Palazzo Talìa, novi luksuzni hotel u Rimu koji je osmislio slavni redatelj Luca Guadagnino
Ako ste ljubitelji talijanskog stila i kinematografije, onda ste zasigurno i obožavatelj rada redatelja Luce Guadagnina. Slavni Talijan koji u svom opusu broji mnoge uspješnice, ove je godine oduševio novim filmom “The Challengers” u kojem je glavnu ulogu odigrala Zendaya. Uz to, pamtite ga zasigurno i po filmu “Call Me By Your Name”, njegovom prvom projektu s glumcem Timotheejem Chalametom ili pak “A Bigger Splash” s Tildom Swinton. Guadagnino je majstor stiliziranih kadrova i jednako vremena posvećuje odabiru scenografije, koliko i svom redateljskom poslu.
Doista, scenografija u njegovim filmovima nerijetko igra presudnu ulogu – ima izvanredan osjet za kreiranju vizualnog okruženja svojih filmova. Od buržoaske obiteljske vile u “Call Me by Your Name” do prostorija Bauhausa hladnih tonova u filmu “Suspiria”. Redatelj definitivno uživa u stvaranju lijepih prostora u kojima je jasno vidljiva prožetost talijanskog stila. Ljubav prema interijeru kulmirala je 2017. godine, kad je redatelj pokrenuo Luca Guadagnino Studio, interijersko-arhitektonski studio. Do danas, dizajnirao je tri vlastite rezidencije, kao i privatne kuće u Veneciji, Milanu i na jezeru Como, no nedavno se odlučio na još jedan značajan projekt – dizajnirao je luksuzni boutique hotel u Rimu, Palazzo Talìa, koji se smjestio u poznatom palazzu iz 16. stoljeća.
Collegio Nazareno iz 16. stoljeća najstarija je školska institucija u Rimu i jedna od najstarijih u Italiji. Smještena u Rione di Trevi – fontana je dva bloka dalje – palača je obrazovala siromašne gradske dječake i siročad (a kasnije sinove buržoazije i aristokracije), no škola je zatvorena 1999. godine. Danas se na najvišem katu nalazi sjedište političke stranke Partito Democratico, a ispod nje, smjestio se ovaj novi impozantni hotel s 26 soba.
Palazzo Talìa prvi je Guadagninov projekt hotela. Vlasnik hotela, Elia Federici, angažirao je redatelja da postavi ton u svim zajedničkim prostorijama hotela, uključujući i to da osmisli uređenje glavnog apartmana. Drugih 25 hotelskih soba dizajnirala su dva studija; Mia Home Gallery i Laura Feroldi Studio, oba inspirirana Guadagninovim naumom. Jednako kao što je nekonvencionalan redatelj, Guadagnino svojim dizajnerskim radom dokazuje da uživa u nekonvencionalnosti i prilikom uređivanja prostora. Naime, uspio je u tome da renesansnu vilu rekreira u luksuzan prostor u kojem se pronalaze prošlost, sadašnjost i budućnost.
Boja, svjetlo i teksture tri su komponente koje Guadagnino postavlja u fokus. I samim prvim pogledom na fotografije, jasno je da se radi o prostoru koji odiše ljepotom, udobnošću i mekoćom. Jednako tako, svim prostorijama odiše senzualnost i posvećenost najmanjim detaljima. Teksture su bogate i tamne, poput one prepoznatljive talijanske estetike koju svi toliko obožavamo. Paleta nijansi kroz cijeli hoteli sačinjava bogato plavu, prašnjavo ružičastu, boju hrđe i tamnije bež, zelene, pa sve do baršunasto crvene i ponekog ekscentričnog i jarkog detalja. No, dragulj hotela je Aula Magna, golemi salotto na prvom katu koji je bio dvorana za sastanke Collegia. Kad nije u privatnoj upotrebi (može se rezervirati kao dio dvosobnog “predsjedničkog” apartmana), Aula je otvorena svim gostima hotela i služi i kao mjesto za događanja.
U konačnici, jasno je za zaključiti da je studio radio minimalne, no maksimalističke intervencije u ovoj povijesnoj zgradi. Luca Guadagnino dokazao je koliko je filmska umjetnost u stvari povezana s brojnim drugima, u ovome slučaju u stvaranju interijera u kojem ćete se osjećati kao da ste se našli u nekom filmu. Jedino nije sigurno radi li se o filmu današnjice ili nekog drugog, davnog vremena. Ako je i vas zaintrigirala ljepota ovog hotela, detaljnije informacije možete otkriti na službenoj stranici i rezervirati sobu za sljedeće putovanje u božanstveni Rim!
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Palazzo Talia, Instagram