Reine Jalloul (Dupe)

MagMe MagMe 05.09.2024.

Što sve imati u svojoj kućnoj ljekarni za djecu? Ovo su preporuke liječnika

Svako dijete tijekom odrastanja doživi određen broj zdravstvenih tegoba kao što su npr. prehlada, kašalj, povišena tjelesna temperatura, proljevi, povraćanje ili recimo ozljede uslijed padova tijekom igre i dobar dio njih možemo riješiti i kod kuće, bez posjeta liječniku, lijekovima koji se mogu kupiti bez recepta u svakoj ljekarni. Stoga je korisno znati što bi svaki roditelj trebao imati kod kuće kako bi mogao pomoći djetetu u preboljenju bolesti ili barem pri ublažavanju simptoma do dolaska liječniku. U nastavku donosimo preporuke dr. med. Ante Mazalina.

Preporuke za kućnu ljekarnu otkriva liječnik Poliklinike Salvea, dr. med. Ante Mazalin

Lijekovi za snižavanje povišene tjelesne temperature

Postoje u obliku čepića (daju se u prvim mjesecima života, odnosno kasnije u slučaju da dijete ne tolerira unos hrane i tekućine na usta ili jednostavno odbija piti sirup), sirupa i tableta. Osim na snižavanje tjelesne temperature, djeluju i kao analgetici tj. smanjuju osjet boli pa se mogu dati i kod bilo kojeg bolnog stanja bez povišene tjelesne temeprature, npr. uhobolje, glavobolje ili ozljede. U pedijatriji se uglavnom koriste paracetamol i ibuprofen. Važno je pridržavati se preporučenih dnevnih doza i razmaka među pojedinačnim dozama lijeka.

Inhalatori i preparati za čišćenje nosa te pomoć kod prehlade

Navedeno je bitno imati kod kuće s obzirom da je prehlada i začepljen nos nešto što dijete doživi i više puta u godinu dana. Inhalatorom možemo inhalirati fiziološku ili 2,3% hipertoničnu otopinu morske vode više puta dnevno (navedene otopine postoje i u obliku spreja), a kroz njega možemo davati i razne druge lijekove po preporuci liječnika, ukoliko su potrebni. Protiv začepljenog nosa dobro je imati i tzv. dekongestiv u spreju ili kapima (npr. oksimetazolin, ksilometazolin i sl.) koji se može primijeniti nakon inhalacija fiziološke ili hipertonične otopine, no kod njega je potrebno pridržavati se dnevnih doza i dužine trajanja primjene. Svakako je korisno imati i analgetske pastile koje će pomoći u slučaju grlobolje te lijek za pomoć pri iskašljavanju sekreta (npr. N-acetilcistein).

Preparati za sprječavanje/liječenje dehidracije

Koriste se kod bilo koje bolesti ili stanja koje uzrokuju pretjeran gubitak vode i minarala iz tijela (npr. proljev, povraćanje, izrazito znojenje i prekomjerno ugrijavanje…). Obično su u obliku vrećica s prahom koji se otapa u određenoj količini tekućine prema preporuci na ambalaži ili kao već pripremljene, gotove otopine. S njihovom primjenom započinjemo odmah, čim postoji stanje kod kojeg povećano gubimo tekućinu – ne čeka se pojava znakova dehidracije. Na vrijeme primijenjeni mogu smanjiti težinu i trajanje bolesti.

Lijekovi u slučaju alergijskih reakcija ili koprivnjače (urtikarije)

Mjesto uboda insekta (npr. komarci, pauci, pčele, ose…)  na koži preporučeno je hladiti hladnim oblogom više puta dnevno, te primijeniti neku od komercijalno dostupnih masti na bazi antihistaminskog lijeka (npr. kloropiramin ili dimetinden). U slučaju jače izraženog svrbeža ili lokalne otekline može se dati i antihistaminski lijek u obliku tablete ili sirupa (npr. loratadin, desloratadin, levocetirizin, feksofenadin…) u dozi prema preporuci liječnika.

Tretiranje manjih rana, ogrebotina i blažih opeklina

Tretiraju se sredstvima za dezinfekciju rane (npr. 3% hidrogen, oktenidin, klorheksidin), a uvijek je poželjno imati i sterilne gaze i komprese te zavoje različitih veličina kao i mikropor flaster kako bi mogli posušiti i previti ranu.

Djeca koja boluju od raznih kroničnih bolesti kao što su astma, epilepsija ili teže alergijske, odnosno anafilaktičke reakcije, u svakom trenutku trebaju imati dostupne i lijekove za akutno zbrinjavanje navedenih stanja u količini i dozi koju je preporučio liječnik, kako bi se izbjegle za život opasne posljedice.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: PR, Dupe