Hoće li TikTok stvarno zabraniti i što to znači za ljubitelje te društvene mreže?

Otkako je lansirana 2016. godine, društvena mreža TikTok ima nemjerljiv utjecaj u današnjem društvu. Nakon što je prvotno započela kao još jedna platforma za mlađe generacije na kojoj su dijelili zabavan sadržaj u video formatu, nije dugo trebalo da postane najznačajnija i najkorištenija društvena mreža na svijetu. Utjecaj TikToka je toliko velik, da posljednjih dana (ali i nešto duže) svjedočimo tome da se brojne države odlučuju na zabranjivanje korištenja te društvene mreže. Odlučili smo saznati zašto i što to znači za ljubitelje te društvene mreže.

@emilisindlev

Brojne su države zbog TikToka zabrinute za svoju sigurnost i povezanosti platforme s Kinom. Sjedinjene Američke Države posljednje su koje su se zalagale za zabranu korištenja aplikacije i trenutačno je u procesu izglasavanje zakona koji bi mogao zabraniti TikTok u cijelom SAD-u. Sjedinjene Države, Kanada, Britanija, Novi Zeland i Australija koji čine takozvanih five eyes partnera za razmjenu obavještajnih podataka, preuzeli su slične korake protiv TikToka posljednjih tjedana. Ukratko, stručnjaci strahuju da bi osjetljive informacije mogle biti izložene prilikom preuzimanja aplikacije, osobito na vladinim uređajima. Ono što brojne države žele jest da se TikTok oslobodi kineskog vlasništva.

Istovremeno, TikTok koji je u vlasništvu kineske tehnološke kompanije Bytedance, i dalje osporava sve optužbe oko nacionalne sigurnosti država koje napuštaju društvenu mrežu. Također, Kina se protivi bilo kakvoj prisilnoj prodaji TikToka, što će dovesti do toga da mreža bude u potpunosti zabranjena u SAD-u, a gubitak američkog tržišta mogao bi imati šire posljedice na globalnoj razini.

@olivialczak

Osim SAD-a, čija je tema zabrane TikTok najaktualnija ovih dana s obzirom na to da se radi o najvećem tržištu, brojne druge države također provode djelomične ili potpune zabrane aplikacije. Na toj se listi trenutačno nalaze države poput Australije, Estonije, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Nizozemske, Norveške, Belgije, Danske, Kanade i Novog Zelanda. Sve se nizom radi o državama koje su zabranile korištenje TikToka na razini državnih službenih smartphonea radi kibernetičke sigurnosti, što če u konačnici možda dovesti i do toga da će svim korisnicima u zemlji biti zabranjeno instaliranje aplikacije. Uz njih, institucije Europske Unije, poput Europskog parlamenta, Europske komisije i Vijeća EU-a, kao tri najviša tijela, aplikaciju su zabranili na službenim uređajima.

@mao.ge

Izvršni direktor TikToka, Shou Zi Chew, prema BBC-u, izjavio je da će zabranjivanjem TikToka vlade uzeti milijarde dolara iz džepova kreatora i malih poduzeća koji grade svoje priče na tom društvenom mediju i da time ne rade za dobrobit nikoga. Istovremeno, TikTok je zabranjen u Kini i umjesto njega kineski korisnici koriste sličnu aplikaciju, Douyin, koja je dostupna samo u Kini i podložna je vladinom nadzoru i cenzuri.

Iako je TikTok prvenstveno kreiran kao aplikacija za zabavu, nemali broj puta naišli smo na videe korisnika koji pričaju o tome kako im je TikTok promijenio život i kako su zbog uspjeha na toj društvenoj mreži dali otkaze na korporativnim poslovima te postali full time kreatori sadržaja. Takvih priča nema malo, ali čini se da nisu dovoljno bitne u bitci zapadnog svijeta i Kine. No, mjesto TikToka, ukoliko zaista bude zabranjen, zasigurno će popuniti neka nova, još naprednija društvena mreža koja, nadamo se, nikad neće ograničiti mogućnost razvoja karijere korisnicima zbog političkih razloga.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Instagram 

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0