KOLUMNA | Kako proživjeti, a ne samo preživjeti zimu: Ideje za zimske aktivnosti s djecom na otvorenom i u zatvorenom
Iako je na vrhu ljestvice omiljenih godišnjih doba uglavnom smješteno neopterećeno ljeto, zapravo je broj ljubitelja zimskih radosti itekako velik. Zimski ugoðaj je baš kao klasična bajka, ispunjen kontrastnim sučeljavanjem dviju suprotstavljenih sila – u ovom slučaju, sile smrzavanja i sile ušuškavanja. Usred toga je cijela atmosfera zime obojena posebno bajkovitom čarolijom. Istina, hladnoća donosi svakodnevni izazov balansiranja između potrebe za avanturama i udobnosti tople rutine. No, uz malo planiranja, kreativnosti i agilnosti, ovi dani su prilika za nezaboravne i jedinstvene uspomene. Mogućnosti je hrpa, a kao inspiraciju dijelimo nekoliko ideja kako ovu zimu proživjeti, a ne samo preživjeti:
Na otvorenom osjetite čaroliju zime
1. Napravite snjegovića, ali i skandinavske ledene lanterne
Gledajte na snijeg kao na ruho romantike i platno za umjetnost. Organizirajte obiteljsku radionicu izrade snjegovića s tipičnim nosom od mrkve, ali onda svima zadajte zadatak da svom Snješku dodaju neki statement detalj, od kape ili rukavica do nekog inovativnog nakita sačinjenog od grančica ili stare dugmadi. Zatim održite natjecanje i ocjenjivanje svih snježnih modela. Osim toga, sagradite skandinavske skulpture lanterne od leda koje će lampicama s božićnih drvaca dati novu svrhu. Napravite mnogo snježnih loptica i složite ih u piramidu sa šupljinom u sredini u koju ćete staviti svjetlo.
2. Lov na blago
Za aktivnosti graðenja neophodan će biti snijeg, ali to ne znači da se i bez njega ne može organizirati zimske outdoor zabave s djecom. Mališanima možete zadati lov na blago u dvorištu ili atriju vaše zgrade, obližnjem parku ili šumi. Sakrijte male predmete i osmislite zadatke poput pronalaženja tragova koji vode do nekog cilja – nagrade na kraju. Pozovite društvo, obitelj ili susjede, i zajedno s najmlaðima upustite se u otkrivanje nove perspektive vlastitog kvarta.
3. Sanjkanje, skijanje i klizanje
Sanjkanje i skijanje definitivno su jedna od najdražih aktivnosti ljubitelja zime, a zato je idealno isplanirati odmor u gorskim krajevima. No, čak i u podnebljima koja su tradicionalno bez snijega, mnogi gradovi već nekoliko godina postavljaju klizališta na gradske trgove. Potražite nešto takvo i zajedno s djecom uživajte u rekreativnim čarolijama niskih temperatura.
4. Zimska šetnja uz promatranje i učenje o prirodi
Norvežani kažu da ne postoji loše vrijeme već samo loša oprema, a poznato je i da sjevernjačke bebe često drijemaju na otvorenom na hladnoći. Imunitet zaista jača na svježem zraku, te već i ptice na grani znaju koliko je važno redovito prozračivati zatvorene prostore ako već moramo boraviti u njima. Stoga, ponekad najjednostavnije rješenje daje najbolje rezultate. Odjenite se toplo, izaðite iz stana, uputite se u zdravu šetnju i ne zaboravite na termos s toplim čajem. Imajte na umu da je u zimskim mjesecima hidratizacija jednako bitna kao i u ljetnima.
5. Popodnevne noćne avanture
Dobra strana kraćeg dnevnog svjetla je mogućnost noćne zabave u popodnevnim satima. Dakle, bez opasnosti da će se poremetiti bedtime rutina vaših mališana. Dok su čarolija blagdana i adventski dogaðaji jasan povod za večernji izlazak, popodneva poslije blagdana takoðer mogu biti sjajni i zabavni. Spremite se za šetnju parkom opremljeni svjetiljkama ili lampionima, i pružite djeci osjećaj avanture u inače svakodnevnom i dobro poznatom ambijentu. Ako za ovu aktivnost možete odabrati i neko mjesto u prirodi, tim će avantura biti uzbudljivija.
U zatvorenom začinite kućna druženja
1. Pripremanje toplih slastica i zdravih napitaka
Djeca obožavaju sudjelovati u kuhinji, a mnoga istraživanja dokazuju da je uključenost najmlaðih u kuhinji važna aktivnost i u razvojnom smislu. Zajedno zamijesite tijesto za kruh, oblikujte kolače, ukrasite kekse, ili samo zamutite topli kakao pa ga poslužite u slatkoj šalici s dodatkom šlaga i mrvica čokolade. Ono na što morate biti spremni je nered i kreativni kaos, ali to je zaista mala investicija u odnosu na povrat u vidu smijeha i zabave koje dobivate zauzvrat. Na koncu, uključite djecu i u čišćenjem, oni i to vide kao igru. Sve je stvar perspektive, zar ne?
2. Umjetničke radionice, stvaranje mini naselja i kartonske gingerbread kućice
Papir, karton, naljepnice, bojice, vodene boje, škare, plastelin… napravite nacrt naselja, iskoristite stare kutije i oblikujte kućice koje ćete potom ukrasiti bojama, oblicima, naljepnicama i dodacima po želji. Ovo može biti projekt od više dana na kojem ćete redovito raditi za vrijeme vremenskih nepogoda ili zamornih prehlada kada ne znate čime biste uposlili ruke, a ne možete izaći van. Vjerujte nam, mali inženjeri lakše zaborave i na crtane i pjesmice kad ih čeka mnogo važan posao.
3. Čitanje priča s personaliziranim izmjenama fabule; tematski filmski maratoni
Možda i vaše dijete ima omiljenu priču koju ste pročitali već bezbroj puta dosad. Osvježite je u skladu s vašim drugim omiljenim aktivnostima i godišnjim dobom. Neka junak slikovnice stavi vunenu kapu i rukavice pa dobije novi zaplet zatrpan snijegom ili ometan orkanskom burom dok dolazi do svog cilja gdje ga čeka toplo mlijeko s medom i udoban krevet. Priču možete i zajedno osmisliti, a – kao korak više – čak ju i ilustrirati ili smjestiti u ono mini naselje koje gradite zajedno. Što se filmskih maratona tiče, tu nema potrebe za dodatnim objašnjenjima osim napomene da su prikladnija zabava za stariju djecu.
4. Zimski kamp u dnevnom boravku
Djeca obožavaju nove igračke, ali nije rijetkost i da više obožavaju ambalažu u kojoj je igračka došla. Pogotovo ako se radi o kutiji u koju mogu ući. Takve stižu i kao ambalaža raznih naših online kupovina pa iskoristite takvu kartonsku kutiju za izradu svjetlosne komore svom djetetu. Odredite koja strana kutije će biti “krov” pa joj probušite rupice i ubacite lampice. Dodajte unutra jastuke, igračke, ukrase. Osim toga, možete podignuti i ad hoc šator od pokrivača i jastuka, dodati lampe ili druge svjetlosne ukrase i unutra uživati u zanimljivim i, naravno, personaliziranim kamperskim pričama.
5. Eksperimenti s ledom i snijegom
Živite li u mjestima sa snijegom i ledom, ponesite malu hrpicu kući pa s mališanom organizirajte “znanstvenu” edukaciju o ponašanju ledene hrpe na toplini. Bilježite ponašanje snijega na sobnoj temperaturi, brzinu otapanja, razinu vode koja se pritom oslobaða, i korelaciju izmeðu tih pojava. Ovo ujedno može biti i lijepa lekcija o klimatskim promjenama, a možete to uraditi i s ledom iz kućne radinosti – jednostavno, zamrznite vodu u zamrzivaču i tretirajte ju na isti način. Ako ste više umjetnički nastrojeni, dodajte snijegu boje pa zajedno uživajte u spontanom formiranju oblika prilikom slijevanja boja po toj santi leda.
Balans između avanture i odmora
I za kraj, ne zaboravite na trenutke kvalitetnog odmora. I priroda zimi spava zimski san, te je ovo savršeno vrijeme za druženje s najmilijima uz tople napitke, obiteljske filmove i uživanje u miru. Razdoblje najkraćih dana i iznimno niskih temperatura tako ispunjeno smijehom, povezivanjem i stvaranjem dragocjenih zajedničkih trenutaka teško da može biti mračno i depresivno kako ga se prečesto opisuje. Znate već: ak’ je zima, nije lav.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Pinterest