KOLUMNA | Intenzivno majčinstvo – zašto su američke mame toliko posvećene?
Članak pišu psihologinje, stručnjakinje u području obiteljske psihologije, okupljene u platformi za praćenje i poticanje djetetova razvoja Psidacta. Sve njihove Moms Club kolumne možete pročitati na ovom linku.
Ako ste aktivni na društvenim mrežama, a pritom i mama, teško ste mogli izbjeći uvid u tzv. intenzivno majčinstvo, koje je uobičajenije u Sjedinjenim Američkim Državama. Intenzivno majčinstvo karakterizira potpuna posvećenost djetetu – ulaganje velike količine vremena, energije i financijskih resursa kako bi se zadovoljile sve djetetove potrebe. U praksi to znači kuhanje tri obroka dnevno, svakodnevna vožnja na trening, provođenje sati u igri s djetetom, pripremanje kompleksnih rođendanskih proslava, planiranje djetetovog slobodnog vremena…
Nekima od nas ovaj se koncept nikako ne sviđa, a neke bi ipak voljele imati više kapaciteta za ulaganje u majčinstvo.
U prošlosti, tradicionalno europsko roditeljstvo karakterizirala je opuštenost i spontanost: “Pojedi nešto u pekari”, “Vrati se doma kad padne mrak”, “Završi zadaću dok ne dođem s posla”. Danas se, pak, američki model majčinstva polako prelijeva i na naš kontinent, od opuštenosti se krećemo ka izrazitoj posvećenosti.
Možemo li uopće pratiti ovaj tempo?
Koncept intenzivnog majčinstva uvelike odgovara modelu obitelji u kojem otac radi, a majka je kućanica (po uzoru na američke obitelji 50-ih godina prošlog stoljeća). Ovakvo, izuzetno posvećeno majčinstvo teško je izvedivo zaposlenim ženama te su mnoge suočene s izborom – mogu promijeniti svoja očekivanja od sebe u ulozi majke ili mogu promijeniti svoje karijerne želje.
Mnoge su majke posljednjih godina prepoznale ovaj konflikt i odlučile odustati od posla kako bi se posvetile odgoju. Prema istraživanjima, 2022. godine postotak majki koje ne rade kako bi brinule za obitelj iznosio je 15 posto, a samo godinu dana nakon 24 posto. U ovom su postotku i neke od majki kojima se divimo i/ili im zavidimo na društvenim mrežama.
Dakle, možda one nemaju više energije, volje i snage, jednostavno imaju više vremena.
Trebamo li se ugledati u njih?
Posvećenost djeci izuzetno je važna za dobrobit djece, ona doprinosi djetetovom osjećaju sigurnosti, samopoštovanju, samostalnosti, emocionalnoj zrelosti. Međutim, ponekad je teško pronaći zdravu dozu posvećenosti. Naime, količina posvećenosti koja karakterizira intenzivno majčinstvo može voditi ka doživljavanju djece kao “kapitala” u koji roditelji ulažu, i od kojeg dugoročno očekuju “povratak svojih uloga”. Ova se djeca nerijetko suočavaju s pritiskom od strane roditelja (možda i neizgovorenim): Ako smo ti omogućili privatni dječji vrtić, tri skupa treninga, putovanja po svijetu, kuhali ti organsku hranu, satima se s tobom igrali – očekujemo da nam se to i vrati, kroz izvrstan školski uspjeh, zavidnu karijeru, unuke…
Djeca čije su majke, ne samo posvećene, već ulažu sve svoje kapacitete u njih, češće se suočavaju s brigom, anksioznosti i strepnjom oko toga hoće li moći vratiti sav taj ulog (koji, zapravo, nisu ni tražili).
Prilikom uspoređivanja s majkama na društvenim mrežama, važno je promotriti širi društveni kontekst u kojem se majčinstvo odvija. I još važnije, pronaći onu dozu posvećenosti koja je dobra za dijete, a nama ugodna i koju ne planiramo za koju godinu tražiti nazad.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Instagram
Izvori: Ennis, L. R. (2014). Intensive mothering: The cultural contradictions of modern motherhood. Demeter Press