Ako ste u naredno vrijeme imali u planu posjetiti Karlovac, jedna od stvari koju ondje ne biste trebali propustiti svakako je i Nikola Tesla Experience Centar na adresi Rakovac 6. Naime, riječ o jedinstvenom kompleksu koji je zamišljen kao polivalentni centar javne i društvene namjene – poduzetnički centar s pratećim motivacijskim sadržajima koji udomljava različite sadržaje vezano za potrebe korisnika. Ukratko, mjesto je to gdje se tehnologija susreće s vizijama i dakako, posvećeno geniju elektriciteta, Nikoli Tesli.
Nikola Tesla Experience Centar proteže se na 700 četvornih metara prostora raspoređenog na tri etaže. Dio zgrade funkcionira kao poduzetnički centar s prostorima za rad, učenje i višenamjenskom dvoranom. Drugi dio zgrade karakteriziraju veći, otvoreni prostori namijenjeni izložbenom postavu posvećenom liku Nikole Tesle sa svim potrebnim pratećim sadržajima: samoposlužnom kantinom, garderobom, sanitarijama, tehničkim prostorijama. S obzirom na to da su prostori otvorenog karaktera, teško su odredive granice namjena prostora i one se stalno isprepliću. S obzirom na atraktivnost ovog projekta koji već neko vrijeme privlači pažnju, odlučili smo o njemu popričati i s projektantskim timom koji je u ovom slučaju odradio sjajan posao.
Projekt je nastao u grupi mladih arhitekata, koju su nazvali “plot”, a njih pet radilo je u pet različitih arhitektonskih ureda. Tada novonastali kolektiv činili su Nikolina Delić, Anamarija Popovački Tkalčec, Luka Krmpotić, Luka Lipšinić i Iva Žaja Bočić. Svi su bili zaposleni u zasebnim uredima te su projekt od ideje do realizacije ispratili u vrlo kratkom vremenu.
“Nalazili smo se nakon posla, vikendom i u bilo koje slobodno vrijeme kako bismo u kratkom roku isprojektirali prepoznatljivu modernu arhitekturu za grad Karlovac. U samom početku projektiranja imali smo dosta konzervatorskih uvjeta i prostornih ograničenja same građevne čestice, a trebalo je zadovoljiti puno parametara iz kojih smo nadam se stvorili ono najbolje: prostor koji osvaja i potiče na komunikaciju šetnjom svakim dijelom kuće” govori nam arhitektica Iva Žaja Bočić koja dodaje i kako su si međusobno u cijelom procesu bili velika potpora.
Nadalje, kroz promišljanje samog projektnog zadatka i zatečene arhitekture na lokaciji Rakovac 6, razmišljali su, dodaje Iva, kako prolaznika privući arhitekturom i pokazati čisti kristal koji je u dijalogu sa zatečenom i svima poznatom formom kuće. U razvoju same ideje veliki utjecaj je imao očekivano sam lik Nikole Tesle. Proučavali su, kaže, njegov rad, način života i njegove interese, te su tako otkrili uz cijelu misterioznost njegovog lika i njegovu mističnost oko pogleda na brojeve, kristale, navike, što su pokušali interpretirati kroz arhitekturu.
“U samom prostoru željeli smo dobiti osjetilnu stranu arhitekture, koja nam sugerira i navodi nas: u prizemlju smo spojeni s gimnazijskim arboretumom, stubištem koje je osvijetljeno krovnim prozorima iz jednog skučenog prostora dolazimo do visokog prostora gdje je jedini prozor onaj prema zgradi Gimnazije koju je pohađao Tesla, staklenim stubištem se penjemo prema zamračenom prostoru koji nas uvodi na vanjsku terasu te pogled prema Korani gdje završava poveznica s vodom koja je fascinirala Teslu” objašnjava Iva koja ne krije kako je sam proces projekta bio dosta užurban.
Investitor projekta je Karlovačka županija, a arhitekti su imali dosta otvorene ruke u aspektu samog arhitektonskog vizualnog identiteta. Iva ističe kako je Karlovačka županija podržala njihov kreativni proces i nisu imali predodređenih zahtjeva u vidu samog oblikovanja. Kako je projekt prijavljivan na europske fondove morali su sadržajno ispoštovati zadane parametre. Uz to veliku ulogu su imali konzervatori čiji preduvjet je bio faksimil postojeće kuće, kao i boja fasade. Suradnja s dizajnerima interijera koji su uključeni u kasnijoj fazi je bila dosta kompromisna jer su imali izveden veliki dio konstrukcije, a sadržaji postava su mijenjani pa su tako i te promjene definirale trenutni interijer Centra.
Na pitanje koji im je neki najdraži segment centra sada kada je ono otvoren i u funkciji već neko vrijeme te rado posjećen, Iva govori: “Uz samu zgradu u cjelini najdraži segment je ostvaren mikro urbanizam koji je rezultat procesa projektiranja i analize utjecaja zatečenih prostornih elemenata povijesne Ulice Rakovac i kako sama nova arhitektura može utjecati na okolni vanjski prostor. Uređen je javni vanjski prostor koji sad svojom formom ima novu aktivnu ulogu u gradskom kvartu. Tako da uvijek kad prolazim onuda i vidim da se djeca skateaju ili na upuštenim klupama se uz smijeh druže, imam potvrdu da smo isprojektirali jedan dobar i kvalitetan javni prostor.”
Sam proces promišljanja i projektiranja je bio prilično intenzivan jer je imao izazovno vremensko ograničenje, ali i timsko visoko očekivanje završnim rezultatom projektiranja. Ubrzo nakon dobivene građevinske dozvole su krenuli radovi i većini im je to, ne krije Iva, bilo prvo ozbiljnije gradilište, tako da im je zbilja zauzeo posebno mjesto u radnom iskustvu. Posebno im je svima iz projektantskog tima drago, dodaje, što je sam Tesla donekle otvorio nove ponude i projekte gdje su radili skupa i nadaju se da će takvih projekata biti još.
I za kraj, ako vas zanima što u Nikola Tesla Experience Centru možete očekivati, nastavite čitati. Naime, ondje ćete upoznat Teslu superjunaka, 10 metara visoku statuu, u čiji je prst ugrađena Teslina zavojnica koju možete dodirnuti i osjetiti čaroliju elektriciteta. Vidjet ćete i levitirajuće tablete koji će testirati vaše strpljenje. Preko igranih filmova saznat ćete više o Teslinu djetinjstvu u malom ličkom mjestu Smiljanu te njegovu odrastanju i školovanju u Karlovcu, dok ćete gledajući animirane filmove bolje upoznati osobu Nikole Tesle, njegove fobije, strasti i “supermoći”. Najmlađe posjetitelje najviše će pak oduševiti razne logičke igre u kojima se mogu okušati, dok će fanovi Teslinog lika i djela doći na svoje i saznati više o manje poznatim činjenicama o znanstveniku.
Više o informacija o radnom vremenu, ulaznicama i događanjima Nikola Tesla Experience Centra pronađite na službenoj stranici.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Matija Purgar