
Kako napraviti refresh spavaće sobe i bolje spavati u 2025. godini
Početak godine uvijek je idealno razdoblje za donošenje odluka – od redovitog vježbanja, zdravije prehrane, ostvarivanja ciljeva do učenja novih vještina i pronalaska hobija. No, u tom popisu ambicija često zaboravljamo ono najvažnije: kvalitetan san, temelj svakog uspješnog dana.
San nije samo odmor, on je ključ fizičkog i mentalnog zdravlja. Kvalitetan san poboljšava koncentraciju, raspoloženje i imunitet, dok nedostatak sna povećava rizik od kroničnih bolesti, poput srčanih problema i dijabetesa. Zamislite da jednostavno ležanjem u krevetu radite nešto sjajno za svoje zdravlje – zvuči primamljivo, zar ne?
Prema istraživanju JYSKa i agencije Hendal, više od trećine Hrvata budi se s bolovima u vratu i leđima, dok gotovo 60 posto ocjenjuje svoj san osrednjim ili lošim. No, uz samo nekoliko jednostavnih promjena, možete učiniti ogroman korak prema kvalitetnijem odmoru i zdravijem načinu života.
Uspostavite redovan ritam spavanja
Idite na spavanje i budite se u isto vrijeme svaki dan, uključujući vikende, koliko god to bilo teško za ostvariti. To je zaista esencijalno kako bi vaš organizam imao dobar cirkadijalni ritam. To znači da će vam tijelo samo dati signale kad je vrijeme za spavanje, a kad za buđenje. To će čini pomoću otpuštanja hormona kortizola i melatonina, danju i noću, te će tako organizam ima obrazac spavanja koji prati svaku noć. Mnoge stvari mogu omesti taj ritam, no zato je bitna rutina koja ponovno usklađuje vanjske faktore poput toga koliko je sati s osjećajem koje vam tijelo daje da je vrijeme za spavanje. Tijelo voli rutinu, a stabilan raspored sna poboljšava njegovu kvalitetu i omogućava vam da se budite odmorniji.
Stvorite idealne uvjete za spavanje
Tišina, tama i svjež zrak osnovni su elementi idealne spavaće sobe. Ono što definitivno utječe na cirkadijalni ritam je svjetlost, ona daje signal tijelu da je vrijeme za buđenje, dok mrak omogućava otpuštanje melatonina. Zato je bitno ići spavati u zamračenoj sobi – u tome vam mogu pomoći zavjese za zamračivanje – a buditi se u onoj obasjanoj svjetlošću.
Ako nemate zavjese, onda je to jedna od glavnih stvari koje možete napraviti za refresh spavaće sobe – ne samo da će biti funkcionalne i pomoći vam da bolje spavate, već će i vizualno doprinijeti svježijem izgledu interijera.
Među elementima idealne spavaće sobe ističu se posebno i madrac i jastuke prilagođeni vašim potrebama i položaju tijela, jer udobnost igra ključnu ulogu u kvaliteti sna. Prema istraživanju, čak 90 posto Hrvata smatra da je dobar madrac presudan za kvalitetan odmor – možda je vrijeme za promjenu?
Isto tako, prije spavanja preporučuje se obavezno provjetriti spavaću sobu zbog ugodnijeg sna te provjeriti temperaturu – ona između 16 i 20 Celzijevih stupnjeva idealna je za spavanje.
Pripazite na odabir kreveta
Koliko god kreveti s ojastučenim uzglavljem mogu izgledati lijepo, isto tako mogu biti glavni sakupljač prašine u spavaćoj sobi. To može ometati miran san, pogotovo ako se borite s alergijama, pa je možda bolje razmisliti o kupnji kreveta s drvenim uzglavljem. Krevet, kao centralni komad spavaće sobe, može značajno utjecati na njezin izgled, baš kao i posteljina, pa ako želite nešto promijeniti, a da to ne uključuje radove, novi krevet koji se lako čisti i ugodna posteljina od prirodnih materijala poput pamuka ili lana, idealan su odabir!
Ograničite uporabu tehnologije prije spavanja
Plavo svjetlo s ekrana ometa proizvodnju melatonina poznatijeg kao “hormona sna”. Umjesto scrollanja prije spavanja, pokušajte čitati knjigu, slušati umirujuću glazbu ili meditirati. Preporučuje se izbjegavati ekrane čak i nekoliko sati prije odlaska na spavanje, kako plava svjetlost i sadržaj koji konzumirate ne bi nepovoljno utjecali na san.
Pazite na prehranu prije odlaska u krevet
Izbjegavajte kofein, alkohol i tešku hranu barem dva sata prije spavanja. U istu kategoriju ubraja se i šećer. Nevjerojatno, ali čak 40 posto Hrvata priznaje da pije kavu navečer, dok 43 posto jede obilne obroke, a oboje je recept za loš san. Možete se držati i pravila “10-3-2-1” koje nalaže da: 10 sati prije spavanje ne unosite kofein u svoj organizam, 3 sata prije spavanja ne konzumirate hranu niti alkohol, 2 sata prije spavanje više ne radite te da sat vremena prije spavanja ne gledate u nikakve ekrane poput onih na smartphoneu, tabletu ili TV-u.
Budite aktivni tijekom dana
Redovita fizička aktivnost pozitivno utječe na san. Međutim, izbjegavajte intenzivne treninge kasno navečer jer tijelo treba vremena da se smiri i pripremi za odmor.
Pripremite se za opuštanje
Topla kupka, duboko disanje ili lagana meditacija prije spavanja mogu učiniti čuda za vaš san. Ako ništa drugo, pustite umirujuću glazbu i dozvolite tijelu da se opusti.
Ove godine napravite korak prema zdravijem i ispunjenijem životu – neka kvalitetan san postane vaš prioritet! Za dodatne savjete o tome kako poboljšati san i odabrati najbolje proizvode prilagođene vašim potrebama, posjetite JYSK školu spavanja ili svratite do najbliže JYSK trgovine, gdje vas očekuju stručnjaci za spavanje spremni pomoći vam da započnete ovu godinu odmorni i sretni.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: JYSK, Dupe