
@alberitanicki
KOLUMNA | Trtična bol u trudnoći i nakon poroda
Autorica teksta je Nika Jurinčić, bacc. cin. i certificirani trener prenatal i postnatal treninga na reformeru te vlasnica Sweat Corner studija. Sve njezine Moms Club kolumne možete pročitati na ovom linku.
Trtična kost, trtica ili repna kost je savijena, polusavitljiva kost u donjem djelu kralježnice koja se sastoji od 3 do 5 spojenih kralježaka. S trticom koja je važna potporna struktura se povezuje nekoliko tetiva, mišića i ligamenata koji su neophodni za stabilnost trupa i pravilnu funkciju zdjelice.
Bol koja se javlja na samom dnu kralježnice, iznad stražnjice često je onesposobljavajuća, a pogoršava se sjedenjem ili dizanjem iz sjedeće pozicije budući da trtica i kosti na dnu zdjelice nose težinu tijela pri sjedenju. Neki ljudi osjećaju tupu i stalnu bol. Dok kod drugih ta bol može biti oštra, probadajuća i kratka bol. Takva bol se još naziva i kokcidinija. Postoji nekoliko uzročnika pojave boli poput traume odnosno fizičke ozljede, degeneracije hrskavice, disfunkcije dna zdjelice, pretilosti, infekcije i trudnoće/porođaja. Ali ponekad nastaje i bez jasnog uzroka.

@alberitanicki
Tijekom trudnoće, tijelo izlučuje hormon relaksin koji omogućava ligamentima i tetivama da se opuštaju i pomiču te se time tijelo priprema za porod.
Iako se tijelo priprema dugih devet mjeseci, zbog promjene težišta i posture, pritisak bebe i povećanje maternice na trtičnu kost koja nije ravna već je zaobljena, može dovesti do nelagode i boli. Veći je rizik kod dugotrajnog ili teškog poroda, korištenje vakuuma, ali i kod poroda većeg djeteta zbog jačeg pritiska.
Uz kokcidiniju moguća je pojava određenih simptoma poput lošeg sna, tjeskobe, boli u leđima koji se širi prema lumbalnom dijelu leđa, a sve to može znatno utjecati na kvalitetu života i obavljanja svakodnevnih aktivnosti.
Iako je riječ o prirodnom procesu, zbog većeg kuta zdjelice i samog stresa na trticu nakon poroda, žene imaju veći rizik od razvoja kronične kokcidinije od muškaraca.

@alberitanicki
Kako bi smanjili mogućnost pojave boli ili se brže oporavili nakon poroda i smanjili pritisak na trtičnu kost donosim nekoliko savjeta.
Potrebno je smanjiti sami pritisak na trtičnu kost, posebno prilikom sjedenja. Preporučuje se jastuk u obliku potkove, također sjedenje s laganim nagibom prema naprijed, te prilikom rada svakih 30 do 45 minuta napraviti pauzu i prošetati.
Prilikom vožnje također možete koristiti jastuk i sjediti s blagim nagibom prema naprijed, a kod spavanja se preporučuje spavanje na boku s jastukom između koljena. Ako je bol prisutna dok ležite na leđima, izbjegavajte tu poziciju dok se bol ne smiri.
Kretanje i odrađivanje svakodnevnih zadataka ne treba izbjegavati, ali treba biti oprezan i ne raditi nagle pokrete niti aktivnosti koje povećavaju bol.
Savjetujem dobar odabir vježbi za jačanje trupa i mišića zdjeličnog dna i vježbe istezanja koje smanjuju pritisak na donji dio leđa. Prenatal i postnatal pilates pod vodstvom kvalificiranih trenera je dobar odabir ako želite održati kontinuitet vježbanja tijekom trudnoće, odnosno ako želite brži i kvalitetniji povratak u formu nakon poroda uz napomenu da slušate svoje tijelo i svoje mogućnosti u danom trenutku, budete nježne prema sebi i da ćete uz kontinuitet rada na sebi doći do željenog cilja.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Instagram, Dupe