©Polymachine

Evo kako će izgledati novi suvremeni stambeni blok u Zagrebu. Imat će devet zgrada, atrije i luksuzne stanove

O novom zagrebačkom poslovno-stambenom kompleksu, koji predstavlja Alfa stan grupa, a čija je gradnja nedavno započela uz perivojni Trg dr. Franje Tuđmana i Trg Francuske Republike, ne prestaje se pričati. Kako doznajemo, riječ je o projektu naziva Franc iza kojeg stoji ugledni ured njiric+ arhitekti. Njegova arhitektura podijeljena je u devet samostojećih objekata skladno položenih u donjogradsku strukturu, čime se posljedično otvara do sada nedostupan prostor, aktiviraju novi pravci kretanja prema Reljkovićevoj i Čanićevoj ulici, a u središtu nastaje novi javni prostor trga otvoren za građane. 

©Polymachine

Upravo je doživljaj prostora jedna od ključnih vrijednosti Franca kojim izvana dominiraju otmjeno pročelje i veliki prozori, a interijerom visoki stropovi. Gotovo svaka od 127 stambenih jedinica posjeduje višestranu orijentaciju. Iako je Franc projektiran kao mješoviti poslovno-stambeni kompleks, privatnost stanovanja njegovo je bitno obilježje. Ulazi u stambene dijelove u cijelosti su odvojeni od poslovnih sadržaja, a čak 11 dizala na usluzi je isključivo vlasnicima stanova kako bi s podzemnih parkirnih etaža pristupali svojem stubištu.

©Polymachine

“Prilikom projektiranja bila nam je važna memorija lokacije jer ona iziskuje, prije svega, pristojno urbano ponašanje. Proučavali smo nekadašnji izgled te povijesnu poziciju Rudolfovih vojarni iz 19. stoljeća i taj promjenjivi ritam paviljona s razmakom primijenili na Francu. Podsjetili smo se i na urbanizam kakav se nekoć prakticirao, poput zagrebačkog Oktogona arhitekta Josipa Vancaša, kao primjer aktiviranja bloka javnim prolazima. Ovime smo toj lokaciji dali priliku da se ponovno oblikuje, tako što smo prethodno tvorničko tijelo zamijenili sitnijim tkivom i omogućili artikulaciju javnog prostora”, izjavio je arhitekt Hrvoje Njirić (ured njiric+ arhitekti), inače redoviti profesor na arhitektonskim fakultetima u Splitu i Madridu te dodao kako se novi javni prostor trga povezuje s etažom -1 kroz dvorišne atrije iz kojih će se na površinu uzdizati krošnje drveća. Zahvaljujući ovim transparentnim svjetlosnim tunelima, poslovni prostori donje etaže bit će obasjani dnevnim svjetlom.

Hrvoje Njirić, Iskra Filipović, Irma Šmuc – njiric+ arhitekti (fotografija: Bosnić+Dorotić)

Jedna od zanimljivosti ovog projekta nalazi se i na samom pročelju gdje su naglašeni  vertikalnost i ritam, po uzoru na gradske palače kakve se, primjerice, nalaze na Zrinjevcu. Pored  posebnog urbanističkog identiteta, pri izgradnji Franca koristit će se napredne i za okolinu sigurne graditeljske metode. Osobitost na hrvatskom tržištu bit će kompletna integracija svih naprednih instalacijskih rješenja i pametne tehnologije u infrastrukturu Franca, a riječ je o tehnološkom sustavu kojim se povećava udobnost i jednostavnost korištenja.

©Polymachine

“Franc predstavlja naše usmjerenje na gradnju visokokvalitetnih objekata koji se odlikuju inovativnim i održivim rješenjima na duge staze. Kvaliteta je pretpostavka za sigurnost, a ona se proteže cijelim projektom, već od samoga načina građenja. Koristimo top-down-up metodu kao najbolji i najsigurniji način građenja u urbanim sredinama, kojom se kreće od prizemlja te se paralelno grade nadzemne i podzemne etaže. Na svoje projekte gledamo dugoročno, a jedna od garancija sigurnosti koju pružamo jest i vlastita služba održavanja. Naime, Alfa stan F.M. provodi usluge održavanja svih sustava, čišćenje okoliša te se brine o hortikulturi, a putem mobilne aplikacije omogućili smo izravnu i bržu dvosmjernu komunikaciju s domarskom službom putem vlastitog profila”, istaknuo je Dean Šparavec, predsjednik uprave Alfa stan grupe

Jedna od stvari koja se arhitekte posebno dojmila na ovom projektu jest upravo stav investitora kojemu je primarna kvaliteta arhitekture, koja znači i manji broj stanova na katu, a Franc ih ima uglavnom dva, a najviše tri. Stanovi su tipološki različiti i višestrano orijentirani. Briga investitora ogleda se i u inicijativi da se redukcijom prometa te sadnjom drvoreda u Čanićevoj ulici doprinese humanoj rekonstrukciji gradskog ambijenta.

©Polymachine

Promišljeni koncept projektiranja Franca proteže se i na poslovne prostore. “Njih smo u cijelosti odvojili od stambene zone, a vidimo ih kao dodatni sadržaj koji olakšava i unaprjeđuje život stanarima. Pritom je riječ o manjim ugostiteljskim i trgovačkim subjektima, zdravstvenim djelatnostima i drugim intelektualnim uslugama. Naglasak je na sadržajima koji ne proizvode nepotrebnu buku, neugodnu mirisnu kulisu, odnosno ne ometaju stanare u miru svakodnevne životne dinamike” poručuje za kraj arhitekt Hrvoje Njirić.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Autor vizualizacija idejnog rješenja Franc: ©Polymachine

Fotografija ureda njiric+ arhitekti: Bosnić + Dorotić

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0