Transformacija male kuće na Kvarneru u krasno zdanje za odmor. Bazen, pogled na Krk i okućnica su spektakl
Samo sat i pol udaljena od Zagreba i pola sata od Rijeke krije se jedna hedonistička oaza. U pitanju je kuća za najam namijenjena odmoru za dvoje, a koja ima svega 45 četvornih metara. Smještena je u Jadranovu, uvali Havišće i to na blago povišenoj poziciji u odnosu na more i plažu, s pogledom na Krk. Kako bismo doznali više detalja o ovom atraktivnom arhitektonskom zdanju razgovarali smo s ekipom iz projektantskog studija Atmosfera koji stoji iza ovog projekta.
Na početku razgovora daju nam do znanja kako je upravo mikro okruženje manjih kuća tlocrtnih površina do 50 četvornih metara, s malim zelenim oazama i divnim vizurama, danas itekako poželjan koncept kada je u pitanju odmor i odmak od užurbane gradske svakodnevice.
Na pitanje kako je izgledao cijeli proces od ideje do realizacije spomenute kuće pod nazivom AB61, iz Atmosfere kažu kako su zapravo jako brzo došli do ideje, dok pritom ne kriju kako je proces implementacije bio spor i izazovan radi birokracije, izvođača i slično.
“Zatečeno postojeće stanje nekretnine izgrađene 1961. godine, tada isto male kuća za odmor, bilo je neuporabljivo. Povijest prvih vlasnika, također arhitekata, dizajnera, većini bi bila nebitna, ali ona je zajednički s novim vlasnicima pažljivo sagledana i suvremenim dizajnom ispričana. Stoga je arhitektonska ideja kuće bila obnoviti inicijalnu bit ove kuće, bazičan bijeg za dvoje, reinterpretirana kroz transformaciju oblika kuće od trokutastih zabatnih zidova u kubus s pogledom na more. Supstandardni zatvoren i nizak zatečeni interijer i višak pregradnih zidova, tom transformacijom postaje prozračan, fluidan s jedinstvenim pogledom”, objašnjavaju arhitekti te dodaju kako je suradnja s investitorima bila dobra, odnosno točno onakva kakav bi trebala biti. Ističu pritom kako su investitori imali jasan projektni zadatak, turistički koncept odmora za dvoje, dok su oni kao arhitekti pak imali jasnu viziju dizajna prostora, funkcije i forme.
“Nakon prezentacije investitori su odmah prihvatili ideju nove kuće i ustrajno do samog kraja radili na realizaciji iste. Niti jedan detalj nije prošao da se nismo konzultirali o načinu kako bi se što bolje tehnički izveo i kako bi se estetski i funkcionalno ostvarila cjelovita slika”, naglašavaju iz Atmosfere, dok ih dalje pitamo da nam ispričaju malo više o estetici i zastupljenom stilu.
Govore kako su željeli ostvariti dodanu vrijednost u svim razinama od šireg prostora, konteksta naselja, pa do samog boravka za krajnjeg korisnika. Nastojali su pritom i sve zatečene prostorne, i građevinske segmente dizajnom unaprijediti, učiniti ih suvremenima. Glavni izazov bio im je pak na tako maloj površini postići prostornost i komociju odmora, bez drastičnih promjena gabarita kuće.
S druge strane, kao jedan od glavnih aduta, rješenja naglašavaju kako unutar zatečenog konteksta u Atmosferi generalno nastoje uvijek prepoznati više elementa koji postepeno, in situ gradacijom (pogled, odmor ili suptilan dizajn…), vlastitim nadmetanjem promiču jedan drugoga u glavni adut. Zato ovaj projekt najbolje opisuje, dodaju arhitekti, riječ – preobražaj.
Na temu dizajnerskih komada u kući koje bi istaknuli, iz Atmosfere skreću pažnju na dvije vrlo efektne boomerang lounge ležaljke izrađene od punog drva. Prisjećaju se kako su ih prilikom prezentacije draft vizualizacija investitorima postavili na terasi jer daju jednu mekoću i eleganciju kući, naglašavajući njenu transformabilnost. Taj image dopao se investitorima i zadržali su ga do kraja, odnosno do same realizacije.
Osim toga tu je i samostojeće rasvjetno tijelo i znak, točnije naziv kuće AB61 koje su prvi vlasnici dizajnirali, a koji je implementiran na jedan od zidova. Iz Atmosfere ponosno dodaju kako je sve skupa zaokružila i knjižica o nastanku kuće, koju su sadašnji vlasnici dizajnirali.
Također, ovim minimalističkim, suvremenim interijerom prevladavaju svijetli tonovi, ali i rado viđena kombinacija materijala kao što su elementi starog kamena i drva u natur boji. Povezanost interijera i eksterijera izvedena je pak suptilno s velikom kliznom staklenom stijenom. Tako se po izlasku iz kuće u vrt dolazi na atraktivan bazen okružen sunčalištem, a korisnicima je u eksterijeru na raspolaganju i platno za projekciju filmova. Tu je naravno i neizostavna priroda u koju je kuća uklopljena, pa onda i prijeko potreban mir te intima za kvalitetan odmor.
Upravo u tom tonu ostavljamo vas da razgledate ovo zbilja lijepo zdanje za odmor koje će vas, malo je reći, oduševiti.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Koridor 27