Afirmativna komunikacija u odgoju djece ili kako izbjeći riječ “ne”, a postaviti granice
Riječ “ne” je jedna od najčešćih riječi koje čujemo tijekom odrastanja. “Ne smiješ sad gledati TV”, “ne možeš se igrati dok ne napišeš zadaću”, “nemoj ići izvan dvorišta”…Umjesto usmjeravanja što je moguće i gdje se smije, lakše je ograničavati i braniti. No, što dugoročno time postižemo prilikom odgoja djeteta? Riječ “ne” može imati različite učinke na djecu, ovisno o kontekstu i načinu na koji se koristi, ali ono što istraživanja pokazuju s čim se brojni psiholozi slažu, “ne” je ograničavajuća riječ koja može imati negativan utjecaj na odgoj ako se koristi pretjerano, nedosljedno ili s negativnim tonom.
Nedosljedna upotreba
Ako se riječ “ne” koristi nedosljedno, djeca mogu postati zbunjena i nesigurna u vezi s tim što je prihvatljivo ponašanje. Ako se ponekad dopušta određeno ponašanje, a ponekad se kaže “ne”, dijete može biti frustrirano i nejasno što se od njega očekuje.
Negativan ili povišen ton
Kada se riječ “ne” koristi često ili s negativnim tonom, može stvarati negativnu emocionalnu reakciju kod djeteta. Djeca mogu osjećati da su neprestano kritizirana ili ograničena.
Nedostatak jasnoće
Riječ “ne” može biti preopćenita i nedostajati jasnoće u vezi s tim što je problematično u određenoj situaciji. Djeca možda neće razumjeti zašto im se nešto zabranjuje ili zašto je određeno ponašanje neprihvatljivo.
Dijete može razviti otpor prema autoritetu ako se riječ “ne” često koristi bez obrazloženja ili bez davanja prilike za razumijevanje posljedica svog ponašanja.
Iako je važno postaviti jasne granice i pravila, koristiti afirmativan jezik i pristup pomaže djeci bolje razumjeti očekivanja i potiče pozitivno ponašanje. Umjesto da se usredotočite samo na zabrane, možete koristiti pozitivne izraze koji jasno komuniciraju što želite da dijete učini, pružajući im time smjernice za pozitivno ponašanje i razvoj.
Važnost afirmativne komunikacije
Afirmativna komunikacija u odgoju djece je važna jer ima pozitivan utjecaj na njihov emocionalni razvoj, samopouzdanje i odnose. Korištenjem pozitivnih izraza, odnosno stavljajući fokus na ono što smiju umjesto što ne smiju, samostalnost i sposobnost donošenja pozitivnih odluka, a djeca se osjećaju podržano i motivirano da ponavljaju pozitivno ponašanje. To doprinosi razvoju njihovog samopouzdanja i pomaže u izgradnji međusobnog povjerenja između roditelja i djeteta što je temelj za zdrave odnose.
Korištenjem pozitivnih izraza, smanjuje se potencijal za konflikte i može se olakšati svakodnevno upravljanje djetetovim ponašanjem.
Fokusirajte se na mogućnosti
Umjesto korištenja riječi “ne,” možete se fokusirati na izraze koji postavljaju jasne granice i daju alternativne opcije. Umjesto da kažete “ne smiješ sad gledati TV”, “ne možeš se igrati dok ne napišeš zadaću”, “nemoj ići izvan dvorišta” – fokusirajte se na ono što je dostupno i što smije: “smiješ gledati TV sutra ujutro čim se probudimo”, “možeš se ići igrati čim napišeš zadaću”, “smiješ ići do ovog dijela dvorišta”…
Zapravo je poprilično jednostavno, samo je potrebno obratiti pozornost na to kako komuniciramo i zamijeniti negaciju afirmacijom. Time se daje jasna uputa i očekivanje bez negativnog naglaska. Ovakav pristup pomaže djeci da razumiju što se od njih očekuje i kako se ponašati pozitivno.
Ovakva promjena načina komunikacija, pa samim time i razmišljanja, iziskuje vremena i prakse, budite strpljivi i svjesni toga uz svoje dijete, uvijek putem i vi učite!
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Pinterest