Ovo su knjige koje kupujemo ove godine na Interliberu
Odbrojavanje do 46. Interlibera službeno je počelo! Jedan od najznačajnijih međunarodnih sajmova knjiga u regiji održava se od sutra 12. – 17. studenog na Zagrebačkom velesajmu (Avenija Dubrovnik 15, Zagreb), a nakladnička kuća Fraktura i nakladnička kuća Bodoni, kao i svake godine, predstavit će se s najvećim hitovima, najviše noviteta i najboljim cijenama!
Na njihovom štandu u paviljonu 5 očekuju te najnovija izdanja Frakture i Bodonija – domaća i strana beletristika, publicistika, poezija te slikovnice za najmlađe. U paviljonu 7 pronađi omiljene naslove koji su ti možda prošli ispod radara – uz popust do čak 80 posto!
Sally Rooney – “Intermezzo”
Sally Rooney, autorica bestselera Razgovori s prijateljima (Fraktura, 2020., prev. Patricija Horvat) i Normalni ljudi (Fraktura, 2020., prev. Patricija Horvat), vratila se s novim romanom Intermezzo. Nazvan prema šahovskom potezu koji od protivnika zahtijeva brzu reakciju, neće ti dati da predahneš. Od prvog susreta s braćom Koubek – karizmatičnim i samosvjesnim odvjetnikom Peterom u ranim tridesetima i deset godina mlađim, povučenim šahistom Ivanom – koje ponovno zbližava vijest o očevoj smrti, Intermezzo ispisuje uzbudljivu, uznemirujuću i utješnu priču o potezima koje moramo povući kako bismo istinski voljeli i preboljeli.
Lemony Snicket – “Poguban početak”
Upoznaj Violet, Klausa i Sunny Baudelaire, troje neobične i nadarene djece kojima se svijet sruši nakon gubitka roditelja u strašnom požaru. Kada odu živjeti kod grofa Olafa – daljnjeg rođaka jeziva izgleda, koji ih zlostavlja i prijeti oduzeti njihovo nasljedstvo – Baudelaireovi shvaćaju da najgore tek slijedi. U Pogubnu početku troje se djece suočava s pohlepnim i ogavnim zlotvorom, odjećom od koje ih sve svrbi, kobnim požarom, zavjerom da im ukradu bogatstvo i hladnom kašom za doručak.
Svih trinaest knjiga iz serijala Niz nesretnih događaja imat ćeš prilike čitati u Bodonijevu izdanju, a sjajnu seriju snimljenu prema knjigama pronađi na najvećoj streaming platformi Netflix!
Demián Bucay – “Priručnik za život u paru”
Priručnik? Što će nam priručnik?! Zaljubimo se, spojimo se i to je to… Ne! Kao što i klasici kažu: ljubav nije dovoljna, a vjerovati da će nas ona u vezi izvlačiti iz svake nevolje najbolji je recept za katastrofu. U Priručniku za život u paru Demián Bucay progovara o problemima koji pogađaju današnje parove: od nevjere i ljubomore, problema u seksualnim odnosima, pa sve do načina na koje provodimo zajedničko vrijeme i rješavamo nesuglasice. Kroz puteve i stranputice ljubavi uvijek se iznova vraćamo vječnom i zastrašujućem pitanju: “Što smo to nas dvoje; jesmo li u vezi, jesmo li ljubavnici, što smo?”
Karina Schaapman – “Božićna tražilica”
Vrijeme je Božića – pečemo kolače, ukrašavamo kuću, kitimo božićno drvce, veselo očekujemo poklone. Sa Samom i Julijom potraži sve najsitnije detalje Kuće mišić. Zaviri u trgovine, radionice, dnevne boravke, dječje sobe, kuhinje i vanjske prostore i otkrij svakakve sitnice, ali samo ako dobro gledaš! Možeš li pronaći božićne kuglice, drvca, kape, božićne kolačiće i još mnoštvo sitnica koje vesele i tebe i Sama i Juliju? Sjajno se zabavi sa Samom i Julijom.
Olga Tokarczuk – “Empuzij”
Najnoviji roman Olge Tokarczuk Empuzij, prvi nakon njezine Nobelove nagrade 2019. godine, u sjajnom prijevodu Mladena Martića, briljantan je dijalog s Čarobnom gorom Thomasa Manna, fantastična priča o pacijentima lječilišta za sušicu u Donjoj Šleziji, uoči Prvog svjetskog rata, koje počinju opsjedati mračne sile. Kad student iz Lavova Mieczysław Wojnicz stigne u glasovito lječilište, nada se da će inovativne metode i svjež zrak zaustaviti napredovanje njegove bolesti, a možda ga i potpuno izliječiti. No ugodnu svakodnevicu pacijenata, ispunjenu intelektualnim raspravama uz čašicu likera i dim cigare, prekidaju jezive vijesti o beživotnim, unakaženim tijelima pronađenim u obližnjoj šumi… Empuzij je remek-djelo, horor-priča o simpoziju mizoginije najvažnije autorice suvremene poljske književnosti, koju nobelovka Svetlana Aleksijevič naziva veličanstvenom.
Alex Ahndoril – “Pronaći ću ključ”
Privatnoj detektivki Juliji Stark nenajavljeno na vrata dođe vlasnik jedne od najuspješnijih švedskih obiteljskih tvrtki i pokaže joj šokantnu fotografiju na svom mobitelu. Želi da mu Julia pomogne saznati je li počinio ubojstvo. Julia Stark upomoć poziva bivšega supruga, policajca Sidneyja Mendelsona, i njih dvoje odlaze na raskošno imanje usred šume te s osebujnim članovima obitelji pokušavaju razriješiti misterij fotografije i trupla kojeg nema.
Pronaći ću ključ prvi je u novom nizu krimića Alexandre Coelho Ahndoril i Alexandera Ahndorila, autora Larsa Keplera, ovoga puta pod imenom Alex Ahndoril. Nevjerojatno napeta i nepredvidiva potraga, briljantna kriminalistička slagalica i novi svjetski bestseler! Može li Julia Stark riješiti ubojstvo stoljeća?
Na Frakturinu štandu na Interliberu pronađi i novi naslov jednog od najznačajnijih pisaca suvremene mađarske i europske književnosti, prozaista, esejista i dramatičara Pétera Nádasa, knjigu u pet eseja “Pisanje kao profesija” (Fraktura; Xenia Detoni). Velikan mađarske književnosti počasni je gost Interlibera ove godine, a novu knjigu predstavit će u srijedu 13. studenog 2024. na glavnoj pozornici u paviljonu 7 u 18 sati. Što je pisanje, zašto pisac bira neke riječi, a druge ne, i koliko u tekstu znači tišina?
Uz Pétera Nádasa, na Interliberu gostuje i jedna od najcjenjenijih mađarskih pjesnikinja, prozaistica i prevoditeljica Krisztina Tóth, koja će predstaviti svoj novi naslov “Majmunovo oko” (Fraktura; prev. Xenia Detoni), “roman iz budućnosti koji zastrašujuće podsjeća na današnjicu”, a kritika ga uspoređuje sa sjajnom Sluškinjinom pričom Margaret Atwood! Ne propustite promociju novog naslova Krisztine Tóth u četvrtak 14. studenog 2024. na glavnoj pozornici u paviljonu 7 u 18 sati, a nakon toga uhvatite potpis autorice i drugih sjajnih mađarskih autora!
I to nije sve! Na Interliberu pronađite knjigu nove Frakturine autorice, spisateljice i novinarke Lucije Tunković “Pupčana vrpca”! Ispisujući sudbine onih rođenih u ratu, odrastalih u tranziciji i posttranziciji, milenijalaca raspolućenih između svjetova svojih roditelja i vlastitih, koje ne uspijevaju izgraditi, autorica ispisuje sudbinu nezaboravne junakinje ove moćne proze i postaje uvjerljivi glas generacije! Lucija će Pupčanu vrpcu predstaviti na Premium programu Interlibera, u petak 15. studenog u paviljonu 6 u 20 sati.
Michael Heinrich Weninger – “Loža i oltar”
Michael Heinrich Weninger, teolog, bivši austrijski diplomat, sada katolički svećenik, koji se zaredio nakon što je postao udovac, knjigom Loža i oltar uvodi nas u slabo poznatu i dramatičnu povijest odnosa slobodnog zidarstva i Katoličke crkve. Knjiga Loža i oltar oštra je osuda neznanja i predrasuda, ali i humanistička apologija tolerancije i razumijevanja.
Josip Mlakić – “Rekvijem”
Rekvijem zrcali prošlost i sadašnjost, jer one ne mogu jedna bez druge. Josip Mlakić napisao je bolan diptih o vremenima iseljavanja, o dobu kada ni najustrajniji ne mogu preživjeti. Rekvijem je velik i veličanstven roman o Bosni, o zemlji koja nestaje, no iznad svega roman o pokušajima čovjeka da savlada i prevlada sebe i svoja ograničenja.
Mark Mazower – “Hitlerovo carstvo”
Jedan od najvažnijih proučavatelja povijesti dvadesetog stoljeća Mark Mazower u svome nezaobilaznom djelu Hitlerovo carstvo baca novo svjetlo na to kako su nacisti osmislili, održavali i izgubili svoju europsku dominaciju i nudi zastrašujuću viziju o tome kakav bi svijet postao da su pobijedili u ratu. Autor nas u Hitlerovu carstvu prisiljava da odbacimo ustaljena mišljenja o njemačkoj okupaciji Europe te daje novu sliku uspona i konačnog pada Trećeg Reicha.
Ovi i brojni drugi sjajni naslovi čekaju vas na štandovima Frakture i Bodonija. Posjetite ih na Interliberu u paviljonima 5 i 7 i ugrabite najbolju literaturu!
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: PR