Kako postaviti ciljeve koje ćete zaista ostvariti?
Početak nove godine je vrijeme kad najveći broj ljudi donosi odluke, odnosno postavlja ciljeve. Razna istraživanja pokazuju različite brojke, ali većina ih potvrđuje da, ovisno o državi, između 50 i 70 posto odraslih postavlja ciljeve na samom početku godine, dok ih samo desetak posto zaista i ostvari ono zacrtano.
Način na koji se cilj postavlja je zapravo ključan za ostvarivanje, ovisno o tome jeste li cilj samo zamislili, otprilike znate što želite, ali nije konkretizirano ili ste zaista sigurni u to što ove godine želite i jasno ste si razložili kako do toga doći, ovisi i hoćete li ostvariti cilj.
Uz nekoliko jednostavnih koraka, postavljanje cilja je zapravo jako jednostavno, a samim time je i ostvarivanje izglednije.
1. Refleksija na prošlu godinu
Prije postavljanja ciljeva za budućnost, dobro se osvrnuti na prošlost. Refleksija na prošlu godinu je dobar početak za zapitati se što je bilo super, odnosno što bi ubuduće htjeli drugačije, koja su to područja s kojima nismo toliko zadovoljni.
Što želim drugačije u ovoj godini? Koju sam lekciju usvojila u prošloj godini, odnosno koje ponašanje želim izbjegavati i čemu težim? Kako se želim osjećati u nekim situacijama?
2. Specifičan i mjerljiv, a opet dostižan
Kad detektiramo područje razvoja, odnosno na što stavljamo fokus, zapravo je ključno biti što konkretniji. Neodređeni ciljevi poput “biti zdraviji” se zapravo jako teško ostvaruju jer je nejasno što to znači. Cilj treba biti specifičan, odnosno konkretan i mjerljiv i zato je dobro postaviti ga u formi koja se može provjeriti.
Umjesto neodređenog cilja “biti zdraviji”, definirati se može više konkretnih, mjerljivih područja na koje imamo utjecaj, npr. jesti više povrća i kretati se više.Zatim ta područja jednostavno razlomimo na mjerljive korake, npr. “pojesti bar 5 voćki ili povrća dnevno i vježbati ili hodati 5 puta tjedno bar 30 minuta”.
Važno je da je cilj dostižan i realan. Definirati cilj koji mijenja sve naše životne navike može biti djelovati ambiciozno, ali i samim time je šansa za provedbu manja, tako da je dobro krenuti postepeno. U prvim tjednima možda pojesti 2-3 komada povrća i hodati bar tri puta tjedno pa postupno povećavati količinu.
3. Zapišite i pratite ciljeve
Bez obzira koliko su ciljevi koje postavimo jasni, jednostavni, mjerljivi, specifični, ništa od ostvarivanja ako cilj nije zapisan.
Ciljeve možete zapisati u Notes na smartphoneu ili laptopu, u bilježnicu, postaviti aplikaciju za praćenje ciljeva, ili isprintati ciljeve na postere koje ćete lijepiti na zidove, u potpunosti je svejedno, i bitno je da je prilagođeno vama. Samo je bitno da je cilj jasno raspisan, razložen na kategorije ili korake s jasno definiranim kriterijem uspjeha.
Uz cilj koji je započeo kao “biti zdravija” mogu se dodati konkretni brojevi do kakvih nalaza krvne slike želite doći, koliko kilograma imati ili kako se želite osjećati kad se ujutro budite i s kojom lakoćom odrađujete dnevne obveze. Istaknite ono što je vama zaista bitno, sjetite se zbog čega ste zaista krenuli postavljati taj cilj i fokusirajte se na to kao željeni ishod.
Redovno provjeravajte ostvarenje ciljeva, postavite si neke male check pointove, odnosno korake, slavite te male korake i uspjehe i ostanite fleksibilni.
Ovo radite za sebe, ako nešto putem ne ide onako kako ste zamislili, to je u redu, možda je potrebno revidirati cilj i promijeniti pristup. Fokusirajte se na napredak i mali pomaci su dovoljni, kroz određeno vrijeme ćete vidjeti da su vas mali koraci daleko doveli.
Važno je nakon samog postavljanja cilja u prvom periodu biti dosljedan i fokusiran na ostvarenje. Potrebno je 21 dan za usvajanje nove navike, tako da će već nakon nekoliko tjedana to novo ponašanje koje vodi prema cilju postati ustaljeno i ostvarenje cilja će biti lakše.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Dupe, Instagram