
@dispecifica
Senia Belamarić Divjak: “Mitologija je most prema razumijevanju svijeta, a djeca su najbolji suputnici”
U svijetu gdje se sve više traži brzo, jednostavno i digitalno, projekt DiSpecifica hrabro pliva protiv struje. Iza njega stoji profesorica klasičnih jezika koja je odlučila svoje znanje i strast prema mitologiji, latinskom i grčkom jeziku prenijeti na djecu – na potpuno drugačiji, oslobađajući način. Kroz mitološke radionice, kampove i priče koje se pamte, njezina DiSpecifica ne obrazuje samo um, nego i duh. Kako i sama tvrdi “mitologija je most prema razumijevanju svijeta, a djeca su najbolji suputnici”. Senia Belamarić Divjak, osnivačica je DiSpecifice i inspirativna žena koja stoji iza ove jedinstvene edukativne priče. Upoznajte ju i saznajte zašto su klasični jezici i dalje ključ razumijevanja današnjeg svijeta.
View this post on Instagram
MagMe: Recite nam nešto o sebi – što vas je potaknulo da pokrenete DiSpecificu i kako se razlikuje od klasičnog obrazovanja?
Senia Belamarić Divjak: Po zanimanju sam profesorica latinskog i grčkog jezika i književnosti s dugim stažem rada u školi, najviše u programu klasične gimnazije. Kako se voli reći, to je poziv, a ne posao, stoga nosi sa sobom prednosti i nedostatke predanosti onome što radiš. Pojednostavljeno – kad sam osjetila da me rad u nastavi više ne ispunjava jer uvjeti sustava postaju važniji od napredovanja djece, odlučila sam pokrenuti obrt preko kojeg ću izvaninstitucionalno raditi na širenju horizonata i povezivanju jezika, povijesti, kulture i umjetnosti sa svime što danas možemo nazvati zajedničkom europskom baštinom.
Klasično obrazovanje je uniformirano, podređeno propisanom programu, usmjereno na poduku i evaluaciju, mene više zanima proces, razgovor, istraživanje i zajedničko napredovanje. Škola prečesto nema mogućnosti, ako i ima želju, sadržajima pristupati slobodnije i prilagoditi metodologiju tako da baš svaki učenik napreduje. Vrhunac individualnog pristupa sveden je na produljeno vrijeme pisanja ispita i font broj 16 s dvostrukim proredom. Na mojim radionicama tema nije strogo zadana unutar vremenskog okvira i dopušta da se pojedinim dijelovima bavimo duže, kao i da proširimo sadržaj ako za to postoji veći interes. I nema ocjena, što smatram velikom prednošću.

@dispecifica
MagMe: Koje su najveće prednosti i izazovi rada izvan institucionalnog obrazovanja?
SBD: Rekla bih da su prednosti što imaš veću slobodu. Vjerojatno bi to isto netko nazvao i nedostatkom jer treba imati puno iskustva da bez obzira na slobodu ostaneš strukturiran i da te se može pratiti. Izazovi su samo financijski, barem mi se zasad tako čini.
MagMe: Kako izgleda jedna vaša mitološka radionica i kako djeca na nju reagiraju?
SBD: U tijeku su mi dva ciklusa mitoloških radionica za djecu nižih razreda osnovne škole i jedan pilot-projekt mitološke igraonice za predškolce. Radionica prvog ciklusa, recimo, bavi se Olimpskim bogovima. Ciklus ima za cilj upoznati djecu s osnovama grčke mitologije, kozmogonijom i glavnim bogovima. Svaka radionica je posvećena jednom bogu. Najprije pričam priču u koju nastojim uključiti djecu s njihovim iskustvima i razmišljanjima. Zatim sve što smo spomenuli im podijelim kao dijelove bojanke u kojoj svatko boji jedan dio. Kad svi dovrše, čitam po redu, a djeca po tom redu slažu dijelove u priču. Ako imamo vremena, onda sami slože redoslijed. Za one kojima se osobito svidi, a to je dosta često, pripremim cijelu bojanku da mogu još jednom to kod kuće bojati dok prepričavaju roditeljima.
View this post on Instagram
MagMe: Koji su najzanimljiviji mitovi koje djeca vole slušati i što ih najviše fascinira?
SBD: To je prilično individualno. Generalno govoreći dječake zanimaju junaci i čudovišta, a djevojčice božice i čarobnice, no to je daleko od onoga što je stvarna situacija u grupi. Imala sam lijepo iskustvo kad sam mlađoj grupi pričala o božici Vesti i svećenicama Vestalkama. Jedan dječak je bio tako fasciniran da nije htio ići kući dok ne odgovorim na sva njegova pitanja o životu vestalki u starom Rimu. U starijoj grupi najviše vole glumiti, odnosno improvizirati na mitološku temu koju smo obradili. Često to popratimo i prikazima iz umjetnosti. Stvarno nam je zabavno!
MagMe: Kako kroz svoje programe razvijate kritičko mišljenje kod djece?
SBD: Odgovorit ću vam primjerom: čitali smo mit o Zlatnom runu i Jazonu i Argonautima. Kako je to jako poznata priča i puno puta prepričana i opisana, birala sam tri različita izvora i čitala ulomke koji se odnose na isti dio. Zatim smo o tome razgovarali. Kad su crtali, željeli su da na ploči vide kako su drugi prikazivali lađu Argo pa smo zaključili da ne postoji samo jedan jedini način i da bi valjalo dulje istraživati i imati više znanja da možemo sa sigurnošću reći koji od prikaza sigurno ne odgovara radnji.
I naposljetku, to mi je najdraži dio, pustila sam im kratki crtani film iz serijala “Mitski junaci”, koji je svojevremeno bio prikazivan na HRT2, epizodu pod nazivom Jazon i Medeja. U tom crtanom filmu Medeja je zla i želi ubiti Jazona i njegovu posadu da njoj i njezinom ocu ne mogu oteti zlatno runo. I to je to – cijeli crtani film! Djeca su jako protestirala – to uopće nije tako bilo, to nije mit, zašto ste nam ovo pustili da gledamo… Pustila sam upravo zato da vide i da otvorimo tu temu kako na dostupnim medijima mogu gledati nešto i misliti da je istinito, a posve je pogrešno. Jedva čekam da se “uhvatimo” Disneya i Herkula!
View this post on Instagram
MagMe: Zašto smatrate da su klasični jezici i mitologija i dalje važni u suvremenom društvu?
SBD: Važni su kao alati kojima dolazimo do općih mjesta i spoznaja naše civilizacije i cjelokupnog europskog kulturno-povijesnog nasljeđa. Ako tim alatima znamo baratati, otvara nam se svijet šireg konteksta što u današnjem svijetu pretrpanom informacijama i brzim razmišljanjima postaje neophodno za razvoj duha i slobodnomisleće osobe. Latinski je jezik bio u službenoj upotrebi u Hrvatskoj do polovine 19. stoljeća, to ne smijemo zaboraviti. Naša je zemlja puna ostataka iz klasične starine, u kamenu, jeziku i pismu, uostalom kao i cijelo Sredozemlje i Europa sve do Londona. Učeći klasične jezike i mitologiju trebamo, među ostalim, spriječiti da sutra netko ne uništi dio naše zajedničke povijesti i zatre sva nastojanja da se ne vratimo u neki novi srednji vijek.
MagMe: Što je točno projekt KLINKα i kakve su dosadašnje reakcije djece i roditelja?
SBD: KLINKα je kratica za KLasičarski INKubator koji je zapravo nešto stariji od DiSpecifice, trebao je pokrivati sve što sad radim preko DiSpecifice, ali sam zadržala ime jer su roditelji polaznika prvog klasičarskog ljetnog kampa to ime zapamtili. KLINKα organizira dječje kampove za vijeme praznika i svaki je različit, zajedničko im je da su usmjereni na klasične jezike, mitove ili rimsku svakodnevicu ili književnost ili baštinu. Dosad su održana četiri kampa, a u planu su još tri. O reakcijama možete sami zaključiti ako vam kažem da su nam polaznici vjerni i da i moji mitoljupci s radionica mitologije dolaze bar na dan – dva na kamp, a sa svakog kampa se regrutira bar jedan novi ljubitelj koji krene na radionice. Lijepo je! Kampovi su se svi dosad održali u Centru kulture Ribnjak i vjerujem da će i ubuduće biti tamo.
View this post on Instagram
MagMe: Kako uključujete umjetnost, glazbu i povijest u svoje edukativne programe?
SBD: Stalno se kombiniraju svi mediji koji obrađuju istu temu, od filma, klasične glazbe, kazališta, književnosti do izreka ili znanosti. Arheološki muzej nam je također jako važan, koristim priliku i da apeliram da muzeji budu besplatni za školsku djecu, to bi doista trebalo biti dostupno svima. Kad smo već naučili imena bogova i njihove rimske pandane, bili smo u šetnji do izloga AMZ-a u kojem je do 31. ožujka bila izložba Sunčev sustav i rimski bogovi – djeca koja idu tek u prvi razred osnovne škole, uočila su pogrešku u izlogu. Jedan je bog prikazan s rekvizitom koji ne odgovara imenu boga/planeta. Meni je to divno.
MagMe: Surađujete li s drugim institucijama i imate li planove za širenje?
SBD: Surađujem vrlo uspješno s Centrom kulture Ribnjak i provodim za njih također jedan projekt usmjeren na više razrede osnovnih škola, no još je u probnoj fazi. Surađivala sam s njima i u njihovom projektu praznika i napisala sam tekst za jednu dramatizaciju mita o Kralju Midi za stariju dramsku grupu. S Osnovnom školom Centar imam poseban projekt slobodne aktivnosti za njihove male učenike koji je sličan metodološki, ali je sadržajno različit od radionica koje provodim u ciklusima. U kampovima mi pomažu volonteri i neki odabrani stručnjaci za svoja područja. Njih pomno biram jer želim imati visoko kvalitetan proizvod, ne samo čuvalište djece za zaposlene roditelje. Širenje u smislu zaposlenika doći će u obzir vjerojatno kroz godinu ili dvije, zasad uživam u tome da još sve stižem samostalno.

@dispecifica
MagMe: Koji su vaši budući planovi za DiSpecificu i koje nove projekte planirate pokrenuti?
SBD: DiSpecifica nije nastala da bi se isključivo bavila radionicama za djecu. Krenula sam s Mitologijom za djecu jer znam koliko danas malo djece ima kontakt s mitologijom, koliko je izdano i prevedeno knjiga koje imaju greške, a svi će oni jednog dana vidjeti negdje Botticcelijevu Veneru ili Niku sa Samotrake ili Apoksiomena i nije dobro da ih tada ne mogu staviti u širi kontekst. Djeca obožavaju priče dok su malena, to treba iskoristiti. Kad su krenule radionice, stalno su se počele otvarati nove mogućnosti povezane s djecom pa su drugi smjerovi projekta pali u drugi plan. A na njih će isto doći red.
U planu su kružoci na teme iz grčke i rimske književnosti i kulture za odrasle, kratki tečajevi osnova grčkog i latinskog za potpune početnike svih dobi, suradnja sa staračkim domovima i neki tematski izleti za širu javnost. Paralelno cijelo vrijeme sam na raspolaganju za instrukcije pojedincima, no i u tome sam izbirljiva. Biram raditi s djecom koja doista žele raditi, imaju nejasnoća pa ih treba usmjeriti ili jednostavno žele raditi više jer vole latinski ili grčki jezik. Onima kojima treba samo da im netko drugi napiše zadaću ili riješi test koji su fotografirali, preporučim da pronađu nekog na internetu, za to im doista ne treba profesor.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Instagram