislim da je to moj put da budem svaki dan bolja.

Kroz to se i mijenja koncept koji dopušta da se ne mora toliko truditi i ne mora toliko raditi, i onda je lakše naći motivaciju. Imam jednu, možda neobičnu, jutarnju naviku kad se probudim da samu sebe vrlo nježno pozdravim, poželim si dobro jutro pitam se “kako si danas ljubavi”, jesi dobro spavala… Jer, između ostalog, shvatila sam da su moj burnout i depresija bili povezani s time da više nisam znala prepoznati svoje osjećaje i svoje potrebe, pa sad radim na tome da svako jutro samu sebe pitam kako sam. To je jedna od navika koje sam stekla s vremenom, koja mi je bitna i koja čini moj život puno lakšim.

MagMe: Lijepo je to što ste rekli, da se trudite biti nježni prema sebi, jer žene ponekad osjećaju da moraju biti snažne i da se sve stalno trudimo biti snažne. No, svatko ima svoju definiciju snage. Koja je vaša definicija snažne žene?

SP: Moram priznati da mi je jako drago ovo pitanje jer mislim da se nalazimo u periodu promjena u kojem se mijenja definicija snažne žene.

Ja sam odrasla s tim nekim pojmom “snažne žene” koja može sve, ali u međuvremenu ne želim da moja kćer niti bilo koja mlada žena koja kreće na svoj put, bude snažna žena. Mislim da “snažna žena” na neki način izaziva konstantnu borbu za dokazivanjem.

Onda se pitam tko je rekao da ja moram biti snažna – nikad nisam rekla da ja to tako želim. Ja bi htjela da žene nove generacije, a i mi žene koje smo već imale svoje karijere iza sebe, da više razmišljamo o tome da žena ne bude ta “snažna žena” nego da se više zabavlja, smije, da više uživa… Za mene pojam snažne žene nije pojam kojem težim, niti bih htjela da sljedeća generacija teži. Probale smo, vidjele smo da možemo, dokazale smo da možemo, ali isto tako smo dokazale da nema potrebe, da to nije cilj cijele priče i da je stvar više u nalaženju nekog balansa i uživanja. Kako bi bilo da je glavni cilj u životu žene recimo da se smije svaki dan?

 

MagMe: Osim snage i uspjeh ima različite definicije. Koje ste tri navike primijetili da imaju uspješne žene?

SP: To je malo komplicirano pitanje jer sve žene i njihov uspjeh stavljamo pod isti kalup. Prije svega, sigurno je da uspješne žene i uspješni ljudi generalno znaju što žele i idu u tom smjeru – moraš znati što hoćeš i moraš imati svoju definiciju uspjeha i raditi na tome. Drugo, mislim da je u svemu tome jako bitno osloniti se na nekoga. Mislim da su žene generalno odrasle s tom mišlju da snažna žena mora sve sama, a u suštini je uspjeh uvijek podijeljen s nekime, s partnerom poslovno, privatno, prijateljima, nekim okruženjem koje je omogućilo da se to dogodi, nikad nisi uspio sam.

Željela bih misliti da je treća navika svake uspješne žene da se ponaša sama prema sebi kao prema najboljoj prijateljici.

Uspijevamo li to ili ne, ne znam, ali to bi bio san snova.

MagMe: Najbitniji savjet ženama koje žele početi investirati?

SP: Većina žena sebe ne smatra investitorom. Jednostavno se ne osjećaju tako, što mislim da je jako krivo, jer u suštini mi svi investiramo konstantno u sebe, u svoje obrazovanje, djecu, obitelj – sve je to investicija. Investicija je nešto što uložiš danas, da bi to sutra bilo nešto bolje, veće… Da bi svaka žena malo više razmislila o tome gdje je sve investirala u životu, shvatila bi da je investitor i da nema nikakvog razloga zašto ne bi mogla biti investitor i u financijskom pogledu. Moja mantra je da je svaka žena investitor.

MagMe: Osoba od koje ste najviše naučili tijekom svoje karijere?

SP: To je stvarno teško, imala sam jako veliku sreću da sam bila okružena s jako puno ljudi, jako puno sjajnih žena od majke, sestre, kćeri, svekrve – sve su to sjajne žene od kojih sam jako puno naučila. Pa onda žene s kojima sam radila – svaki projekt bio je vezan uz druge žene. Bilo je tu, naravno, i muškaraca koji su bili velika podrška.

Jedan trenutak koji je bio za mene vrlo značajan – imala sam priliku biti u prisustvu Dalaj Lame, bila sam na retreatu tri dana na kojem smo bili s njim. Imala sam priliku doživjeti nekoga tko je velika figura, a tko je rekao, na jedno postavljeno pitanje – “ne znam”. To je bilo tako dobro i fascinantno, tako jednostavan odgovor koji oduzima onaj osjećaj da uvijek sve moraš znati i da uvijek moraš biti perfektan. To je jako utjecalo na mene i kroz to se razvila još veća želja da učim i da budem konstantni učenik u raznim poljima u životu.

MagMe: Jutarnji ili večernji tip?

SP: Jutarnji.

MagMe: Skriveni hobi?

SP: Ples.

MagMe: Što vas opušta?

SP: Moja djeca.

MagMe: Najdraže putovanje?

SP: Južna Afrika.

MagMe: Investiranje ili motivacijski govori?

SP: Motivacijski govori.

MagMe: Najdraža titula?

SP: Mama.

MagMe: Učite li više od poslovnih uspjeha ili neuspjeha?

SP: Više volim poslovne uspjehe.

MagMe: Najdraži trenutak u karijeri?

SP: Kada sam dobila nagradu Veuve Clicquot za svoj poslovni uspjeh, a bila sam na stageu zajedno sa svojim suprugom i sa djecom i to je bila kruna mojeg kompletnog života, poslovnog i privatnog.

MagMe: Kuhanje kod kuće ili večera u restoranu?

SP: Kuhanje kod kuće.

MagMe: Zima ili ljeto?

SP: Ljeto.

MagMe: Sarajevo ili Beč?

SP: Teško, ne znam.

MagMe: Adrenalin ili opuštanje?

SP: Opuštanje.

Porsche 911 ili Cayenne?

SP: Bilo koji hybrid ili električni model.

Film ili knjiga?

SP: Film.

Kada pričamo o investiranju – intuicija ili iskustvo?

SP: Iskustvo.

Najveća zabluda o investitorima?

SP: Da sve znaju.

Rečenica koja vas uvijek motivira?

SP: Kad mi netko kaže da ne mogu.

SHIFT by Porsche inicijativa kreirana je s namjerom da inspirira žene i potakne ih da nadahnu zajednicu pojedinaca vođenih snovima, kako bi napravili promjenu za buduće generacije mladih liderica. SHIFT inicijativa okuplja žene koje ambasadorice koje potiču promjene, inspiriraju, dijele svoje priče i mijenjaju perspektivu za budućnost. Inicijativu globalne kompanije Porsche koja posebnu pažnju posvećuje poticanju promjena i projekt MAGnificent Women spaja zajednički cilj – promicanje ženske jednakosti i međusobnog osnaživanja.

Fotografije: Marina Rendulić

Video: Kiwi produkcija

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0