Želite usporiti tempo, a ne znate kako? U tome vam može pomoći “Slowbook”
Svake godine prije odlaska na godišnji odmor, većina onih koji žele napraviti promjene u svojem (poslovnom) životu kaže – od jeseni ću drugačije! I koliko god je ta želja velika, često se dogodi da se u vrtlogu poslovnih obaveza ta želja izgubi, a tempo života ponovno postane ekstremno brz. No, osim želje koja postoji, mora postojati i volja za poduzimanjem određenih koraka ili uvođenjem promjena koje su nužne kako bi se tempo usporio. A ako imate jedno i drugo, a ne znate koji su to koraci koje biste trebali poduzeti, onda ste na pravom mjestu, jer vam danas predstavljamo “Slowbook”.
Što je “Slowbook”? Riječ je o e-booku koji podiže svijest o tome da ne morate voziti 200 km/h samo zato što se svijet kreće brzo. Vrijedni ste toga da odvojite vrijeme kako biste “usporili” i uživali u sadašnjem trenutku, prihvatili okolnosti koje vas okružuju i kako biste ponovno pronašli ljepotu u malim stvarima. Tako ćete u “Slowbooku” pronaći vježbe mindfulnessa, meditacije, kreativne zadatke i nove ideje i načine da stupite u kontakt sami sa sobom.
Iza ovog projekta stoji Maria Šimurina, mlada poduzetnica o čijim smo vam retreatovima za usporavanje tempa Purple Aura već pisali. Sad je otišla korak dalje i savjete i ideje koje promiče na retreatovima učinila dostupnima većem broju ljudi – putem “Slowbooka”. U njemu se nalazi niz vježbi za mindfulness i osobni rast te, zapravo, predstavlja poziv da izdvojite vrijeme za sebe i radite na svojem razvoju. Slowbook pred vas stavlja izazov toga da iz dana u dan vodite brigu o sebi te tako postajete bolja verzija sebe.
U Slowbooku nalaze se vježbe koje je Šimurina prikupljala posljednjih desetak godina na programima mindfulnessa, radionicama rasta i razvoja, brojnih meditacija, seminara i knjiga omiljenih učitelja dok je i sama istraživala kako doći u poravnanje, a koje i dan danas primijenjuje – od onih kako promijeniti način razmišljanja do toga kako poboljšati kvalitetu života.
Kako bismo saznali više o ovom hvalevrijednom e-booku – koji nam je svima potreban u životu – njegovu smo kreatoricu priveli na kratak intervju da nam otkrije kome je sve i zašto namijenjen “Slowbook”.
MagMe: Što mislite što bi svima trebao biti “crveni alarm” da bi se više trebali posvetiti sebi i mindfulnessu? Što je za vas bio taj trenutak u kojem ste se više počeli tome posvećivati i u konačnici izgradili na tome i karijeru?
Maria Šimurina: Crveni alarm je kada počnete osjećati koliko ste sami sebe umanjivali da biste se uklopili u tuđa očekivanja. Zato i jest alarm crvene boje – jer baš boli. Boli biti netko tko mi zapravo nismo. No, paralelno, to je točno ta točka u kojoj se stvari počinju mijenjati, jer bol postaje wake up call. I to prilično glasan.
Tako je bilo i kod mene. Teško mi je reći da je jedna situacija bila alarm jer to ne može biti točno. To je nakupina situacija kroz vrijeme koje su u jednom trenu eskalirale i dovele me do izgorijevanja na poslu, a time i zaokreta u karijeri.
Po mom mišljenju, burnout je samo ta jedna kap koja je prelila čašu, a kojoj su u mom slučaju prethodile nepoznavanje i nepostavljanje granica, nezauzimanje za sebe, previše slušanja drugih, a premalo sebe ili svoje intuicije.
Prepoznavanjem da su sve od navedenog bili moji izazovi dugi niz godina, poticali su me na istraživanja i upoznavanja sebe kroz rad na sebi. Tad sam to radila iz mjesta “da se popravim” i da budem bolja svima drugima, a danas to radim da budem bolja najprije samoj sebi. Da budem centrirana i da se krećem iz mjesta usklađenosti sa sobom. Tome služi i “Slowbook”.
On je poziv na zaustavljanje svakodnevnih rutinskih obaveza kako bi izdvojili vrijeme za sebe.
Pomaže vam da se krećete iz tog mjesta. Iz alignmenta.
MagMe: Za koga je točno namijenjen “Slowbook” i što bi netko, tko je tek na početku svojeg puta približavanja sebi, trebao od njega očekivati?
MŠ: “Slowbook” je za sve one koji se žele više povezati sa sobom, a ne znaju odakle krenuti. Za one kojima nedostaje više prisutnosti u sadašnjem trenutku. Za one koji imaju ogromne ciljeve i planove i zbog toga nisu u stanju ili ne znaju kako uživati u malim stvarima. Male stvari su zapravo te koje čine one najveće. “Slowbook” će im pomoći da se vrate tim najednostavnijim ljepotama i zavrte ih oko sebe. There is beauty in simplicity. I to možete očekivati u “Slowbooku”.
MagMe: Po čemu se razlikuje od journalinga? Ili to zapravo je journaling, ali s dodatnim benefitom savjeta i vježbi koji su uvršteni u “Slowbook”?
MŠ: “Slowbook” obuhvaća 30 vježbi i rituala mindfulnessa, koji dolaze u obliku meditacija, inspirativnih zadataka, novih načina izražavanja kreativnosti, i stupanja u kontakt s našim centrom. To je kombinacija workbooka i journala, jer svaka vježba poziva da zapisujete svoje uvide, pratite što se događa i dokumentirate promjenu vlastitog mindseta.
Kad sam razmišljala o nazivu ovog e-booka, uzimala u obzir da se zove “Challengebook”. U kojem je najveći izazov iz dana u dan voditi brigu o sebi. No, s obzirom na to da je prvo korak za stupanje u kontakt sa sobom usporavanje zove se – “Slowbook”!
Osvještavanje se dodatno širi kada uvidima poklonimo svoju pažnju, posvetimo im svoje vrijeme i podružimo se s njima. Tada ulazimo dublje i prepoznajemo poruke koje smo primili kroz praksu. Zato “Slowbook” traži posvećenost i zapisivanje vlastitih uvida iza svake od 30 vježbi.
MagMe: Koji je broj 1 savjet koji biste dali nekome tko želi usporiti tempo, a ne zna kako da to učini? Koje je promjene najbitnije uvrstiti u svakodnevicu?
MŠ: Živimo u jako ubrzanom svijetu gdje se sve traži instant. S druge strane, priroda nigdje ne žuri, ništa ne “ganja”, a sve postiže i opskrbljuje. Iz godine u godinu izmjeni sve svoje cikluse, godišnja doba i napravi svoj puni krug. Zašto mislimo da ne možemo i mi, ako ipak usporimo da bismo se barem malo više ne uskladimo s vlastitom prirodom?
MagMe: Na koji način je vama ovakav način života promijenio svakodnevicu?
MŠ: Nekad se pitam u kojem smjeru bi mi otišao dan da nisam meditirala, povezala se sa sobom. A nekad se ni ne pitam – nego to vidim.
Ako se dogodi da ne primijenim neku od tehnika za stupanje u kontakt s vlastitim centrom moći, dan ode u smjeru u kojem je sve otežano, komplicirano, teško i slično tome.
A znamo da ne mora biti tako. Niti upute u avionima nisu bez razloga takve kakve jesu – tijekom kojih stjuardese odmah na početku kažu “u slučaju nužde, prvo masku s kisikom stavljate sebi, a onda onima oko sebe”. Tako je i u životu. Prvo se trebamo pobrinuti za sebe, namiriti sebe, tek onda slijedi sve ostalo.
Na moj život se to odrazilo tako da sam se počela pitati čiji život zapravo živim. Malo po malo, uz rast svijesti, počela sam dobivati puno veću jasnoću, fokus i smjer svog kretanja, smanjila se moja želja ili potreba za kompromitiranjem onoga što je meni vrijedno, a sinkroniciteti su sada sastavni dio svakodnevice.
View this post on Instagram
Slijedom navedenog, pokrenula sam Feel Purple Podcast u kojem se vode životni razgovori i razgovori osnaživanja, počela sam pisati blog i okupljati zajednicu koja teži lakoći kroz free sadržaj poput Inspo Loungea – besplatne platforme za razmjenu ideja i inspiracije kroz challenge u realnom vremenu, 1:1 meditacija ili retreatove. U konačnici je sve rezultiralo i “Slowbookom”!
Više o e-booku koji vam može pomoći u mindfulnessu i osobnom rastu, kao i o podcastu i retreatovima ove mlade poduzetnice možete saznati putem njezine službene stranice, a mi se nadamo da ćete u njezinim riječima i projektima pronaći inspiraciju za uvođenje promjena u svoj život, baš kao što se to nama dogodilo!
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: PR