Dina Dončević 03.07.2018.

Razbijanje mitova: Otkrivamo mogu li zubne ljuskice izgledati prirodno, uništavaju li zube i boli li čitav proces

Savršen osmijeh nešto je čemu svi teže. Bijeli i pravilni zubi te blistav osmijeh nisu nešto s čime se svi mogu pohvaliti, no ako vaši prirodni zubi ne zadovoljavaju vaše estetske kriterije, postoji rješenje. Riječ je o keramičkim ljuskicama koje omogućuju kreiranje savršenog osmijeha, brzo i bezbolno. Makeover osmijeha radi se pomoći tankih keramičkih faseta koje se postavljaju na površinu zuba, s njima se u potpunosti stapaju te daju prirodan izgled.

No, kad su zubne ljuskice u pitanju postoje brojne zablude vezane uz njihovo postavljanje i izgled – poput one da uništavaju zube – pa smo se odlučili obratiti stručnjacima iz poliklinike Le Clinic, odnosno Tamari Žaji, vlasnici poliklinike i stomatologinji, koja nam je odgovorila na najčešća pitanja vezana uz ljuskice i time razbila mitove koje postoje oko njih.

Tamara Žaja, stomatologinja i vlasnica poliklinike Le Clinic

Mit: Ljuskice ne mogu izgledati prirodno.

Tamara Žaja: Ako su dobro napravljene, ljuskice itekako mogu izgledati prirodno. Moraju se uklopiti u vaše lice, u vaš ten, kosu i uz ostatak zubi. Ako imate dobrog keramičara i dobrog stomatologa, itekako mogu izgledati prirodno.

Mit: Ljuskice uništavaju zube.

TŽ: Ljuskice se postavljaju na prednju plohu zuba i tu prednju plohu stomatolog mora u brusiti svega 0,5 milimetra tako da je to stvarno zanemariva količina. I dalje stomatolog prilikom tog procesa ostaje u tvrdom zubnom tkivu, znači u caklini, tako da je taj zub i dalje na neki način čak i intaktan, tako da ljuskice ne uništavaju zube.

Mit: Stavljanje ljuskica boli.

TŽ: Samo stavljanje ne boli. Sama procedura se radi uz anesteziju, kao što se rade i svi drugi postupci u stomatologiji. Tako da ne, stavljanje ljuskica ne boli.

Mit: Ljuskice mogu ispasti sa zuba.

TŽ: Ako su dobro indicirane, odnosno ako stomatolog dobro procijeni zub na koji ljuskicu može staviti, to se neće dogoditi. Ljuskica stvara kemijsku vezu sa samom caklinom zuba i ona postaje jedno sa zubom te ne može s njega ispasti.

Mit: Ne mogu normalno jesti s ljuskicama.

TŽ: Apsolutno da možete normalno i sve jesti s ljuskicama, naravno, pod uvjetom da su kvalitetno napravljene.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Le Clinic (@le_clinic_dental)

Uz pomoć ljuskica u potpunosti se može promijeniti oblik, boja, dužina i širina zuba tako da možete imati svoj osmijeh iz snova, ali i onaj koji će odgovarati vašem licu, kako bi ljuskice izgledale što prirodnije. Isto tako, ljuskice mogu poslužiti kao alternativa ortodontskoj terapiji, koja je često dugotrajna, bez bojazni od toga da će zubi izgledati umjetno: staklo-keramičke ljuskice su svjetlopropusne te stoga jako nalikuju prirodnoj caklini zuba, a efekt propusnosti svjetla je taj koji zubima daje sjaj. Keramičke ljuskice repliciraju ovaj efekt, pa prirodan i zdrav osmijeh njihovim postavljanjem je osiguran.

Sam postupak ugradnje ljuskica bezbolan je i brz, a najčešće su potrebna samo tri posjeta kako bi se postigao očaravajući osmijeh. I to uz minimalno brušenje zuba jer se, kako je istaknula stomatologinja, odstranjuje samo 0,5 mm zubne cakline, pa time prirodna struktura zuba ostaje gotovo netaknuta.

Ako niste zadovoljni svojim osmijehom, možda su baš zubne ljuskice ono što će podići vaše samopouzdanje i dati vam osmijeh kakav sanjate. Mitovi o ljuskicama sad su srušeni, a na sve dodatne nedoumice koje potencijalno imate oko čitavog procesa, odgovore možete dobiti u poliklinici Le Clinic.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Borna Meter, Marija Gašparović