SOS za lice – kako njegovati mješovitu kožu?
Koža vam je suha na obrazima, a masna u T-zoni? Dok mnogi ljudi često takav tip kože percipiraju kao masnu, riječ je o mješovitom tipu kože lica. Uravnotežiti dva različita tipa kože može se činiti kompliciranim, ali mješovita koža najčešći je tip i uz par smjernica lagano ćete držati oba stanja pod kontrolom.
Kako točno odrediti ovaj tip kože?
Iako zbog utjecaja hormona i vremenskih prilika koža nije uvijek ista, mješovitu kožu ćete najčešće prepoznati po ovim karakteristikama:
- T-zona (čelo, nos i brada) je masna, dok su vam obrazi suhi.
- Koža vam je ljeti masnija, a zimi poprilično suha. U proljeće i jesen vaša je T-zona izraženije masna.
- Za vrijeme menstruacije, često ste skloni pojavi prištića, zbog čega možete pomisliti kako imate masnu kožu, no po završetku menstruacije koža se očisti te na nekim dijelovima može postati jako suha.
Razni čimbenici mogu pridonijeti kombiniranoj koži. Najčešće je riječ o genetskom naslijeđu, hormonima i vremenskim uvjetima, no često i proizvodi koje koristite za njegu kože mogu pogoršati ili, pak, potencirati moguće probleme.
Proizvodi koji sadrže agresivne sastojke ili sastojke koji umaraju kožu neizbježno će isušiti neka područja vašeg lica, stimulirajući proizvodnju sebuma u dijelovima (posebice oko nosa) koji su već bili masni.
Koji proizvodi djeluju na mješovitoj koži?
Ključna stvar koju morate imati na umu kod mješovite kože je koliko su vaša suha područja prirodno suha te koliko su masna vaša masna područja. Sve se svodi na to da ćete posebnu brigu trebati pružiti kako suhim, tako i masnim dijelovima lica jer sastojci koji djeluju na višak sebuma stvarat će probleme na suhim područjima, a i obrnuto.
Za masna područja trebat ćete koristiti lagane, gelaste, hidratantne ali učinkovite formule, a na suha možete nanijeti dodatnu njegu u obliku seruma ili ulja.
Bez obzira na sve, niti jedan od proizvoda koji upotrebljavate ne smije sadržavati iritabilne sastojke već svaki dio beauty rutine mora djelovati umirujuće.
Slojevitost je ključ njege mješovite kože. Zato predlažemo da započnete s nježnim, ali učinkovitim sredstvom za čišćenje. To može biti sredstvo za čišćenje na bazi losiona ili gela, kojem je naravno cilj učinkovito uklanjanje nečistoća, sebuma i šminke, a koji kožu ne čini zategnuta, suhom ili masnom. Naša je preporuka Mario Badescu Enzyme Cleansing Gel.
Nakon čišćenja, nanesite hidratantni, umirujući i neiritirajući tonik pun antioksidansa koji obnavljaju kožu. Dobro formulirani tonik doista može pomoći suhoj koži istovremeno minimizirajući sebum. Upravo je korak kojeg nikako ne biste trebali preskočiti. Jeste li isprobali kultni Caudalie Vinopure tonik? Neka vam postane stalni dio rutine.
Tri puta tjedno koristite nježni, BHA piling. Ovo je optimalan izbor za blago, ali učinkovito uklanjanje mrtvih stanica s mješovite kože. Kako ne sadrži fizičke čestice, ne djeluje abrazivno na kožu, odčepljuje pore, reducira sebum, a istodobno nježno zaglađuje grubu, suhu, perutavu kožu te joj vraća sjaj. Za jedan od najboljih na tržištu slovi Paula’s Choice 2%BHA Liquid Exfoliant.
Iako vam se može činiti da na masnijim dijelovima kože ne trebate SPF, nijedan tip kože nije izuzet od sunčevog oštećenja. SPF umanjuje rane znakove starenja, a mješovitoj koži potrebna je izuzetno lagana formula s matirajućim efektom. Na suhim područjima lica, ispod SPF-a nanesite serum ako se pojavi potreba za dodatnom hidratacijom. Kad je mješovita koža u pitanju, najbolje je koristiti SPF na bazi cinkovog oksida, a naš favorit je Drunk Elephant Umbra Sheer.
Retinol odlično djeluje na mješovitu kožu, no upotrebljavajte ga isključivo u sklopu noćne njege lica i ne zaboravite na hidratantnu kremu koju ne bi smjeli preskakati ni u jutarnjoj ni u večernjoj rutini. Lagane i nemasne teksture, Vichy Aqualia Thermal krema posebno je kreirana za mješovitu kožu.
Fotografije: Sephora, Lookfantastic, @kocostar, @stormibree, @drunkelephant