Nika Grah 02.12.2024.

KOLUMNA | Pregnancy brain – mit ili istina?

Autorica teksta je Nika Grah, bacc. cin. i
certificirani trener prenatal i postnatal treninga na reformeru te vlasnica
Sweat Corner studija. Sve njezine Moms Club kolumne možete pročitati na ovom linku.

Trudnoća je jedinstveno iskustvo, no jednako tako i za svaku ženu različito. Niti jedna buduća mama ne može predvidjeti kako će se osjećati, bilo da se radi o fizičkom, mentalnom i emocionalnom osjećaju, pogotovo u prvim tjednima nakon što test za trudnoću pokaže plusić.

Primjerice, možda ćete se u tom periodu osjećati umornije nego inače, sasvim normalno kao i prije trudnoće ili ćete se naprosto rasplakati na neki video scrollajući prije spavanja, a pritom nećete imati objašnjenje za to.

Sve su to reakcije na novo stanje u kojem se nalazite i sasvim su opravdane.

@rikkekrefting

Također, možda vam se dogodi da u razgovoru s prijateljicom zaboravite određenu riječ, na poslu želite nešto objasniti, ali zaboravite što ste htjele objasniti ili vam koncentracija postaje nešto slabija. U tim situacijama vam je sigurno prošao kroz glavu pojam pregnancy brain.

Pregnancy brain je pojam koji se koristi za opisivanje trenutaka zaboravljenosti, kratkog gubitka pamćenja, moždane magle (brain fog) i nemogućnosti koncentracije. Navedeni simptomi mogu se pojaviti u bilo kojem stadiju trudnoće i mogu trajati sve do tijekom postporođajnog perioda. No, to je sve individualno, neke trudnice dožive to iskustvo, a neke ne dožive ništa od navedenog ili tek u malim količinama. Iako su istraživanja podijeljena oko istinitosti pojma pregnancy brain to ne znači da simptomi koje ste doživjele nisu validni.

U znanstvenim istraživanjima pojam plastičnost mozga koristi se za opisivanje mozga koji se strukturno mijenja i prilagođava. Nedavna istraživanja ukazuju na dokaze da hormoni koje vaše tijelo proizvodi tijekom trudnoće i dok ste u interakciji s bebom nakon trudnoće, mogu rezultirati nekim strukturnim i funkcionalnim promjenama u vašem mozgu.

U osnovi se vaš mozak prilagođava kako bi vam pomogao da se bolje povežete i suosjećate s bebom.

Također, znanstveni radovi dokazuju da oplođena jajna stanica počinje proizvoditi sve veće količine HCG (ljudskog korionskog gonadotropina) hormona, koji održava visoke razine progesterona i estrogena. Studije su pokazale da hormonalna promjena utječe na kognitivne sposobnosti, utječe na memoriju i pozornost.

Češća je pojava moždane magle kod trudnica koje imaju isprekidani san koji se može pojaviti na početku ili pred kraj trudnoće. Također, do ovih simptoma može doći malo češće kako se termin poroda bliži te je trudnica pod većim stresom te je san malo lošiji.

Kako bi si olakšale trudnoću, a samim time smanjile simptome pregnancy braina pokušajte si zapisati stvari koje trebate napraviti, pojednostavnite si dnevne obveze kada se osjećate umorno i iscrpljeno. Uz to, trenirajte, jer ćete se osjećati bolje, imat ćete više energije, a i san će vam biti bolji. Hrana koju konzumirajte neka bude bogata proteinima i zdravim mastima kako bi mozak što bolje funkcionirao.

Vaše tijelo i um prolaze kroz velike promjene, tako da je sasvim u redu nekada se osjećati drugačije od drugih. Moguće je da vas okolina koja nije prošla kroz trudnoću možda neće ni shvaćati u potpunosti, ali najbitnije je osluškivati svoje tijelo, životni tempo prilagoditi subjektivnom osjećaju i pokušati uživati u trudnoći, jer se zbilja događaju nevjerojatne i lijepe stvari!

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Instagram (@rikkekrefting)