Matea Vitik 08.04.2025.

KOLUMNA | Asimetrija kod beba – što roditelji trebaju znati

Autorica kolumne je Matea Vitik, magistra edukacijske rehabilitacije i vlasnica Kiddo centra, kroz čije programe se usmjerava na sagledavanje tijela u cjelini i međupovezanost različitih razvojnih područja uz naglasak na individualnosti i važnosti prepoznavanja svih osnovnih kretnji kako bi beba bila podržana na svom razvojnom putu, a roditelji samopouzdani u svojoj ulozi.

Asimetrija kod dojenčadi sve je češći razlog zabrinutosti roditelja u prvoj godini djetetova života. Iako određeni stupanj asimetrije može biti uobičajen, osobito u prvim tjednima nakon rođenja, važno je znati prepoznati kada postoji potreba za korekcijom te kako asimetrija može utjecati na daljnji razvoj djeteta – od usvajanja motoričkih obrazaca do funkcioniranja u predškolskoj i školskoj dobi.

Što je asimetrija i kako nastaje?

Asimetrija podrazumijeva razliku u izgledu ili funkciji lijeve i desne strane tijela. Kod beba se može primijetiti kroz primjerice češće okretanje glave na jednu stranu, neujednačeni tonus mišića, razliku u pokretima ruku i nogu ili obliku glave (koji je rezultat preferencije strane).

Razlozi za razvoj asimetrije mogu biti različiti:

  • Položaj u maternici – osobito kod blizanačkih trudnoća ili manjka prostora.
  • Porođajna trauma – npr. pri korištenju vakuma ili forcepsa.
  • Tortikolis – skraćenje mišića vrata koje uzrokuje trajno nagnuće glave u jednu stranu.
    Preferencijalno okretanje glave – kad beba dosljedno preferira jednu stranu, što dugoročno može dovesti do mišićne neravnoteže i deformacija.

Neke bebe razvijaju pozicijsku preferenciju (preferenciju strane) u prvih par tjedana života. Pozicijska preferencija (preferencija strane) definira se kao stanje u kojem je bebina glava većinu vremena okrenuta u jednu stranu, nagnuta na drugu, a aktivni pokret druge strane tijela je ograničen. Važno je da se preferencija prepozna rano jer je tada možemo ispraviti veoma brzo. Neprimijećena preferencija jedne strane može se u kratkom razdoblju razviti u stanja koja zahtjevaju različite intervencije i dugoročno djelovanje.

Kako asimetrija u ranoj dobi utječe na motorički razvoj?

U prvim mjesecima života beba intenzivno razvija:

  • kontrolu glave, trupa i udova
  • uspostavlja ravnotežu
  • razvija simetriju pokreta i stječe temeljne obrasce kretanja koji čine osnovu za sve kasnije motoričke vještine.

Utjecaj na razvoj simetrije

Oko trećeg mjeseca života očekuje se da beba u ležećem položaju na leđima i trbuhu počinje pokazivati simetrično držanje i pokrete- npr. jednako koristi obje ruke i noge, podiže ruke na sredinu tijela, stavlja ruke u usta, drži glavu na sredini. Asimetrija (primjerice stalno okretanje glave u jednu stranu, neaktivnost jedne ruke) ometa uspostavu ove ravnoteže i može rezultirati:

  •  Neaktivnošću jedne strane tijela (npr. beba ne koristi lijevu ruku jednako kao desnu).
  • Razvojem preferencijalnih obrazaca – beba postaje “desna” ili “lijeva” puno prije nego što bi to bilo razvojno očekivano.

Utjecaj na kontrolu glave i trupa

Dobra kontrola glave i trupa temelji se na balansu mišićnog tonusa s obje strane tijela. Ako je tonus povišen s jedne strane, a s druge snižen, beba neće moći stabilno držati glavu u sredini ili će imati poteškoće s okretanjem u oba smjera. To vodi:

  • Kašnjenju u razvoju rotacije trupa (ključne za okretanje i kasnije puzanje).
  • Nepravilnom razvoju posturalne kontrole – beba se npr. oslanja više na jednu stranu, sjedi ukošeno, ne koristi obje strane tijela jednako.

Utjecaj na puzanje i prijelazne položaje

Ako beba ima izraženu asimetriju, može preskočiti razvojne faze poput bočnog oslanjanja, bočnog sjedenja ili puzanja na sve četiri i umjesto toga razviti kompenzacijske obrasce:

  •  Puže tako da koristi samo jednu ruku/nogu za potisak.
  •  Podiže se u sjedeći položaj uvijek preko iste strane.
  • Stojeći, prebacuje težinu samo na jednu nogu.

Utjecaj na hod i posturu

Nakon što beba prohoda, rani obrasci neravnoteže mogu se nastaviti:

  •  Hod s nagibom trupa na jednu stranu (što dovodi do iskrivljenosti kralježnice)
  • Asimetrična upotreba ruku pri hodanju (npr. jedna ruka stalno spuštena).
  • Loša koordinacija i posturalna nestabilnost- što može dovesti do češćeg padanja, nespretnosti i otežane igre u vrtićkoj dobi.

Utjecaj na finu motoriku i senzomotoričku integraciju

Ako dijete ne razvije ravnotežu između lijeve i desne strane tijela:

  •  Može se rano razviti funkcionalna dominacija jedne ruke, prije nego što su obje ruke prošle kroz fazu zajedničke upotrebe.
  •  Razvijaju se poteškoće u finoj motorici– problem s hvatanjem, manipulacijom, pisanjem.
  • Javljaju se senzorne poteškoće – dijete ne osjeća tijelo jednako s obje strane, ima lošu prostornu orijentaciju i teškoće u organizaciji pokreta.

Zašto je rana intervencija važna?

U dojenačkoj dobi mozak je izuzetno plastičan. To znači da se asimetrični obrasci mogu vrlo učinkovito korigirati ako se s terapijom krene na vrijeme. Rana neurorazvojna intervencija pomaže bebi:

  • Da osvijesti obje strane tijela.
  • Da razvije funkcionalnu simetriju pokreta.
  • Da usvoji optimalne obrasce kretanja koji će se kasnije prenijeti na hod, igru, pisanje i druge svakodnevne aktivnosti.

Kako mogu znati voli li moja beba okretati ili naginjati glavu?

Sigurno fotografirate svoju bebu svakodnevno. Pogledajte malo fotografije i provjerite postoji li tendencija okretanja glave i/ili naginjanja glave samo u jednu stranu. Također možete primijetiti i da beba manje koristi jednu stranu (ne hvata jednako s obje ruke) te ne prati igračku na obje strane jednako (na jednoj strani brže prestane pratiti igračku koja se kreće).

Što mogu učiniti kao roditelj?

Roditelji, kao najvažnija karika u rastu i razvoju bebe, mogu i čine puno. Samo ih je potrebno usmjeriti. Bebe provode najviše vremena s Vama, pa zašto to ne iskoristiti. Vole vas gledati i komunicirati s Vama, vole kad ih nosite, vole kada se igrate s njima. Kroz svakodnevne situacije i igru možete potaknuti korištenje one manje preferirane strane i time smanjiti asimetriju.

Ideje za pozicioniranje i usmjerenu igru kojima utječemo na smanjivanje preferencije strane:

Mijenjanje položaja spavanja – okrećite bebu za 180 stupnjeva svaku noć prilikom spavanja. Bebe vas osjećaju, znaju na kojoj strani kreveta se nalazite ili iz kojeg smjera ćete doći po njih kada se probude, pa će i glavu imati usmjerenu u tom smjeru.

Mijenjanje položaja presvlačilice – na vašem zidu pored presvlačilice su kontrastne kartice ili je s jedne strane prozor kroz koji lijepo dopire svjetlo i stvaraju se sjene? To može biti razlog da beba gleda u tu stranu. Promijenite položaj presvlačilice (okretanjem za 180 stupnjeva) ili bebu svako presvlačenje postavljajte u suprotan položaj ležanja.

Postavljanje igračaka na primjereno mjesto – ako vaša beba leži na podlozi, igračke u baby gymu postavite na nepreferiranu stranu kako bi bebu potaknuli da gleda i na tu stranu.

Promjena položaja nošenja – i mi odrasli imamo dominantnu stranu pa često prilikom nošenja bebu nosimo tako da možemo koristiti svoju dominantnu ruku. Imajte to na umu i mijenjajte položaj nošenja tako da bebu nosite jednako na obje strane.

Korištenje baby handlinga – korištenjem baby handlinga od samog rođenja, vodeći se važnom smjernicom (da podižemo i spuštamo bebu i na lijevu i na desnu stranu) omogućavamo jednako jačanje obje strane bebina tijela

Naizmjenično držite bebu na jednu i na drugu stranu kada ju hranite ili dojite. Beba voli gledati vaše lice dok se hrani te dodirivati Vaše tijelo, pa će to potaknuti simetrično korištenje obje strane.

Igrajte se na boku – to će omogućiti aktivno pokretanje dijelova tijela koji su bili ograničeni preferencijom. U ovim aktivnostima, uvijek postavljajte bebu u položaj na oba boka.

Igrajte se u Vašem naručju – u položaju na Vašim natkoljenicama, bebinu glavu možete pozicionirati u središnju liniju i time omogućiti pravilnu posturu

Omogućite puno slobodnog kretanja – Novorođenčad nema dovoljno snage da drži glavu u središnjoj liniji tijela. Kada je beba u nekoj od oprema (njihalice, bounceri, jaje) mora odići svoju glavu protiv gravitacije kako bi je zadržala u sredini tijela pa se glava lako može nagnuti u jednu stranu. Znajući to, možemo zaključiti kako provođenje previše vremena u nekoj od opreme može pojačati preferenciju strane.

Asimetrija kod beba nije samo estetski problem – ona može značajno utjecati na razvoj motoričkih i kognitivnih vještina. Dobra vijest je da se, uz pravovremeno prepoznavanje i adekvatnu podršku, većina djece potpuno oporavi i razvija se u skladu sa svojim potencijalima. Roditelji su ključni u tom procesu – promatrajte, postavljajte pitanja i potražite stručnu pomoć čim nešto primijetite.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Instagram (@vikyrader)