Tara Grbčić 31.07.2023.

Izgorjeli ste na suncu? Ovo su kućni pripravci kojima si možete pomoći

Svi znamo osnove zaštite od sunca, a opet nam se s vremena na vrijeme dogodi da izgorimo. Kad boravite na otvorenom, posebno ljeti, svakako redovito nanosite kremu za sunčanje s visokim SPF-om, pokrijte se odjećom koja štiti od sunca i izbjegavajte izlaganje UV zrakama između 10 i 16 sati. Nepažnja u koracima obično završi crvenilom na koži, a simptomi koji slijede mogu biti zaista neugodni. No, postoje načini za ublažavanje nelagode i sprječavanje trajne štete na koži.

Ako pri ruci nemate proizvode koji su namijenjeni njezi kože nakon sunčanja, dobro je za znati da postoje i ljekoviti kućni pripravci za opekline od sunca.

Hladni oblozi

Nanesite čisti, hladni ručnik ili krpu nekoliko puta dnevno na 10 do 15 minuta. Izbjegavajte izravno nanošenje leda na kožu. Iako može izgledati privlačno kada vaša koža kao da gori, to zapravo može uzrokovati još veću štetu iznimno osjetljivoj koži opečenoj suncem. Također, možete napraviti hladnu kupku kako biste ohladili i umirili kožu.

Čaj

Stavite krpu ili gazu u skuhani čaj, najbolje od kamilice, crnog ili zelenog čaja. Oblog stavite na zahvaćeno područje kako biste ublažili simptome. S obzirom na to da je čaj potpuno prirodan, djeluje čak i kao kućni lijek za opekline od sunca na licu.

Jabučni ocat

Jabučni ocat može pospješiti zacjeljivanje i vratiti pH ravnotežu koži. Da biste to iskoristili, dodajte jednu šalicu jabučnog octa u kupku.

Esencijalna ulja

Ulje paprene metvice, lavande, kamilice i čajevca mogu smanjiti upalu i ohladiti vašu kožu – ali svakako razrijedite eterična ulja “nosećim” uljem kao što je bademovo ulje ili dodajte eterična ulja u hidratantnu kremu poput aloe vera kreme.

Zobena kaša

Zobena kaša je prirodno protuupalno sredstvo. Možete napraviti pastu od zobenih pahuljica i hladnog mlijeka te je nanijeti na kožu ili dodati zobene pahuljice u hladnu kupku i čitavim se tijelom potopiti u njoj.

Kokosovo ulje

Ovo višenamjensko ulje bogato je prirodnim mastima poput linolne i laurinske kiseline, koje imaju hidratantna i antimikrobna svojstva. Najbolje ga je koristiti kasnije u procesu zacjeljivanja kako bi koža ostala hidratizirana.

Soda bikarbona ili kukuruzni škrob

Namakanje u kupki pomiješanoj sa sodom bikarbonom ili kukuruznim škrobom može ublažiti upalu i svrbež. Osim toga, ove sastojke možete pomiješati s vodom kako biste napravili pastu, a zatim je nanijeti na opečenu kožu, ostaviti 10 minuta prije nego što je nježno obrišete.

Aloe vera

Aloe vera sadrži kemikalije koje imaju antibakterijska i protuupalna svojstva. Dovoljno je odlomiti komadić biljke i nanijeti gel izravno na kožu – pružit će trenutačno, umirujuće olakšanje od uboda te manjih opeklina od sunca. Ako u kući nemate biljku aloe vere, nabavite je. Gel u ovoj sočnoj biljci stoljećima se koristio za sve vrste bolesti, od želučanih tegoba do bubrežnih infekcija. U obliku losina je lijek za opekline koji se najčešće može pronaći u drogerijama i ljekarnama.

Svježi krastavci

Ovo cool povrće je prirodni antioksidans i analgetik, odnosno sredstvo za ublažavanje bolova. Krastavce možete ohladiti, zgnječiti u blenderu te pastu od krastavaca nanijeti na kožu.

Krema za brijanje

Krema za brijanje s mentolom može ublažiti blage opekline od sunca. Nanesite tanak sloj na zahvaćeno područje, ostavite da se osuši 30 minuta i isperite.

I naravno, ne zaboravite piti dovoljno vode i kloniti se sunca dok se ne oporavite. Dok se vaša koža bori s oštećenjima od UV zraka, potrebna joj je vlaga koju je izgubila tijekom izlaganja suncu. Ako već ne pijete svojih osam čaša vode dnevno, jaka opeklina od sunca trebala bi biti dovoljan razlog da počnete piti između dvije i tri litre vode dnevno.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Pinterest