
S pedijatricom Majom Sabolić smo razgovarali o vrtićkim bolestima i kako ih što lakše preboljeti
Mala djeca i virusi nerazdvojna su kombinacija, osobito kada zakorače u svijet vrtića. Roditelji nerijetko osjećaju zabrinutost zbog čestih infekcija, stalnih temperatura i bolovanja koje dolaze kao dio “vrtićkog paketa”. Upravo zato smo u MagMe Studiju, u rubrici Moms Club, ugostili dr. Maju Sabolić, specijalisticu pedijatrije iz zagrebačke Poliklinike Sabol, kako bismo razjasnili najčešće nedoumice roditelja.
Tijekom razgovora, dr. Sabolić nam je otkrila korisne savjete i razbila brojne mitove – od toga kad je idealno vrijeme za polazak u vrtić, do toga zašto ne treba pretjerivati s ispiranjem nosa zdravoj djeci. Dotaknuli smo se i konkretnih problema poput učestalih upala uha, proljetnih viroza i pitanja jačanja imuniteta. U nastavku donosimo cijeli intervju, s odgovorima koji će svakom roditelju pomoći da se s više razumijevanja i manje panike nosi s malim, ali upornim dječjim virusima.
MagMe: Mislite li da postoji dobna granica do koje bi zapravo bilo preporučljivo da djeca ne idu u vrtić s obzirom na bakterije koje ih tamo čekaju? Naravno, ako situacija dopušta roditeljima.
Maja Sabolić: Ne postoji definirana dobna granica da se u određenom periodu ne smije slati dijete u vrtić, ali generalno je preporuka od tri godine. To je uglavnom nažalost nemoguće, tako da djeca najčešće kreću od jaslica, koje su potpuno dostupne svugdje u Hrvatskoj.
No, to je za djecu definitivno rano iz više razloga, prvotno jer su još u pelenama i ne pričaju.
Također, podložniji su svemu i sve su bolesti naravno teže. Primjerice, svoje sam dijete upisala s tri godine, imala sam tu sreću i ponovno bih to napravila.
MagMe: No, za one koji nemaju tu mogućnost, možemo li ih kako utješiti? Postoje brojne teorije da je za djecu dobro da se susretnu s bakterijama, jer to jača imunitet. Je li točno?
MS: Ono što je definitivno znanstveno dokazano i potvrđeno, da ako se dijete više puta susretne s istim virusima da su sve druge infekcije blaže nego što je to bila prva. Sigurno je lakše ako dijete takvu infekciju dobije u dobi od tri, četiri godine nego s trinaest mjeseci. U svakom slučaju, sigurno je lakše i djetetu i roditeljima te je suradnja oko uzimanja i antipiretika i sirupa sigurno bolja.
Dijete vam onda zna reći što ga boli, dok s 13 mjeseci zapravo ne.
MagMe: Koje su najčešće vrtićke bolesti koje su aktualne tijekom proljeća?
MS: Iza nas je sezona gripe koja je bila zbilja izazovna. Veliki broj djece je bio bolestan – s A i B potvrđenom gripom u nekom relativno kraćem periodu.
Dolaskom proljeća, sad će krenuti crijevne virusne infekcije, rota virus i krpelji.
MagMe: Kako bi se spriječile bolesti, često se spominju fiziološka za ispiranje nosa i inhalacija svakodnevno. Radi li se to kad je dijete zdravo ili samo kad je neki problem u pitanju?
MS: Ne znam odakle taj savjet dolazi. Prilikom mojih početaka kao specijalizantice prije 15 godina, to onda nije bio trend, no danas jest. Roditelji i mame se međusobno savjetuju i to je naravno dobro.
No, svakako ne bih preporučila redovito čišćenje nosa kod zdravog djeteta koje nema nikakve tegobe, dok je inhalacija potrebna samo u slučaju infekcije oko sekreta i sklonosti upalama uha…
Redovito ispiranje nosa je nepotrebno, nos ima svoju sluznicu i ona je tu iz nekog razloga, ima svoje dijelove i to joj zapravo šteti.
MagMe: A kad smo već kod razbijanja mitova, što kad se pojavi temperatura? Je li temperaturu uvijek nužno odmah snižavati ili ipak u nekim trenucima možemo pustiti da se tijelo bori samo?
MS: To ovisi i o djetetu i bolesti s kojom se dijete bori. Primjerice, temperaturu do 38 recimo ne treba spuštati. Ali ako je dijete loše ili nešto ga boli i ima temperaturu 37,7 naravno da ćete mu dati paracetamol, pogotovo prije spavanja ili navečer. Ne smatram da postoje neke striktne regule, niti da se tijelo puno bolje bori ako mu ne pomognemo nekakvim antipiretikom, tako da povišenu temperaturu iznad 38 svakako treba spuštati.
A ako je s temperaturom od 38 dijete i dalje dobro i igra se, ne moramo tog trena juriti i dati mu paracetamol.
MagMe: Higijena je svakako bitna za očuvanje zdravlja, stoga ima li još nešto što možemo raditi da eventualno pomognemo prevenciji bolesti kad dijete ide u vrtić?
MS: Problem kod vrtića je što su dosta napučeni. Ima previše djece i naprosto manje je šansa ako ih je naravno osmero u grupi nego ako ih je 25. Tako da mislim da mi tu ne možemo zapravo napraviti puno.
To su kolektivi u kojima se djeca druže, međusobno dodiruju, ne razmišljaju o tome kao što mi razmišljamo.
MagMe: Imam dijete koje ima problema s upalama ušiju, što biste preporučili za takvu djecu kod odlaska u kolektiv?
MS: Pa vi ćete biti oprezniji, jer kad se jednom naruši sterilnost srednjeg uha koja je bakterijska ili virusna, onda je lakše da će dijete opet imati upalu uha. Dekongestija nosa je broj jedan, ona se ne radi fiziološkom otopinom, nego pravim dekongestivima, kao što su Efedrin, Operil i Meralis, dakle kapljicama za nos.
MagMe: Zašto su upale ušiju posebno opasne ako su česte?
MS: Jesu opasne, mislim kod češćih upala sigurno postoji nekakva šansa da se razvije tekućine u uhu, pa onda možda i neki problem sa sluhom ili ruptura bubnjića. No, ne znači da je to sve opasno, više je neliječena upala uha opasna koja se može proširiti ako je zapostavljena. Česte su upale uha i češće su virusne upale. Kod svake upale uha ipak treba zatražiti liječničku pomoć.
MagMe: Za kraj, kao savjet što biste preporučili roditeljima kako da oni pomognu jačanju imuniteta svog djeteta koje kreće u vrtić ili koje je već u vrtiću?
MS: Postoji puno toga na tržištu i nisam baš potpuno sigurna da oni donose spektakularne rezultate. Propolis je toliko spominjan i on ima svoju antivirusnu znanstveno dokazanu zaštitu, ali u principu sve što se uzima treba gledati da bude neštetno na druge sustave. No, da će biti čarolije u bilo čemu, magarećem mlijeku i takvim stvarima, ne vjerujem. Reagirati na vrijeme, to je važno. Naravno, postoje djeca koja imaju imunodeficijencije, koje imaju ozbiljne medicinske bolesti, no češće je da morate preoboljeti uz više ili manje sreće vrtićku dob.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Vigor Klaić