Ira Rumora i Sabant lansirali limitiranu kolekciju šešira izrađenih od piva
Zagrebački proizvođač inovativne plant-based kože Sabant opet surađuje s hrvatskim kreativcima – ovoga su puta snage udružili s Irom Rumorom, hrvatskom dizajnericom poznatoj po slow fashionu. Eklektični šeširi napravljeni od pivske kože dio su kolekcije jesen/zima 2024 “Survival Tactics”, a fotografije potpisuje Future Folklore.
Hrvatski brend Sabant, čiji je inovativni Beer skinTM prva na svijetu plant-based koža pivskog podrijetla koja čeka svjetski patent, svoje pomicanje granica u stvaranju novoga već neko vrijeme dijeli s domaćim kreativcima. Nakon uspješne suradnje s brendom Raw BagTM i zgužvanih torbi, ovoga puta Sabant svoju kožu od piva oblikuje s Irom Rumorom, poznatom hrvatskom dizajnericom čija estetika je sve samo ne obična, a fotografije su kreirali nadareni Future Folklore, iza kojeg stoje Nikola Zelmanović i Luka Kedžo.
U jesen/zima 2024. kolekciji “Survival Tactics” Ira Rumora je inspirirana taktikama preživljavanja i ulogama koje odabiremo da bismo se spasili od ropotarnice današnjice, pa je tako kreirala 4 tipska heroja: Tin Man, Boxer, Spike i Fisherman, od koji se potonja dva štite od svijeta i šeširima izrađenima od Beer skinaTM.
Spiked Hat vrlo dobro služi za obranu, dok Fisherman’s Hat metaforički prenosi poznatu izreku “gone fishing” (nedostupan, na odmoru) i podsjeća na važnost uzimanja predaha od košnice svijeta i izvora stresa.
“Upravo sam ovakvu kožu kao što je Beer skinTM tražila za svoju kolekciju – čvrstoća i kvaliteta materijala omogućavaju postizanje željenih oblika šešira, bez potrebe za podstavama i korištenjem dodatnih nepotrebnih materijala. Zbilja je divno imati visokokvalitetnu plant-based kožu dostupnu na tržišu, praktički u susjedstvu, koja može podržati zahtjeve koncepata kolekcija”, otkriva Rumora.
Iako na prvu ne djeluje kako Sabant i dizajnerica imaju puno zajedničkog, njihove perspektive i odnos prema kvaliteti i izradi se poklapaju. Sabantu je održivost u samoj srži kompanije i poslovanja, njihova plant-based koža proizvedena od ostataka iz alkoholne industrije proizvodi se lokalno i održivo, a visoka kvaliteta samog materijala omogućava raznim industrijama da trenutna tekstilna rješenja zamjene onima održivijima, bez primoranosti na smanjenje kvalitete svojih proizvoda. Takvu viziju ima i Rumora – njezin slow fashion brend njeguje održivost, ne koristi materijale životinjskog podrijetla, a kolekcije su izrađene po mjeri, ručno, s velikom brigom za detalje, bez gomilanja komada.
“Jako smo sretni kada vidimo kako naša koža od piva postaje umjetnost u rukama kreativaca. To je i bio cilj od samoga početka, proizvesti visokokvalitetan održivi materijal koji će se moći koristiti na razne načine, a uz to će svojem korisniku uvijek omogućavati da kaže: Ovo je napravljeno od piva!”, komentiraju Tamara Vučetić i Andrej Marić, osnivači hrvatskog Sabanta. “Ne stajemo na Beer skinuTM, u razvoju i produkciji su nove kože, čiji će glavni sastojak također biti alkohol. Neki od njih će svoju premijeru imati već i ove godine, i to opet pod palicama naših nadarenih dizajnera”, poručuje Tamara.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Future Folklore
Styling: Marcela Vrček
Makeup: Iva Rukavina
Modeli: Evita Mandić i Lucija Dujić