Latica Martinis 21.07.2024. Culture & Design

Suvremeni hedonizam na Kvarneru: Vodimo vas u dizajnerski stan koji će vas u potpunosti očarati

U novoprojektiranoj stambenoj zgradi u Kvarnerskom zaljevu, tik uz more, a od najbližeg većeg grada udaljen tek nekoliko minuta vožnje, pronašli smo obiteljski stan koji nas je osvojio baš svakim svojim elementom. U pitanju je projekt koji je nastao uhodanom suradnjom studija NON ARHITEKTURA i brenda SOBA koji su svojim zajedničkim iskustvom transformirali jedan običan stan u stan neobične običnosti. 

“Stan funkcionira poput švicarskog nožića, a svaki centimetar pažljivo je promišljen. Svaki detalj ima svoje jasno zašto i zato, a inputi vlasnika kanalizirali su proces projektiranja do finalnog rješenja. Poštujući privatnost naših investitora, jedino što možemo otkriti je to da je ovaj stan projektiran za jednu divnu osobu, poznatog riječkog poduzetnika”, otkrivaju nam u razgovoru glavni arhitekt Luka Bekavac, ujedno vlasnik NON ARHITEKTURE te Mario Prizmić Vurdelja, dizajner i vlasnik SOBE. 

Za početak, ovaj stan izdvaja se svojom pozicijom na zadnjem katu zgrade i ima spektakularan pogled koji se proteže od impozantne Učke, preko otoka Cresa, pa sve do obližnjeg Krka. Svaki trenutak proveden u prostranom dnevnom boravku omogućuje korisnicima da u jednom kadru obuhvate cijeli Kvarner.

S obzirom na to da su stan krenuli projektirati u trenutku kada je zgrada bila u visokoj fazi dovršenosti, susreli su se, kažu, s brojnim izazovima koji su im predstavljali izvedeni nosivi i nenosivi zidovi koji su ograničili veće tlocrtne izmjene prostorija i usklađivanje sa zadanim programom vlasnika stana. Nakon brojnih sastanaka na gradilištu, uspjeli su dogovoriti s investitorom koji je gradio predmetnu zgradu i izvođačima radova određene tlocrtne modifikacije (uglavnom nenosivih zidova i knauf pregrada), sve kako bi povećali komfor vlasnika. Također, sam investitor shvatio je koliko su male promjene donijele veću raskošnost prostora, te je stoga pristao izvršiti izmjene na gradilištu.

Na pitanje kako je izgledala suradnja s vlasnikom, doznajemo kako je ona već dugogodišnja, pa je ujedno omogućila nesmetan protok informacija i ideja. I dok je Bekavac uvelike doprinio razvoju i realizaciji ovog projekta, Prizmić Vurdelja pružao je kontinuiranu podršku u smislu odabira materijala, namještaja i opreme interijera. Tako je usklađen generalni osjećaj koji su željeli prenijeti u prostor.

“Smatramo da ovaj projekt utjelovljuje određenu filozofiju funkcionalne jednostavnosti, spajajući oprečne prirodne materijale u zanimljive međuodnose, npr. tople s onim hladnima (drvo-kamen), grube i mekane, pune i transparentne površine itd. Njihova interakcija prenosi osjećaj harmonije i ravnoteže. Generalno, mogli bismo reći da prostor u cjelini odlikuje funkcionalna čistoća, pa je lako sagledati svaki detalj pojedinačno. Boje su nenametljive i nemaju intenciju natjecati se s užurbanosti današnjeg života u gradu. Htjeli bismo da postane prostor mirnog utočišta i nenametljivog hedonizma vlasniku stana” poručuje ovaj arhitektonsko-dizajnerski tandem. 

Na temu pak izazova pri realizaciji, govore kako je puno energije potrošeno na komunikaciju s investitorom zgrade i izvođačima radova koji u početku nisu imali previše sluha i volje za njihove ideje i planove vezane za preuređenje tlocrtne organizacije. Naime, dvojac ističe kako su željeli pustiti što je više moguće prirodnog svjetla u sve kuteve stana i osloboditi ga nepotrebnih pregrada koje se, prema njihovom mišljenju, nameću zadnjih godina kao standard u stanogradnji, pa se tako uvode zidovi za ugradbeno “ovo i ono”, a pri tome ukidaju vizualni kontakti, prirodno osvjetljenje i ventilacija prostora stana.

Kao glavni adut ovog rješenja navode novostvorenu atmosferu i jednostavnost. Dodaju kako su male promjene puno toga donijele, pa je tako stan ostao bez neiskorištenih prostora, mračnih kuteva, dugačkih hodnika i soba neadekvatnih površina. Nadaju se da će donijeti novu vrijednost vlasniku stana i biti funkcionalan u ovom stanju i naraštajima iza nas. Nasljedstvo, naglašavaju, nikako trend.

S obzirom na to da smo primijetili i niz dizajnerskih komada, poželjeli smo doznati i o kojima je točno riječ. “Kao što smo već spomenuli, ovaj projekt nastao je kao suradnja SOBE i NON ARHITEKTURE, gdje smo u domeni interijera uspjeli pronaći modus operandi. Naime, već niz projekata uspješno smo realizirali zajedno, pa mogu reći da komunikacija ide zaista glatko i da se kao poslovni timovi dobro razumijemo. Očekivano, interijer je opremljen pomno odabranim komadima iz asortimana Sobe. Izdvojili bismo, između ostalog, Plinth stolić za kavu od Calacatta Viola mramora, bezvremensku ikonu koju potpisuju globalno poznati Norm Architects za danski brend Audo Copenhagen, uz koji se nalazi jedna od najudobnijih sofa – Savinna španjolskog brenda Viccarbe. Dnevni boravak sadrži mali lounge kutak opremljen Little Big lounge stolcem danskog brenda NORR11 i pomoćnim stolićem Insert od tamnog jasena, danskog lifestyle brenda ferm LIVING. Posebnu pažnju privlači visilica Tekio španjolskog brenda Santa & Cole, koja levitira iznad travertinskog kuhinjskog otoka. Svaki komad namještaja i opreme pažljivo je odabran, od Buster+Punch prekidača, pa sve do Vispring madraca za udoban san vlasnika”, detaljno nam objašnjavaju. 

Za kraj, ponosno ističu kako ovaj projekt reflektira prije svega promišljene arhitektonske odluke, modernističke principe i važnost upotrebe prirodnih materijala. Kroz kreativni proces uspjeli su, dodaju, stvoriti interijer za koji se nadaju da ostaje u naraštaje. Malo je reći kako ova suradnja na pravi način pokazuje kako promišljena arhitektura te pažljivo odabrani namještaj i detalji mogu transformirati običan prostor u skladno utočište.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: NON ARHITEKTURA x SOBA