Posjetili smo novi azijski restoran Izakaya, evo što preporučujemo!
Kada je medijima odjeknula vijest da restoran Time zatvara vrata, nismo ni slutili da je riječ o novom početku, koji će nas još više uzbuditi te da će isti tim otvoriti azijski restoran, ali drugačijeg, opuštenijeg koncepta pod nazivom Izakaya. S japanskog bi se ta riječ slobodno mogla prevesti kao pub, mjesto u kojem možete doći uživati u zalogajima, dijeliti ih s drugima te u opuštenoj atmosferi popiti piće. I zaista, sve ovo se može naći u restoranu Izakaya smještenom na zagrebačkom kvartu Trešnjevka, odnosno na adresi Selska cesta 90.
Restoran bismo mogli svrstati u kvartovski tip restorana, ali samo zbog lokacije jer su hrana i usluga ostalo na zavidnoj razini restorana Time koji je poslovao u centru grada. Kao je nakon potresa uži centar grada zaista opustošen tako je otvorenje trešnjevačke Izakaye došlo zaista u idealnom trenutku. Čak i u ponedjeljak poslijepodne, restoran je vrvio ljudima, iako dane vikenda tradicionalno smatramo najjačima.
Ono što je posebno privlačno kod Izakaye je to što se vrhunske delicije, poput sushija koji je i dalje među najpopularnijim jelima, mogu naći po pristupačnim cijenama, a isto vrijedi i za ostale azijske zalogaje. Uz to, sva jela koncipirana su tako da se mogu dijeliti, što znači da možete kušati puno stvari s menija, ako se nalazite u većem društvu.
No, kako bi se ponudom malo odmaknuli od sushija, tim restorana Izakaya na svoj je meni dodao, uz klasike kao što su spring rolice (vege i od patke) ili, pak, kozica i bijele ribe u tempuri, i neka jela koja se ne mogu pronaći u ostalim sličnim restoranima. Tu se ponajprije ističu bunsi – mekana i topla peciva koja se tope u ustima, a koja su ručno rađena te donburi, uravnotežen obrok koji se sastoji od baze od sushi riže, umaka, povrća te tretiranog mesa ili ribe, po čemu se taj bowl razlikuje od pokea, u kojem se nalazi sirova riba.
Dakle, ako želite kušati nešto drugačije definitivno bismo vam preporučili da se odlučite za Pulled Duck Bun s pečenim mesom patke, hoisin umakom, coleslaw salatom od kupusa, mrkve i jabuke te prženim i mladim lukom ili, pak, Ebi Bun s kozicom u panko mrvicama, wasabi slaw s kupusom, komoračem, wasabi hrenom i crnim sezamom, mladim lukom i sriracha mayo. U porciji se nalaze dva peciva pa je jelo idealno za dijeljenje, a možete ga iskombinirati i s nekim od dva tatakija koja se nalaze u ponudi.
Ako ste zavoljeli poke, Donburi će vam biti još draža inačica gotovo istog jela. Iako se na meniju mogu pronaći i mesne verzije sa sporo kuhanom svinjskom potrbušinom, sous vide biftekom i pilećim prsima u panko mrvicama (a i vegetarijanska varijanta s tofuom), mi smo se ipak odlučili za riblje odnosno Sake i Sakana Donburi. Sake Donburi sastoji se od sushi riže kao baze, sous vide lososa, sezama, kimchi kupusa, goma wakame, manga, hummusa od hokkaido buče i ukiseljenog đumbira i definitivno je favorit ako tražite hranjiv, obilan i cjelovit obrok. Ništa manje ukusna nije ni verzija s fileom oslića u panko mrvicama Sakana Donburi koja također za bazu ima sushi rižu te wasabi slaw s kupusom, komoračem, wasabi hrenom i crnim sezamom, ukiseljeni daikon, kimchi rotkvica, goma wakame i wasabi mayo.
Bez obzira na to što poke i donburi bowls pripadaju u glavna jela i njih možete naručiti s nekim od startera i podijeliti te tako zaista postići ono što je cilj u Izakayi – da svi uživaju u odličnim zalogajima uz piće, a ne u uštogljenoj večeri.
Nepretencioznoj atmosferi pridonosi i interijer za čije je uređenje zaslužan arhitekt Tvrtko Topić iz Arhikulture. Kako je minimalizam jedan od prvih pojmova koji nam padnu na pamet kad se spomene Japan tako i interijerom restorana vladaju ravne plohe, lišene profilacija i reljefa, a prvenstveno podređene funkciji, kao hommage japanskom minimalizmu, dok se pop art tapetom preko kubusa sanitarija i kuhinje oslanja na suvremenu japansku likovnu i filmsku umjetnost prožetu upravo tim pravcem. “Po definiciji, riječ izakaya – I (ostati) i sakaya (sake dućan), označava mjesto gdje je gostu, osim kupnje, omogućena i konzumacija sakea. Dakle, Izakaya označava mjesto gdje je moguće popiti alkoholno piće i pojesti obrok, a oslanja se pri tom na tradiciju irskih pubova, španjolskih tapas barova te američkih saloona”, ističe arhitekt, a odabirom tekstura i zagasitog kolorita postignuta je atmosfera suvremenog japanskog puba.
U Zagrebu se tako može doživjeti dašak dalekog Japana, a Davor Bienenfeld i ekipa koja je stajala iza restorana Time, dokazala je kako imaju puno toga za ponuditi i kada su odmaknuti od centra grada, brenda i renomea.