Dina Dončević 08.05.2025.

Razgovarali smo s Jelenom Matijević, CEO poliklinike Medoria, o transformaciji karijere, vođenju tima i važnosti brige o sebi

Nakon više od desetljeća provedenog na menadžerskim pozicijama u financijskom sektoru velikih proizvodnih kompanija, Jelena Matijević odlučila je napraviti zaokret u karijeri i zakoračiti u posve novo područje – zdravstvo. Danas je na čelu poliklinike Medoria, moderne zdravstvene ustanove koja se izdvaja holističkim, sveobuhvatnim pristupom pacijentu, inovativnim terapijama i naglaskom na mentalno zdravlje.

Iako dolazi iz svijeta brojki, strategije i poslovnih procesa, Matijević naglašava kako je upravljanje kvalitetnom uslugom univerzalno – bilo da je riječ o proizvodnji ili zdravlju ljudi. U razgovoru nam je otkrila kako je izgledala ta profesionalna tranzicija, s kojim se izazovima suočila u vođenju multidisciplinarnog tima, zašto Medoria stavlja poseban fokus na žensko zdravlje te zašto danas, više nego ikad, vjeruje u važnost balansa između uma i tijela. Kroz vlastito iskustvo i poslovnu filozofiju, u nastavku članka saznajte što nam je sve otkrila ova inspirativna žena.

Jelena Matijević

MagMe: Niz godina karijeru ste gradili na menadžerskim pozicijama u financijskom segmentu proizvodnih kompanija, a sad nosite titulu CEO Poliklinike Medoria. Što za vas znači ta nova uloga?

Jelena Matijević: Ulazak u svijet medicine bio je za mene korak iz poznatog područja financija u potpuno novo okruženje. Iako je medicinska djelatnost bila izazov i razmišljala sam o tome hoću li moći dovoljno brzo steći sva nova znanja, brzo sam shvatila da su temelji upravljanja kvalitetnom uslugom univerzalni, bez obzira radi li se o proizvodu ili o zdravlju. Sada me već i djeca zafrkavaju da sam postala “doktorica”. Nisam medicinske struke, no i ja sam korisnik medicinskih usluga.

U Medoriji svakodnevno donosim odluke iz perspektive pacijenta, nastojeći osigurati da svaka usluga bude ne samo stručna i učinkovita, već i ugodna, topla i personalizirana.

Ta nova uloga za mene znači odgovornost za cjelokupno iskustvo naših pacijenata, ali i privilegiju da s vrhunskim timom stvaram inovativnu, sveobuhvatnu i holističku zdravstvenu ustanovu kakva nedostaje na našem tržištu.

MagMe: Koji je zasad najveći izazov s kojim ste se susreli u vođenju poliklinike?

JM: Najveći izazov bio je okupiti tim iznimnih stručnjaka koji dijele vrijednosti Medorie – stručnost, empatiju, inovativnost i predanost pacijentu. Posebno sam ponosna na naše medicinske sestre i liječnike, jer su upravo oni svakodnevni ambasadori naše filozofije: “Svaki dio tebe zaslužuje biti dobro”. Uspjeh poliklinike temelji se na ljudima, a izgradnja tima koji živi našu misiju i pruža vrhunsku, ali i ljudsku skrb, najvažniji je i najizazovniji dio ovog posla.

MagMe: Što mislite koja će vaša osobina biti najvažnija za uspješno vođenje poliklinike?

JM: Ne odustajem! Potrebno je strpljenje i brojne vještine kako bi se kvalitetno upravljalo poliklinikom. Od brige oko toga da imamo najkvalitetniju uslugu, besprijekorno osoblje, ugodan prostor u kojem će pacijenti ponekad i zaboraviti da su došli k nama radi potrebnog zdravstvenog pregleda, do dijela poslovanja koji se odnosi na upravljanje financijama – puno je tu sitnica kojima se svakodnevno treba posvećivati kako bi postigli i održali veliko zadovoljstvo naših pacijenata.

MagMe: Poliklinika Medoria ističe se holističkim pristupom zdravlju te nudi premium, sveobuhvatnu i personaliziranu zdravstvenu skrb. Što to točno znači – tko sve može biti vaš pacijent?

JM: Naš pristup temelji se na integraciji fizičkog i mentalnog zdravlja te individualiziranim programima za svakog pacijenta. U Medoriji je dobrodošla svaka osoba kojoj je važna cjelovita briga o sebi, od preventivnih pregleda do složenih dijagnostičkih i terapijskih postupaka. Naš multidisciplinarni tim mladih i predanih stručnjaka povezuje najnovije medicinske tehnologije s toplim i humanim pristupom pacijentima, pružajući skrb koja nadilazi standardno liječenje simptoma. Nismo usmjereni samo na fizičko zdravlje, već i na emocionalnu te mentalnu dobrobit svakog pacijenta. Gradimo odnos povjerenja i pružamo dugoročnu podršku, a svaki pacijent dobiva individualizirani plan skrbi prilagođen njegovim specifičnim potrebama, životnoj fazi i zdravstvenim ciljevima.

MagMe: Osim što kod vas pacijent može dobiti dijagnozu i njegu o fizičkom i mentalnom zdravlju sve na jednom mjestu, ističete se i inovativnim terapijama poput TMS-a koje jedini nudite. Možete li nam otkriti više o tome?

JM: S ponosom možemo reći da smo prva privatna ustanova u Hrvatskoj koja nudi liječenje TMS-om najnovije generacije – neinvazivnim, revolucionarnim uređajem koji koristi točno određenu snagu magnetskog polja usmjerenu na točno određene regije mozga. Tako sustavno liječimo i kontroliramo simptome najčešćih mentalnih i neuroloških poremećaja modernog svijeta poput anksioznosti, depresije, opsesivno-kompulzivnih poremećaja, tinitusa (neobjašnjivog šuma u ušima) i Parkinsonove bolesti.

Zanimljivost je što imamo i posebno dizajniran program kojim TMS ‘”koči” regiju mozga odgovornu za pušenje – najnovija istraživanja pokazuju kako i do 90 posto pacijenata nakon 4 tjedna TMS programa prestanu s pušenjem! Jednako interesantna je i primjena kod endometrioze – posebno je osmišljen program od 5 tretmana TMS-om kojima kontroliramo kroničnu zdjeličnu bol kod pacijentica kojima obični analgetici ne pomažu. Osim što je metoda suvremena, neinvazivna i bezbolna, ima odličan sigurnosni profil i minimum nuspojava.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Poliklinika Medoria (@poliklinikamedoria)

MagMe: Stavljate veliki fokus na žensko zdravlje i zanimljivo je da brigu o zdravlju žene u poliklinici zajedno provode ginekolozi, gastroenterolozi, endokrinolozi i psihijatri, a sve u svrhu dijagnoze bolesti koja često godinama prolazi ispod radara – endometrioze. Kako ste se odlučili na takav interdisciplinarni pristup? Zašto je danas važno pristupiti zdravlju na takav način?

JM: Naš interdisciplinarni pristup proizašao je iz prepoznavanja da ginekološke bolesti, poput endometrioze, često uzrokuju i psihološke poteškoće, a njihovo rješenje zahtjeva timsku suradnju različitih specijalnosti.

U Medoriji smo okupili vodeće mlade stručnjake iz ginekologije, psihijatrije, gastroenterologije i endokrinologije, s iskustvom iz najpoznatijih hrvatskih i međunarodnih ustanova.

Naš tim koristi najmodernije dijagnostičke metode i inovativne terapije, a pacijenticama s endometriozom nudimo integriranu skrb: od minimalno invazivnih zahvata i personalizirane farmakoterapije do psihološke podrške i TMS-a za kontrolu kronične boli. Vjerujemo da samo ovakav, cjelovit pristup može donijeti stvarne rezultate i poboljšati kvalitetu života žena s ovim zdravstvenim stanjem. Nevjerojatno je da 10 posto žena u Hrvatskoj boluje od endometrijoze, a da čak njih 70 posto toga uopće nije ni svjesno.

MagMe: S obzirom na to da se već godinama nalazite na menadžerskim pozicijama, sigurno ste se našli u stresnim situacijama. Kako se nosite sa stresom? Sad kad imate uvid u to koliko mentalno stanje utječe na zdravlje, odnosite li se drugačije prema sebi?

JM: Stres je neizbježan, ali danas ga doživljavam kao izazov iz kojeg učim. S godinama sam naučila bolje postavljati granice, delegirati zadatke i osloniti se na svoj tim. Sigurno je tome doprinijelo i moje dvoje djece! Smatram da su nam djeca jedni od glavnih učitelja u životu. Nekad se nisam nimalo štedjela, svaki zadatak je morao biti završen u najkraćem mogućem roku (koji bi si uglavnom sama postavila) i više sam se oslanjala na sebe, a rjeđe na svoj tim.

Danas pažljivije biram prioritete i vjerujem da bolje organiziram svoje vrijeme.

To je pozitivno utjecalo na mene i češće si govorim da neke situacije nisu vrijedne gubljenja energije i visokih razina stresa. Svjesna sam koliko mentalno zdravlje utječe na cjelokupno funkcioniranje.U Medoriji svakodnevno svjedočim koliko je važno održavati ravnotežu između poslovnog i privatnog života te koliko podrška i razumijevanje mogu pomoći u prevladavanju stresa.

MagMe: Mentalno zdravlje trebalo bi svima biti na prvom mjestu, a iako se non stop priča o wellbeingu i brizi o sebi, u dinamičnom načinu života, mnogi sebe stavljaju na posljednje mjesto. Što mislite da bi se trebalo promijeniti da mentalno zdravlje postane svima prioritet, jer još uvijek postoji neka stigma oko tog, iznimno bitnog, segmenta za zdravlje?

JM: U Hrvatskoj se u posljednje vrijeme često čuje o wellbeingu, a ono u svojoj najosnovnijoj definiciji podrazumijeva prisustvo pozitivnih emocija i raspoloženja kao što su zadovoljstvo i sreća, odsustvo negativnih emocija, zadovoljstvo životom, ispunjenost i dobro funkcioniranje u vlastitoj sredini. Smatram da je sretan onaj čovjek koji za sebe može reći da je dostigao takav život. Mnogi tome teže, iako se radi o subjektivnoj procjeni pa za pojedinca to mogu značiti različite stvari – što ga čini sretnim i zadovoljnim. Važno je da vodimo računa o svom mentalnom zdravlju jer samo onaj tko ima taj balans između fizičkog i mentalnog može biti zaista produktivan na poslu, biti dobar roditelj svom djetetu i biti dobar prijatelj.

MagMe: Koje vi zdrave navike i na koji način implementirate u život biste brinuli za sebe u potpunosti – iznutra i izvana?

JM: Kontinuitet je ključ. Trudim se redovito vježbati, zdravo se hraniti, dovoljno spavati i planirati vrijeme za sebe i obitelj. Redoviti sistematski pregledi su mi postali rutina jer vjerujem u moć prevencije. Zato nudimo pomno osmišljene sistematske preglede za žene i muškarce, koji kombiniraju vrhunsku dijagnostiku, laboratorijske analize i specijalističke konzultacije. Sve ono što bih preporučila svakome tko želi dugoročno brinuti o svom zdravlju.

MagMe: Kad gledate unatrag, postoji li nešto u vašem poslovnom putu što biste promijenili?

JM: Zapravo ne bih promijenila ništa u svom poslovnom putu jer je svaka poteškoća i svaki izazov tu da nas pomaknu još malo dalje od onoga što smo dotad znali. Iskustva koja nam donose te situacije važni su kako za poslovni, tako i za osobni razvoj. Danas, sa 40 godina, primijetim koliko se lakše nosim s izazovnim situacijama nego primjerice prije 10 godina. Od koordiniranja timom ljudi, do komunikacije s dobavljačima, državnim institucijama, bankama, svim poslovnim partnerima, važno je pokušati sagledati situaciju iz njihove perspektive. Tako dolazimo do lakših rješenja i ostvarivanja ciljeva koje smo zadali.

MagMe: Koja je najvrjednija lekcija koju ste u karijeri naučili ili savjet koji biste dali nekome tko ima želju biti na vašoj poziciji?

JM: Najvrjednija lekcija je naučiti cijeniti vlastitu vrijednost i vjerovati u sebe. Zvuči vrlo jednostavno, no potrebno je savladati puno teških lekcija da bi mogla reći – naučila sam vlastitu vrijednost. Od fakulteta, preko postdiplomskog studija do MBA, znala sam da imam određene vještine no često sam u raznim situacijama sumnjala je li to dovoljno. Nebrojeno puta sam se uspoređivala s drugima, i pokušavala doći do mjere vlastite vrijednosti kroz pohvale ili odobravanja ljudi koji su bili oko mene. Kad ne bi dobila neku vrstu potvrde, osjećala bi se loše. To razmišljanje me ponekad kočilo u napredovanju, propuštala sam prilike i bila nesigurna u sebe. Naučiti cijeniti sebe nije nešto što se događa preko noći, potrebno je puno “razgovora sa samim sobom” kako bi prestali biti svoj najoštriji kritičari i počeli biti svoji najveći zagovornici. To je za mene velik dio wellbeinga.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: PR

Sadržaj je nastao u suradnji s poliklinikom Medoria.