Matea Vitik 13.11.2024.

KOLUMNA | Motorički razvoj bebe iznimno je bitan, a ovo su stvari na koje biste trebali obratiti pozornost

Autorica kolumne je Matea Vitik, magistra edukacijske rehabilitacije i vlasnica Kiddo centra, kroz čije programe se usmjerava na sagledavanje tijela u cjelini i međupovezanost različitih razvojnih područja uz naglasak na individualnosti i važnosti prepoznavanja svih osnovnih kretnji kako bi beba bila podržana na svom razvojnom putu, a roditelji samopouzdani u svojoj ulozi.

Kad dođe na svijet, beba je ovisna o vama, osjetljivija i potrebita. S druge strane, vi ste zabrinuti i nesigurni, a prirodni instinkt svakog roditelja je da se pobrine za bebino zdravlje. Činimo sve što možemo kako bismo osigurali da naša beba bude zaštićena od virusa i bakterija – od odabira najbolje hrane i dodataka prehrani (za majku koja doji ili za bebu ako ne doji) do održavanja higijene. Međutim, osim što je imunitet ključan za zdravlje djeteta, jednako je važno obratiti pažnju i na motorički razvoj. Razumijevanje ranog motoričkog razvoja i njegovog utjecaja na budućnost omogućit će i vama roditeljima da kroz roditeljstvo idete samopouzdani.

Što je motorički razvoj?

Motorički razvoj odnosi se na napredak u sposobnosti kontroliranja pokreta tijela i usvajanju različitih motoričkih vještina kao što su okretanje, posjedanje, puzanje i hodanje. Postoje dvije osnovne vrste motoričkih vještina:

  • gruba motorika, koja se odnosi na pokrete cijelog tijela
  • fina motorika, koja uključuje preciznije pokrete prstima, poput hvatanja predmeta, okretanja stranica knjige ili vezanja cipela.

Ove vještine razvijaju se postepeno i povezane su s razvojem živčanog sustava. U prvoj godini života, beba prolazi kroz ključne faze motoričkog razvoja koje oblikuju njezinu buduću koordinaciju, spretnost, ali i samostalnost.

Važnost rane stimulacije motoričkog razvoja

Dok se mnogo pažnje posvećuje prehrani i imunitetu, fizička aktivnost i podržavanje motoričkog razvoja također su od vitalnog značaja za cjelokupni razvoj bebe. Kroz igru i interakciju, bebe razvijaju kontrolu nad svojim tijelom, jačaju mišiće i uče nove vještine koje im pomažu u svakodnevnom životu.

Postavljanje bebe na trbuh pomaže jačanju mišića vrata, leđa i ramena te potiče razvoj ravnoteže i koordinacije. Također, vrijeme provedeno u istraživanju prostora, kroz slobodno kretanje na podu, izvan bilo kakve opreme koja onemogućava kretanje (bounceri, njihaljke, kolica, autosjedalice ili nosiljke) pomaže bebi da postane svjesna svoje okoline, razvija percepciju prostora te usklađuje pokrete ruku i nogu u interakciji s okruženjem u kojem se nalazi.

Matea Vitik, Kiddo centar

Kako poticati motorički razvoj bebe?

Omogućiti slobodno kretanje

Već od prvih tjedana života, odvojite vrijeme tijekom dana u kojem će beba boraviti u različitim položajima na ravnoj, tvrdoj podlozi. To je veoma važno kako biste omogućili primitivnim refleksima, onima koji su temelj usmjerenog kretanja kasnije, da se razvijaju, pojavljuju i tako omogućavaju normalizaciju tonusa mišića te usvajanje sljedećih motoričkih vještina.

Upoznati se s razvojnim fazama

Potrudite se upoznati sa svim razvojnim fazama i naučiti kako se određena vještina razvija, odnosno što je potrebno kako bi se neka vještina mogla usvojiti. Kada imate saznanja kako izgleda proces motoričkog razvoja bebe, znat ćete pružiti potrebnu podršku koja je bebi potrebna i na temelju koje će doživjeti uspjeh.

Izabrati primjerene igračke

Kupiti igračku koja nam se kao roditeljima sviđa ili za koju smo čuli preporuke, a ne znati kako s pomoću nje podržati razvoj bebe – nema pretjeranog smisla. Ako beba ima šest mjeseci i ponudite joj igračku koja se lako otkotrlja od nje i ode daleko u prostor možete samo potaknuti vojničko povlačenje i gmizanje čime ćemo razviti kompenzacijske obrasce kretanja kod bebe, a preskočiti važne faze koje se trebaju javiti, poput samostalnog posjedanja.

Biti usklađen s bebinim mogućnostima

Podržite bebin razvoj nudeći joj igračke i poticaje primjerene trenutačnim vještinama. Nemojte požurivati – ranije ne znači nužno i bolje.

Prepoznati potrebe bebe

Prepoznavajući potrebe uvijek možemo znati što beba treba te je li negodovanje koje pokazuje u određenoj situaciji znak da je gladna, odnosno umorna ili joj je neki položaj pretežak i zahtjeva podršku roditelja.

Igra s roditeljima

Najvažnija komponenta motoričkog razvoja je interakcija s roditeljima. Igrajte se s bebom, pjevajte, plešite, postavljajte male izazove u pokretima – sve to može pomoći da beba razvije svoje vještine kroz zabavu.

Balans između zdravlja i fizičkog razvoja

Iako je važno brinuti se za imunološki sustav bebe i zaštititi je od bolesti, ne smijemo zanemariti ni važnost fizičkog razvoja. Nedostatak stimulacije može usporiti napredak motoričkih vještina, što može utjecati na kasniji razvoj djeteta, uključujući koordinaciju, ravnotežu i socijalne vještine djeteta u budućnosti.

Za optimalan razvoj bebe, potrebno je pronaći balans između brige za zdravlje i poticanja fizičkog razvoja. Kao roditelji, možete istovremeno osigurati zaštitu imunološkog sustava i pružiti bebama prilike za kretanje, igru i istraživanje.

Briga za imunitet bebe svakako je neophodna, ali nemojte zanemariti važnost motoričkog razvoja. Pravilna stimulacija kroz igru i interakciju osigurat će da Vaša beba ne samo da raste zdravo, već i da se razvija u snažnu i samopouzdanu osobu.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Kiddo Centar