Ljeti obožavamo nositi hrvatski tradicionalni nakit
Svakoj ljubiteljici nakita posebno mjesto u kolekciji komada uvijek zauzima hrvatski tradicionalni nakit. Riječ je o nakitu koji se u kutijici s nakitom našao jer se prenosio s generacije u generaciju, zato što simbolizira pripadnost određenom podneblju ili zbog toga što jedinstvenim izgledom i filigranskom izradom privlači one koji vole posebne komade.
Tradicionalni nakit poseban je jer u sebi nosi dodanu vrijednost – riječ je o dizajnu koji je nastao u povijesti, koji je zaista neponovljiv te je izrađen sa savršenom preciznošću i od vrhunskih materijala kao što su srebro te žuto, ružičasto ili bijelo zlato. Osim povijesnog i kulturnog značaja, može nositi i sentimentalnu notu, a upravo će zato naušnice ili narukvice nalik onim tradicionalnima biti i odličan izbor za poklon – mogu podsjećati na nekoga tko je ovakav nakit nosio ili, pak, na porijeklo.
Hrvatski tradicionalni nakit vječan je i elegantan, može se nositi svakodnevno ili biti rezerviran samo za posebne prigode, a u svakoj će verziji plijeniti pažnju.
Među najpoznatije komade hrvatskog tradicionalnog nakita ubrajaju se konavoske naušnice, prepoznatljive po obliku polumjeseca s dva minijaturna bisera ili koraljima koji vise s njega. Dubrovačko je područje iznjedrilo brojne predivne komade nakita, a konavoske naušnice u tri različite veličine nosile su se kao dio tradicionalne nošnje, ali i svakodnevno. U prošlosti su ih djevojke i žene iz ovog podneblja dobivale kao dar za vjenčanje od zaručnika, a danas se mini, srednje i velike konavoske naušnice poklanjaju onima koje žele nešto elegantno i tradicionalno za svaki dan.
Istog oblika, no nešto bogatije filigranske izrade i s dodatnim ukrasima su rećine. Tradicionalne naušnice dalmatinskog kraja izrađivale su se u nekoliko verzija i veličina, mogle su biti ukrašene biserima, koraljima ili pak napravljene samo od zlata u bijeloj, žutoj i ružičastoj varijanti. Riječ je o naušnicama koje su mini remek djela te su samim time i nešto posebniji komad, koji žene biraju u posebnim prilikama. Isto vrijedi i za paške naušnice – “ročine”, s tri viseća ukrasa koje su također bile dio tradicionalne nošnje grada Paga, a danas su rezervirane za svečana događanja.
Kao tradicionalni motiv koji se mora spomenuti kad je u pitanju nakit definitivno je šibenski botun. Iako je najprije krasio muške narodne nošnje, danas ga kao privjesak na lančiću ili narukvici te u obliku visećih naušnica nose žene. Iako su se tradicionalno izrađivali u tehnici filigrana od srebra, danas su dostupni u različitim varijantama, pa i od zlata. Suptilan botun dat će dašak tradicije, čak i najjednostavnijim komadima, poput narukvica izrađenih od svilenog konca te će biti idealan izbor za svakodnevno nošenje.
Bogat izbor tradicionalnog hrvatskog nakita autentičnog dizajna može se pronaći i na Abrakadabra webshopu, i to u verzijama od srebra s 24-karatnom zlatnom ili rose gold pozlatom te patinom. Ovaj nakit može biti sentimentalna uspomena koja će osobu koja ga nositi povezivati s naslijeđem ili ljubavi s tradicijom, a u verzijama koje smo izdvojili, hrvatski tradicionalni nakit može se uklopiti i u moderne odjevne kombinacije.
Hrvatski tradicionalni nakit posebno dolazi u fokus ljeti, kad češće biramo upečatljive naušnice ili nosimo više komada nakita, a u galeriji iznad možete otkriti naše favorite.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Abrakadabra