SOS za kožu – što znači imati masno lice i kako si pomoći?

Definicija masne kože glasi da je riječ o tipu kože koji luči previše sebuma, a za to su glavni krivci androgeni, odnosno “muški” hormoni koje u organizmu imaju i muškarci i žene. Pri povećanom stvaranju sebuma pore ​​se šire jer ne mogu obraditi toliku količinu masti, a kombinacija prevelike količine sebuma i zadebljanja kože te unutrašnjosti pora rezultiraju nemogućnošću izlučivanja masti iz pora što laički rečeno znači miteseri i bijele točkice koje izgledaju kao sitne nakupine masti na koži.

Ako dvojite je li vaša koža masna ili ne, evo kako možete biti sigurni u odgovor:

  • Sat do dva nakon čišćenja lica ono je ponovno sjajno, a do podne uglavnom izgleda masno.
  • Često imate osjećaj da vam šminka “klizi” s lica.
  • Na sjajnijim dijelovima lica možete vidjeti mitesere i/ili bijele mrljice.
  • Pore ​​su vam vidljivo proširene, posebno na nosu, bradi i čelu, odnosno tzv. T-zoni.

Često je teško uravnotežiti masnu kožu. Mnogi kozmetički brendovi tvrde da njihovi proizvodi minimaliziraju izlučivanje sebuma, no neki od njih samo mogu pogoršati problem. Također, često se čini dobrom idejom koristiti proizvode koji isušuju kožu, ali dugoročno takav process samo potiče proizvodnju sebuma. Zato je izrazito bitno pročitati sastojke proizvoda kojeg koristite. Oni koje bi trebali izbjegavati su pilinzi s velikim česticama, pogotovo ako ih inače često koristite jer mogu u potpunosti narušiti prirodnu barijeru kože, zatim petrolatum, pomade koje će začepiti pore jer su masnoj koži jednostavno preteške, alkohol koji će dubinski isušiti kožu te prirodna ulja (uz iznimku kokosovog i ulja čajevca).

Općenito je načelo njege masne kože da sastojci koji se prodaju u krutom obliku (poput sapuna), oni koji sadrže losione za omekšavanje kože te izrazito masne kreme, mogu blokirati pore i “sjediti” na koži te samim time nisu poželjni.

Kako pomoći masnoj koži te ju držati pod kontrolom?

Svojoj ćete koži pružiti najbolju njegu ako dva puta dnevno koristite blago sredstvo za čišćenje lica. Sredstvo za čišćenje ne smije sadržavati nadražujuće sastojke kao što je natrijev lauril sulfat te bi bilo poželjno da sadrži salicilnu kiselinu koja – čak i ako imate problematičnu kožu i akne – neće iziritirati kožu te ju ostaviti suhom i s osjećajem zatezanja. Naša preporuka je nježni gel La Roche Posay EffaclarUz to, obavezno koristite tonik, i to bez alkohola te pun antioksidansa. Tonici koji sadrže ove sastojke pomažu koži da se oporavi, proširene pore postaju vidljivo manje, a usput ćete otkloniti i posljednje ostatke prljavštine (i šminke) s lica te spriječiti začepljenje pora. Za jednog od najboljih slovi Pixi Glow Tonic. 

Bitno je i svaki toliko, odnosno dva do tri puta tjedno, raditi nježni piling jer je to najbolji način za uklanjanje mrtvih stanica kože, smanjenje začepljenih pora i mrlja te za postizanje efekta glatke kože. Najbolji sastojci pilinga za masnu kožu su salicilna kiselina i glikolna kiselina, a jedan od najkvalitetnijih pilinga na tržištu je Kate Somerville ExfoliKate.

Što se tiče kreme za lice, bilo bi dobro da sadrži glicerin i hijaluronsku kiselinu te niacinamid koji će izbalansirati kožu. Ulja i silikoni ne bi trebali zauzimati mjesto na popisu sastojaka. Dnevna krema bi obvezno trebala sadržavati SPF (neovisno o tipu kože), a noćna biti u obliku laganog hidratantnog gela. Naš izbor hidratantne kreme je Dermalogica Active Moist, a SPF-a koji je pogodan za masniju kožu Supergoop! Unseen Sunscreen.

Fotografije: @summerfridays, Dermalogica, Supergoop!, Pixi beauty, La Roche-Posay, Kate Somerville

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0