Digitalni detoks je nužan svima, evo kako ga provodi MagMe redakcija

Nemamo wifi, pričajte jedni s drugima – natpis je koji je krasio jedan hrvatski bar, a koji je – paradoksalno – zatim završio na društvenim mrežama. Nesvjesno scrollanje po pametnom telefonu u današnjem je dobu, među svim generacijama, a pogotovo milenijalcima i pripadnicima Z generacije, raširenije nego što to želimo priznati, pa ćemo čak i na kavi s prijateljima posegnuti za mobitelom i pogledati što se događa na društvenim mrežama. Čak i kad vam društvene mreže koriste samo za zabavu, sigurni smo da na njima provodite i previše vremena, a situacija se pogoršava kad je održavanje društvenih mreža ili, pak, rad na online portalu, vaš posao.

Digitalni svijet donio nam je mnoge prednosti, povezani smo s ljudima s kojima se inače možda godinama ne bismo čuli, ali isto tako je doveo do toga da – kad pričamo s ljudima koje vidimo uživo – “zurimo” u ekran. To je samo jedan od znakova ovisnosti o mobitelu, ali i znak da vam je potreban digitalni detoks. Ako vam je mobitel non stop u ruci, njegov ekran je prva stvar koju pogledate ujutro i zadnja stvar koju vidite navečer, scrollate i kad hodate po cesti, da – ovisni ste o mobitelu.

No, to se može i promijeniti, uvođenjem navika koje će smanjiti vrijeme provedeno gledajući u ekran, ali i potpunim digitalnim detoksom (kad ste ga u mogućnosti provesti). Kad pogledate podatak da je prosječno vrijeme provedeno na pametnom telefonu dnevno 2 sata 51 minutu, što dovodi do toga da prosječno 9 godina života provedemo samo na mobitelu, jasno je da su neke promjene zaista potrebne. I same smo se našle u klopki prevelikog vremena provedenog pred ekranom laptopa i smartphonea, što je neizbježno prilikom rada u online redakciji.

Osvještavanje je jedan od prvih koraka u rješavanju tog problema, a kako jedna online redakcija provodi digitalni detoks, možete otkriti u nastavku. Od toga da mobitel ostavljamo u drugoj prostoriji kad smo kod kuće, da radije posegnemo za knjigom ili odemo u šetnju umjesto da scrollamo ili da uvedemo limite na aplikacije, ovo su neki od načina kojima i vi možete provesti digitalni detoks. Jer ako smo mi uspjele, zaista može svatko!

Rita Rumora

Digitalni detoks je termin koji se zadnjih nekoliko godina provlači kroz medije, no mislim da nismo svi shvatili nužnost toga. Iz osobnog iskustva mogu reći da sam ove godine shvatila koliko mi je potreban kada sam osvijestila koliko sam ovisna. Iako radim u digitalnom mediju, primijetila sam i da poslije posla, kad ne postoji niti jedan razlog zašto bih bila online, moje slobodno vrijeme započinje tako da scrollam po vijestima, mailovima i društvenim mrežama. Zvuči bezazleno, no kad sam shvatila da tijekom jedne epizode serije koja me istinski zanima, nekoliko puta nesvjesno uzmem mobitel u ruke i otvaram aplikacije, tu mi je bilo jasno da neke stvari moram promijeniti.

Iako na prvu zvuči iznimno lagano, meni stvarno nije bilo zbog navike koju sam stvorila, kao i nesvjesnog ponašanja. Počela sam istraživati kako da se riješim te loše navike i jedna od načina je bio da počnem puno više čitati, jer mi je gledanje u papir, umjesto u ekran puno pomagalo. Kao malo dijete sam mobitel ostavljala u drugoj sobi, da ga ne bih nesvjesno uzela ili automatski krenula odgovarati na pozive koji u 99 posto slučajeva nisu hitni. Naravno da je nemoguće u današnje vrijeme u potpunosti se maknuti od mobitela, ali možemo ukinuti navike koje nam nisu nužne za posao ili svakodnevnu komunikaciju. Kad bih odlazila na kavu s prijateljima, mobitel ne bih vadila iz torbe, upravo iz tog razloga da u druženju nemam distrakcije koje su u krajnju ruku nepristojne. Mobitel sam odlučila maknuti iz ruku dva sata prije spavanja, a na zadnjem slobodnom vikendu u prirodi sam baš uživala gledajući u prirodu, a ne okidajući fotografije prirode. Možda se čine kao mali koraci, ali kad vam kažem da se moj screentime smanjio za 48 posto, promjena je apsolutno vidljiva.

Tara Grbčić

Pametni telefon i laptop velik su dio moje svakodnevice. Obično balansiram između dva mobitela i dva laptopa zbog raznih poslova i aktivnosti u koje sam uključena, a sve obavijesti mi dolaze na pametni sat, tako da sam u toku sa svime. Samim time, radnim danima sam uglavnom uvijek preplavljena količinom informacija koje dolaze iz digitalnog svijeta. Upravo zato sam trebala pronaći balans u privatnom životu i odmak od pametnih uređaja. Moj recept je jednostavan, oba mobitela su mi uvijek potpuno utišana, a kada dođem doma često skidam pametni sat i odlažem uređaje sa strane te se samim time odmaram od obavijesti koje i dalje stižu. Tijekom večeri ću možda provjeriti jednom ili dva puta mobitel, ali u 22 sata kreće focus mode i ne dobivam obavijesti do jutra kada ću se nakon jutarnje rutine, za početak dana, posvetiti svemu što sam propustila. Moj večernji digitalni detoks vrijedi i za cijeli vikend, a otkada živim u stišanom modu, bez zvukova i vibracija, pažnju više posvećujem bitnim trenutcima koji su ispred mene i ljudima kojima sam okružena.

Petra Biberica

Online smo 24/7, svih 365 dana u godini i zbog toga zaista često osjetim zasićenje sadržajima na internetu, što se najviše odnosi na društvene mreže. Iako su u našem poslu one zaista koristan alat, koji uz to moram priznati i da volim, svejedno u nekim periodima na njih prestanem gledati blagonaklono jer mi počinju uzimati previše vremena i stvaraju određenu anksioznost. Zato imam dvije kure godišnje u kojima se mičem s društvenih mreža, ne gledajući sadržaje na njima. U tom periodu ne objavljujem nikakav sadržaj na svojim kanalima, a trudim se niti ne listati news portale, dok u tom periodu najviše koristim mobitel za slušanje muzike i nužnu komunikaciju s prijateljima te za poslovne obveze. Koliko će taj period trajati, ovisi o visini zasićenja, ponekad je dovoljan tjedan, a ponekad dva, kao ove godine.
Ali, i na dnevnoj bazi provodim nekoliko koraka kako bih što manje vremena bila online, kad nas već posao primora da tijekom radnog vremena budemo umreženi osam sati dnevno. Za neke aplikacije koje su tu samo radi zabave, ne dobivam uopće notifikacije te me ne ometaju tijekom dana, dok za one koje moraju biti uključene, ne pregledavam notifikacije dok sam usred nekog zadatka ili recimo druženja s prijateljima. Kada završim s onim što radim, uzmem mobitel i riješim sve što je pristiglo. A moje glavno pravilo po pitanju dnevne online rutine je da nema scrollanja prije spavanja, niti kad se ustanem. Tako zadnje što radim na mobitelu događa se najkasnije sat vremena prije spavanja, a ujutro tek kad dođem na posao.

Dina Dončević

Neću lagati i reći da ne provodim puno vremena gledajući u ekrane. To je u mojem opisu posla, gotovo na svakom koraku – na poslu gledam u ekran laptopa dok pišem članak, uređujem tuđi članak, tražim nove teme za portal ili, pak, inspiraciju za evente ili snimanja koje planiramo raditi. Dok sam na poslu, za mobitelom vrlo rijetko posežem, većinom je to da provjerim imamo li neke upite u inboxu od naših čitatelja, a notifikacije svih društvenih mreža, izuzev Whatsappa, su mi isključene. Niti u pauzi ne scrollam, već na laptopu čitam članke s drugih portala ili se informiram o aktualnostima. Tako da mogu reći da u prvom dijelu dana dosta uspješno izbjegavam društvene mreže, osim ako se bavim pisanjem neke teme koja je vezana uz njih ili objavom naših članaka na njima.

Osim toga, u postavkama sam ograničila vrijeme provedeno na društvenim mrežama u koje se ubrajaju Facebook, Instagram, TikTok i Whatsapp te mi se, nakon što prekoračim dnevni dopušteni limit, te aplikacije “zaključavaju”. Naravno da mogu u bilo koju od njih ući, no prije toga će mi se na ekranu prikazati poruka da sam limit prekoračila te ću prije ulaska u aplikaciju odustati i spustiti mobitel. Sličnu notifikaciju – da sam 30 minuta dnevno provela scrollajući, uključila sam i na Instagramu, kako bi postala svjesnija minuta koje “trošim” na društvenim mrežama. Uz to, na mojem je mobitelu aktivan i downtime – značajka uz pomoć koje mi se gotovo sve aplikacije osim poziva “zaključavaju” od 22 do 7 ujutro. Tada ne dobivam apsolutno nijednu notifikaciju i moram priznati da to zaista pali, manje ćete posezati za mobitelom, ako ne dobivate input da se nešto događa.

Nisam jedna od onih koja scrolla prije spavanja, no “uspavljujem” se gledanjem serija na TV-u tako da moj dan završava s ekranom u svakom slučaju. Ono što je moja najgora navika jest scrollanje čim se probudim, kako bih vidjela koje su dnevne aktualnosti i je li se dogodilo nešto što možda moramo pokriti na portalu. Vikendi su vrijeme kad mobitel gotovo uopće ne gledam, štoviše, ostavim ga u torbi dok sam na druženju, a sukladno tome pada i moj tjedni screentime i oči odmaram od ekrana.

Bruna Haller

Kada je u pitanju detoks od društvenih mreža i općenito mobitela, ono što ja provodim kako bih manje bila online je definitivno šetanje. Šetati se volim jako, a u zadnje vrijeme sa svojom prijateljicom odlazim na mjesta na kojima prije nisam bila. Najviše volim provoditi vrijeme s obitelji i prijateljima, pa jednako tako kada se moram malo odmaknuti od digitalnog svijeta, uvijek igram društvene igre sa njima. Kad se trebam opustiti i odmaknuti od mobitela, volim i slušati glazbu, a još više mi u digitalnom detoksu pomaže slušanje glazbe u kombinaciji s vježbanjem.

Koliko god prednosti smartphonea i društvenih mreža bilo, nemojte živjeti online i prekomjerno koristiti ekran. Uvedite “post” od društvenih mreža, aplikacija ili, općenito, uređaja, i nemojte dopustiti da vam dani prolaze dok vi scrollate. U osviještavanju prekomjernog korištenja ekrana i važnosti digitalnog detoksa aktivno sudjeluje i kompanija A1 Hrvatska kroz svoju hvalevrijednu kampanju #BoljiOnline koja je i nas nagnala da budemo bolje online, a o kojoj više možete otkriti na ovom linku.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: MagMe, privatna arhiva

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0