Lanzarote, prekrasan otok koji zaista vrijedi posjetiti
Ljeto se polako gasi, a s njim i sezona godišnjih odmora. To ipak ne znači da je već vrijeme za zimski san. Lanzarote, jedan od najspektakularnijih Kanarskih otoka, smješten na sjeveroistoku arhipelaga, tek stotinjak kilometara od afričke obale, savršeno je mjesto za produživanje ljeta. Zahvaljujući direktnoj low-cost liniji iz Zagreba, ova zaista posebna destinacija praktički je nadohvat ruke.
View this post on Instagram
Prirodne znamenitosti
Hirovita priroda Lanzarote je obdarila umjerenom klimom bez većih temperaturnih oscilacija, plodnim tlom i rajskim plažama. A, onda ga je prije otprilike 300 godina prelila razornom lavom iz samog srca Zemlje. Početkom 18. stoljeća, Montañas de Fuego šest su uzastopnih godina neprekidno gutale desetke naselja, kuća, crkava, trećinu obradive površine i kilometre netaknute obale. Na mjestu epicentra posljednjih velikih aktivnosti, oko vulkanske planine Timanfaya, danas je istoimeni nacionalni park. Putevi parkom vijugaju kroz fantastične pejzaže nalik na marsovske i penju se uz strme kratere dok vodiči objašnjavaju kako komora kipuće magme, smještena samo četiri kilometra ispod zemlje, može stvoriti gejzir kada se kroz pukotine u njih izlije voda.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
Na svakom koraku otoka pogled privlači prostran ocean i, sada uspavani, vulkani. No, neka su čuda skrivena ispod površine. Jameos del Agua slano je jezero unutar vulkanske cijevi čiju je fenomenalnu prirodu upotpunio umjetnik César Manrique okruživši kristalno čistu vodu egzotičnim biljkama i umjetničkim instalacijama. Svaki korak u dubinu ovog impresivnog prostora, korak je bliže srcu vulkana. Sličan je doživljaj i u mističnoj vulkanskoj špilji Cueva de los Verdes. Na nekoliko kilometara ispod zemlje mještani su se nekoć skrivali od afričkih pirata, a danas turisti, uglavnom europski, uživaju u istraživanju dugačkih tunela s neobičnim formacijama i suptilnim osvijetljenjem te povremenim koncertima.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
Naravno, nisu vulkani jedini razlog zašto odletjeti na ovaj komadić tla usred Atlantika. Blagoslovljen ugodno toplim zimama i tek malo toplijim ljetima, otok je destinacija vječnog ljeta (ili, barem, proljeća). S jedne strane izbor je lijeno sunčanje uz dobru knjigu na nekoj od sedam bijelih plaža Punte de Papagayo, dok se s druge strane na divljim plažama Famara, La Santa i Costa Teguise pokazuje sva čarolija prirodnih sila kao što su valovi ili vjetrovi za surfanje.
Otići na Kanare i ne zajahati valove ili ukrotiti vjetar – nije stvarno otići na Kanare.
No, isto tako, pronaći osamu i senzacionalne poglede na otoku nesporan je recept za kvalitetan odmor. Tako nešto pronaći ćete u Los Charcones, prirodnim stjenovitim bazenima zaštićenima od snažnih morskih struja. Na kraju, u potrazi za poznatim crnim plažama i
smaragdnim jezerom u krateru vulkana uputit ćete se u ribarsko mjestašce El Golfo. Kontrasti boja između zelene lagune, šarenih slojeva vulkanske stijene, plavih valova silovitog oceana i finog, crnog pijeska zaista su nestvaran prizor. Pogotovo u suton.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
Umjetnost i arhitektura u znaku Césara Manriquea
Kad govorimo o posebnosti Lanzarotea, nemoguće je šarm otoka odvojiti od genijalnog Césara Manriquea. Španjolski umjetnik i kipar svjetskog kova, rođen na otoku, 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća na sebe je preuzeo ulogu svojevrsnog kreativnog direktora razvoja destinacije.
Kao veliki protivnik masovnog turizma, pomogao je spasiti unikatnost otoka od te industrije. Dokumentirao je tradicionalni arhitektonski stil i predložio pravila gradnje koja do danas čuvaju autentične otočke konture. Tako ćete svugdje vidjeti uglavnom bijele, niske kućice sa zelenim ili plavim prozorima i vratima, lagano nakošenih krovova kako bi prikupljali rijetku i prijeko potrebnu kišnicu, skladno uklopljene u okoliš u kojem se nalaze. Za razliku od susjednih otoka, ogromni resortovi ovdje su iznimka.
View this post on Instagram
Manrique je tako za Lanzarote nešto kao Frida Kahlo za Meksiko ili Antoni Gaudí za Barcelonu – genije koji je svojom vizijom i strašću oblikovao i definirao kulturni identitet svog doma. Njegova djela nisu samo umjetnička ostvarenja, već i svjedočasnstvo ljubavi prema otoku. Najbolji uvid u njegov život daje Fondacija César Manrique, smještena u umjetnikovom nekadašnjem domu unutar vulkanske cijevi. Rezidencijom dominiraju bijeli zidovi i organski oblici. Tu su se održavale kultne zabave na kojima su neki od uzvanika bili Andy Warhol, Jackson Pollock, Jose Saramago i Omar Sharif. Upravo egipatski zavodnik Sharif navodno je svoju vulkansku kuću izgubio u kartaškoj igri, a razgledati je možete kao današnji muzej LagOmar.
View this post on Instagram
Osim već spomenutih podzemnih labirinata Jameos del Agua i Cueva de los Verde sa štihom glamuroznih špijunskih trilera, za mene najnezaboravniji primjer Manriqueove genijalnosti sigurno je vidikovac Mirador del Rio iz 1974. godine. Uklesan u vrhu 474 metra visoke litice, Mirador je kameleonski nevidljiv izvana.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
U unutrašnjosti se otvara vijugavi hodnik kojim kroz stijenu od lave stižete u dvije sobe nalik špilji, s ogromnim panoramskim prozorima. Ispod njih se prostire Rio (tjesnac) između Lanzarotea i otočića La Graciosa. Ista nadrealna estetika vodi vas u druga vremena i u sjajnom Jardin de Cactus u napuštenom kamenolomu, vrtu koji je dom tisućama vrsta sukulenata sa svih strana svijeta.
Gastronomska ponuda
Razgledavanje Lanzarotea nije teško upariti s gastronomijom. Manrique je u svaku atrakciju uključio restoran ili bar. Tako, primjerice, možete ručati u suterenu Jameos del Agua, probati vegetarijanske specijalitete od opuncije (vrsta kaktusa) u Jardin de Cactus ili večerati uz festival sutonskih boja sa Mirador del Rio. Karakteristični specijaliteti uključuju svježe plodove mora, patatas arrugadas (krumpiri kuhani s
grozdom soli), crvene i zelene pikantne mojo umake, kozji sir i tapase, ali svakako i vina. Opjevana čak i u drami Williama Shakespearea “Henrik IV.”, ova vina su jedinstvena zbog prepoznatljivog mineralnog okusa vulkana.
Regija La Geria najvinorodnija je na otoku i idealna za pitoresknu biciklističku turu kroz tradicionalne vinograde. Grožđe raste u rupama skrivenima u zavjetrini kamenih zidova, a loze su dodatno prekrivene crnim vulkanskim prahom picon koji zadržava dragocjenu vlagu. Neke od najpoznatijih vinarija su Bodega Puro Rofe, Bodega La Mareta, Bodega Cohombrillo, Bodega Tisalaya, Bodega La Geria i druge.
View this post on Instagram
Kraj vikenda rezerviran je za shopping u Teguiseu, jednom od najljepših gradova u Španjolskoj. Svake nedjelje na gradskom trgu održava se buvljak sa 400 štandova lokalnih proizvođača, obrtnika, dizajnera i umjetnika. Idealna je prilika za kupnju autentičnih i posebnih suvenira, ali i dobar brunch upotpunjen platom dimljenih ili mariniranih sireva sa susjednih otoka.
View this post on Instagram
Za doživljaj noćnog života morat ćete se uputiti u Arrecife, kulturni i administrativni centar otoka, te u Puerto del Carmen, jedino sasvim tipično turističko mjesto.
View this post on Instagram
Gdje odsjesti na otoku?
Inspiriran prepoznatljivim stilom Césara Manriquea, prošle je godine u staroj kući njegova oca i nekadašnjoj školi otvoren boutique hotel César Lanzarote, dio ekskluzivnog španjolskog lanca Numa Signature Hotels. Smješten u srcu La Gerije, okružen starim vinogradima i suočen s impresivnim pogledom na susjednu Fuerteventuru, hotel je teži besprijekornoj povezanosti s prirodom.
View this post on Instagram
Svih 20 soba hotela gleda na ocean, vulkane, ili oboje, a 13 od njih dolazi s privatnim terasama. Svaka je soba dizajnirana u svom posebnom stilu, te odražava duh Lanzarotea kroz pažljivo odabrane prirodne materijale, neutralne boje i harmoničan dizajn, nudeći gostima autentično
putovanje kroz Manriqueovu viziju života na otoku.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
U sklopu hotela nalazi se restoran César, koji sjedinjuje tradicionalnu kanarsku kuhinju s modernim kulinarskim tehnikama. Jelovnik se fokusira na vrhunske morske delicije, uključujući prvoklasnu ribu, školjke i ekskluzivni kavijar Real Caviar iz Barcelone. No, zastupljeni su i kopneni specijaliteti poput crnog kanarskog odojka, zečetine s kremastom andaluzijskom juhom, omleta s pirjanom govedinom i goluba Wellington. Vinska karta okuplja vrhunska lokalna i svjetska vina, favorizirajući prirodnu proizvodnju i mala vinarska gospodarstva. Održivost i ekološki prihvatljive prakse najvažnija su načela rada imanja, te se koristi solarna energija, sustav desalinizacije, nekemijska sredstva za higijenu i vlastiti uzgoj.
View this post on Instagram
Osim u atraktivnoj estetici i prestižnoj gastronomskoj ponudi, gosti hotela mogu uživati i u unaprijeđenju svojih sportskih navika. Teretana na otvorenom, ranojutarnji satovi joge i široka paleta masaža prilika su za psihofizičko opuštanje, a u neposrednoj blizini nalazi se i golf igralište. Orijentiranost rekreaciji još je jedna dimenzija identiteta ovog otoka, etabliranog kao “europski Havaji” zbog izvanrednih uvjeta za surfanje i održavanje svjetski poznatog triatlona Ironman.
View this post on Instagram
Lanzarote je više od uobičajene destinacije iz turističkog prospekta. To je magično mjesto, prilično netaknuto i autentično, gdje su nevjerojatne prirodne ljepote harmonično isprepletene s bogatom kulturnom baštinom i modernim luksuzom kao pjena valova s pijeskom na plažama. Od spektakularnih vulkanskih pejzaža i zapanjujućih crnih obala do sofisticiranih i inovativnih ugostiteljskih ponuda, bilo da težite relaksaciji ili avanturističkim izazovima, Lanzarote je savršen izbor za nezaboravno iskustvo.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Instagram